Népi hagyományok
A magyar néphit egyik legjelentősebb főhőse a boszorkány. Általában női formában testesül meg, de nem ritka a férfi kotyvasztó sem. Lehet fekete macska, gaz csábító démon, vagy hétköznapi, copfos kislány... De miről ismerheted fel?!
Nem bújik mindig ronda arc mögé, lehet, hogy szép menyecske, mosónő vagy fekete macska
képében találkozol vele. Ha netán egy magányos, falubéli bábával találkozol, szinte garantált, hogy boszorkánnyal van dolgod.
Miben kérik az emberek egy boszorkány segítségét?
- bajban
- szülésnél
- gyógyításnál
- rontás, átok ellene
- szerelmi varázslathoz
Mindemellett félnek tőle, védekeznek ellene, bármilyen rosszat azonnal neki tulajdonítanak. A néphit szerint főboszorkánnyá az válhat, akinek legalább 15-20 évre visszamenőlegesen "rossz élete" van, és maga mellett kiképzett legalább 3 tanítványt.
A boszorkányok nyilvántartását a boszorkánymester tartja kézben. Könyvébe minden boszi neve fel van jegyezve, s akinek a nevét felolvassa, annak meg kell jelennie előtte.
De miről ismerhető fel egy boszorkány?
- a férfiak szerint a boszorkányok mind fehérmájúak
- szemeik vadul szúrósak
- összenőtt a szemöldökük
- szellemes a beszédük.
De a gyanú önmagában kevés, ezért kell a bizonyosság!
8 jel, amiről felismerhetsz egy boszorkányt!
Légy óvatos, mert a következők felettébb veszélyesek, az eredményről tilos bárkinek is beszélned, mert örökre kivívod a boszorkányok haragját!
1. jel
Az előtted járóról akkor tudod meg ki valójában, ha megfordítva a nyomába lépsz. Ha boszorkány, akkor megérzi a rontást, visszafordul, ujjával látványosan megfenyeget.
2. jel
Eredj a boszorkányjelölt után! Számold lépteidet, a 9.-be szúrj gombostűt! A a gyanúsított boszorkány, akkor moccanni sem bír, amíg a tűt onnan ki nem húzod.
3. jel
Luca napján karcold meg a kilincset, így az éjféli mise után megpillanthatod a karcolásban a boszorkányt.
4. jel
Luca napján tűzz fokhagymát a kalapod mellé vagy a hajadba! Menj így az éjféli misére. Figyelj, mert aki dicséri a szép virágod, az biztosan boszorkány!
5. jel
Biztos (de nehézkesen megfigyelhető) módszer az, aki Luca napjától csizmában tartott krajcárért vett gyertyát gyújt Úrfelmutatáskor.
6. jel
Luca napján üss szeget kapu- vagy ajtófélfába, s mindennap verj rá egy kicsit. Épp annyit, hogy karácsonyra teljesen be legyen ütve. Az éjféli misére történő harangozáskor a boszorkányok mind megjelennek, s erejüket arra összpontosítják, hogy húzhatnák ki a szeget.
7. jel
Luca napján boszorkányszög formájú ülőke készítését kell megkezdeni. Fontos, hogy szeg nélkül kell összeállítani 12 féle fából. Vidd el az éjféli misére, rajzold körbe krétával, majd aki erre rááll Úrfelmutatáskor, meglátja a boszorkányokat. Ugyanis a misén mindig jelen vannak!
8. jel
Van, aki úgy véli, egyszerű halandó nem is láthatja a boszorkányokat, csak a pap. Úrfelmutatáskor a boszorkányok háttal állnak a szentségnek. Akadhat köztük olyan, aki magához akarja venni az Úr testét. De a pap kezéből ilyenkor bizonyosan kiesik az ostya, és nem akar belemenni az ilyen asszonyi testbe.
Nos, a néphit szerint, ezekkel a praktikákkal lehet bizonyítani, ki is a valódi boszorkány... Szeretnél még boszorkányos témákról olvasni? Kattints ide!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése