2009. június 5., péntek

Grafológia: Mit rejt az aláírás?




A grafológiáról ... 5. rész


Az aláírás Te magad vagy



Grafológia: Mit rejt az aláírás?Gondolj csak bele: aláírásod (még digitális korunkban is) a jog szerint „pecsétnek” minősül – ezzel szentesítesz hivatalos iratokat, vállalsz kötelezettséget stb...

Mit rejt az aláírás - a grafológus szemszögéből

Ülünk a számítógép előtt. Írunk, szerkesztünk, rajzolunk. Egy egérmozdulattal változtathatjuk negatív gondolatainkat pozitívvá, vagy fordítva. Ez a lehetőség már szinte magától értetődő. Igaz, a pénzügyi világban egyre jobban helyet követel magának az elektronikus szignó, de ez vélhetően soha nem fogja pótolni saját kezű aláírásunkat. A grafológia világában neves szakemberek fáradoznak azon, hogy az elektronikus aláírások hitelessége számítógépes grafológiai módszerrel is kétséget kizáróan igazolható legyen. Magán és hivatalos leveleinket abban az esetben is kézírásos aláírásunkkal koronázzuk, ha maga a levél számítógéppel készült. Ezen általánosan elfogadott gesztussal egyrészt hozzáállásunkat fejezzük ki levelünk címezettjéhez, másrészt igazoljuk, hogy a leírtak valóban tőlünk származnak.

Mit rejt az aláírás - a grafológia megközelítésében

A grafológus természetesen nem egyetlen aláírásból ítéli meg az embert. A kézírásos szöveg és ezzel együtt az aláírás vizsgálata alapján készülhet csak el egy teljes személyiségkép. A folyamatos írásból az író gondolkodásmódjáról sokkal többet megtudunk, de a mondanivalónk végére elhelyezett aláírásunkkal minőségi bizonyítványunkat állítjuk ki. Jól tudjuk, „színház az egész világ” s aláírásunkkal megmutatjuk a világnak azt a vágyképet is, mely önmagunkról bennünk él. Ha rápillantunk egy aláírásra, nagy valószínűséggel ez nem cél nélküli nézegetés, hanem szeretnénk tudni, ki az aláíró. Pozitív vagy negatív hatást kelt bennünk, ha az aláírás jól olvasható, vagy teljesen olvashatatlan. Lehet stilizált, cirkalmas, erőszakosnak tűnő, aprócska, művészies, az iskolai formákat követő és még megszámlálhatatlan féle.

Nyomot hagy kézjegyünkön, ha azok közé tartozunk, akik naponta sokszor írják le nevüket, de az is, ha csak elvétve kell ezt megtennünk. De még utóbbi esetben is igyekszünk azonos módon formálni betűinket, hogy aláírásunkkal valóban azonosíthatók legyünk. (Próbáld ki kedves olvasó, minden igyekezeted ellenére sem fogod tudni kétszer teljesen azonos módon leírni aláírásodat. Ha nagyítóval megvizsgálod a produktumot, biztosan látni fogsz apróbb eltéréseket a vonal vezetésében.)


Az aláírás árulkodó jellegzetességei

E kis írásnak nem célja, hogy teljes értékű grafológiai fejtegetésbe bocsátkozzon, csupán néhány alapvető jellegzetességgel szeretnélek megismertetni. Gondold csak el, ha olvasható aláírással találkozol, egyfajta jóleső érzéssel nyugtázod, hogy biztos lehetsz abban, kitől érkeztek a sorok, míg az olvashatatlanság kétséget hagy az írót illetően. Az is felmerülhet, - olyan, mintha álarcba bújt volna a küldő, vagy keresztrejtvényt fejtenénk. Rád bízom a döntést - melyik vált ki kellemesebb hatást?

Nézegessük csak tovább. Az aláírás számára rendelkezésre állóhelyből mennyit használ fel az író? Teljesen megtölti ezt a teret, vagy éppen szerényen meghúzódik? Úgy érezzük-e, hogy szinte ránk dől az aláírás, mintha mi magunk csak égbeszökő toronyházak alatt mákszemként szaladgáló aprócska alakok lennénk? Vagy esetleg éppen az apró aláírás miatt van furcsa érzésünk?


Forrás: Lelki titkaink Mentálhigiénés Stúdió

2 megjegyzés:

Névtelen írta...

Kedves Péter!

ÖN szerint mi az élet?

Törzsök J. (29).

Balogh Péter írta...

Kedves Olvasóm! A megjegyzését megköszönöm, de a feltett kérdésére nagyon nehéz válaszolni. Bizony, erre érdemi választ most nem adhatok. Elnézését kell kérnem. Utána fogok nézni a közeljövőben annak, hogy az Ön által feltett kérdésre irodalmárok, művészek hogyan válaszolnának. Ha sikerrel járok, közzéteszem majd mások véleményét, gondolatait. Üdvözlettel: B. Péter