2008. október 6., hétfő

A festményfalu


Made in China


A művészettörténet klasszikus festményeinek töretlen kultuszát – a nehezen legyőzhető földrajzi távolság miatt – mind a mai napig a másolatok tartják életben. Eleinte a drága festett replikák és az olcsó metszetek voltak divatban, majd a fényképezés és a reprodukciós technológia fejlődésével az olajnyomatok és a bekeretezett poszterek. Az elmúlt években jelent meg a piacon az új kor új médiuma: az olaj-vászon. Nem tévedés, ha megnézzük a bútoráruházak képosztályát, különböző stílusban megfestett eredeti olajképekkel találkozunk ipari mennyiségben. A titokzatos képdömping mögött egy kínai művészfalu, Dafen áll.

Tipikus dafeni utcarészlet
Dafen külváros a Hongkong-közeli, különleges gazdasági övezetbe sorolt Shenzhen mellett, ami az elmúlt közel három évtizedben egy poros halászfaluból nemzetközi üzleti központtá nőtte ki magát. A metropoliszban olcsó DVD-ket, számítógépeket és ruhaneműt kínálnak, Dafenben pedig Rembrandtokat, Monet-kat és Warholokat milliós példányszámban. Itt működik a világ legnagyobb festménymásoló kolóniája, közel 8000 művésszel és több száz galériával.

A történet 1989-ben kezdődött, amikor a kínai születésű, hongkongi üzletember, Huang Jiang kiszúrta magának – a dinamikusan fejlődő Shenzhenhez közeli – Dafen falucskát. Megegyezett a helyi párttitkárral, hogy itt telepítse le azt a 26 művészt, akik a nagy amerikai áruházláncok által megrendelt 10 ezer darab festménymásolatot legyártják. Az üzlet beindult:
Egy dafeni galéria belülről
„Senki sem gondolta, még én se, hogy Dafen ilyen híres lesz – mondta Huang Jiang a Bloomberg újságírójának –, olyan egyszerű és falusias vidék volt ez akkoriban.”

Ma már több száz dafeni „gyár” ontja magából a nemzetközi piacra a minőségi festménymásolatok millióit. Ez nem túlzás, egy helyi vezető, Fan Yuxin szerint évente 5 millió festmény készül Dafenben, aminek a háromnegyede kvalitásos másolat. Nem hamisítvány, a dafeni kézművesek jobban kedvelik a replika megjelölést, hiszen Kína legügyesebb kezű piktorai közül kerülnek ki. Ha a vásárlók azt szeretnék, szívesen készítenének eredeti, saját alkotásokat is, de hát a közönség inkább az európai és az ázsiai klasszikusokért rajong. Dafen pedig fenntartások nélkül szolgálja ki a piacot.

Dafeni kínálat
A festőfalu titka a gondos festői minőség mellett az olcsó ár. Míg egy eredeti Van Gogh-féle napraforgós vászon 40 millió dollár körüli áron vásárolható meg a nagy árveréseken, Dél-Kínában mindez – szignó nélkül – kijön 250 jüanból, vagyis 37 dollárból. Ebből a galériák általában 30 százalékot szednek le, a gyors kezű művészek így komoly fizetéshez juthatnak.

Dafenben minden kapható, ami a képzőművészet terén nagyobb keresletre tarthat számot. Van vízililiom Monet-tól, szobabelső Van Goghtól, aranyló Klimt-féle nőalak, Utolsó vacsora Leonardótól, velencei látkép Canaletto-modorában és kövérkés alakok Bottero stílusában. A vásárló számítógépes katalógusokból választhatja ki a neki tetsző klasszikust. Meg persze a negédes kereskedelmi festményeket, hiszen széles választék található naplementés tengerpartokból, retrós pin-up lányokból, finoman erotikus női aktokból és giccses állatportrékból is.

A javarészt amerikai exportra termelő művészfalunak nem tesz jót az USA egyre mélyülő pénzügyi válsága. Wu Ruiqiu, a dafeni művészeti szövetség elnöke a Bloomberg tudósítójának a visszaeső kivitelről panaszkodott. Bár azt büszkén hozzátette, hogy a település még így is a világ éves olajkép-termelésének 60 százalékát képviseli. Ez nyilvánvalóan túlzó szám, de az 5 millió festmény még így is nehezen elképzelhető mennyiség.

Szerző: Rieder Gábor


Link:

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601088&sid=a4.SEBCP0Pw8&refer=muse

http://www.chicagotribune.com/news/nationworld/chi-071220dafen-story,0,2042223.story

Nincsenek megjegyzések: