2009. június 23., kedd

Jordánia - a kelet varázslatos kincse



A kelet varázslatos kincse

Jordániában igazából egyetlenegy klasszikus tengerparti üdülőtelepülés található, Aqaba. A Vörös-tengernek ezen a részén négy ország osztozik: Szaúd-Arábia, Jordánia, Izrael (az Eila nevű városka az izraelieké) és Egyiptom.

KÉT TENGER ORSZÁGA


Aqaba a mintegy tíz kilométernyi jordán területen található. A víz kristálytiszta, ideális a búvárkodásra és a fürdőzésre. A legjobb a Radisson Hotel strandja, de az Aquamarine nevű vízicentrumnál is pompás fövenyt találunk. Persze senki ne képzeljen el végeláthatatlan hosszúságú homokos beacheket, de kicsiben minden megvan, ami kell. Lehet szörfözni, vízisízni, hajókázni. A szállodák jól felszereltek és nem túl drágák. Aqaba belvárosában pompás kis üzleteket találunk, ahol főleg ezüst ékszereket érdemes vásárolni. A beduin stílusban készült karkötők, nyakláncok igazán egyediek. A betérő vendégeket sok helyütt teával kínálják, ezt nyugodtan elfogadhatják, nem jelent vásárlási kényszert. A hölgyeknek nem kell tartaniuk az arab országokban megszokott férfi- központúságtól, itt enyhébbek az erkölcsi szabályok, persze a kötelező kereteken belül. Az országban még egy tengerhez ellátogathatunk. A Holttengert egyébként Izraelből és a palesztinok lakta területről is megközelíthetjük, de a jordán részen is lehet fürdeni. Persze nem túl sok helyen, mert nem mindenhol kiépített a part. Viszont ha valaki megmártózik a sós vízben, felejthetetlen élményben lesz része. Úszni nem is kell, mert mozdulatlanul lehet a felszínen lebegni. Sokan egy tálcán az italukat is maguk mellé teszik a vízre, így pihennek. Néhány helyen fekete az iszap, ez gyógyító hatású. A víz maga is segít a betegeken, a pikkelysömört átmenetileg teljesen megszünteti, de más betegségeknél is javulás tapasztalható. Rengeteg gyógyterméket készítenek, amelyeknek alapanyaga a holt-tengeri só vagy iszap. A kozmetikai cégek szintén felhasználják a Holt-tenger kincseit. Érdekes, hogy amíg a bőrnek segít a víz, arra nagyon kell vigyázni, hogy szembe vagy szájba ne kerüljön, mert maró hatású. A tenger vize tömény sóoldat, és alig hullámzik. Egyedül a Jordán folyó táplálja, ami ugyan édes vizű, de nem befolyásolja a sókoncentrációt, mert ez a víz a nagy melegtől egyszerűen elpárolog. A területnek más kifolyása nincs, így a tömény só megmarad. A vízi élőlények nem is bírják ezt, a jótékony baktériumokon kívül más nem él a Holt-tengerben, innen származik a neve is. A Földközi-tenger szintjénél körülbelül 400 méterrel alacsonyabban fekszik a terület, így ez a Föld legmélyebben fekvő felszíni képződménye.


A SZIKLAVÁROS

A tenger varázsa mellett van még egy város Jordániában, amely a legfinnyásabb utazót is elkápráztatja. A világ nyolcadik csodájának tartott Petrát mindenképpen meg kell néznie annak, aki felkeresi az országot! Petra görögül azt jelenti, hogy szikla. Az egész várost egy hatalmas, sziklás hegybe vájták több mint kétezer évvel ezelőtt. Egy szűk hasadékon keresztül lehet megközelíteni, az út mindkét oldalán kőbe vájt vízcsatornák húzódnak, és fantasztikus faragott szobrokat láthatunk. Folyamatosan lefelé haladunk, miközben hatalmas sziklák tornyosulnak felettünk. A sziklába vájt épületek közül van, amelyet egyiptomi hatásra obeliszkek díszítenek, míg másik a görög templomokat idézi. A leggyönyörűbb az egykori kincstár épületének bejárata. Petrát vagy gyalog tudjuk megnézni, vagy kis lovas kocsin, esetleg lóháton. Belépőjegyet is kell fizetni, és ezt lehetetlen megkerülni, hiszen a sziklahasadékon át lehet csak bejutni. Annak idején a nabateus törzs alapította a várost. Iszonyatos munkával, a természet erőit is kihasználva vájták ki az épületeket. Petra annyira jól védhető volt, hogy a sivatagi vándorok ideális pihenőhelye lett. A kereskedők közfürdőkben, medencékben moshatták le magukról az út porát. A díszes kutakba a hegyről egy hat és fél kilométer hosszú, kerámiával kirakott, bonyolult vízvezetékrendszeren szállították a vizet. Így öntözték a város központjában található kertet is. Petra a híres tömjénút egyik pihenő állomása lett. A kereskedők tömjént szállítottak Egyiptomba, amelyre az észak-afrikai országnak a vallási szertartásaihoz volt szüksége, a Közel-Kelet más országaiba pedig mirhát vittek, amely illatszerek, gyógyszerek és kozmetikumok alapanyagaként szolgált. A Nabateus Királyság virágzott, harmincezren lakták, a pihenni vágyók ellátásából és a kereskedésből folyamatosan gazdagodtak. A bevehetetlen erőd annyira fontos volt, hogy a nabateusok főistenüket, Dusárát is sziklafaragásokkal és faragott obeliszkekkel jelképezték. Petra virágkorának 747-ben lett vége, mivel egy földrengés elzárta a kifelé vezető utat. Ettől kezdve ezer évig nem is tudtak a város létezéséről. Végül beduin pásztorok felfedezték, hogy valami van a hegyben. Elgörgették a sziklákat, és előtűnt a csodás település. Petra házaiba, barlangjaiba beköltöztek a sivatagi lakók. A 80-as évek közepén aztán a jordán kormány kiköltöztette a sziklavárosból a beduinokat, megfelelő minőségű cserelakást kínálva nekik. Azóta turistalátványosság. Néhányan azért itt maradtak, ők a turisták ellátásában, vezetésében segédkeznek.


A Kelet varázsa megigéz

Jordánia számtalan települése rejt történelmi emlékeket. Itt pillantotta meg Mózes a Nebóhegyen az Ígéret földjét, itt keresztelték meg Jézust. A lakosság jelentős részét beduinok és leszármazottaik alkotják.

A Jordániába látogató turistáknak mindenképpen érdemes ellátogatniuk valamelyik beduin falucskába. Persze vannak már a vendégek szórakoztatására specializálódott települések is, és ezeket a programokat is remekül lehet élvezni. A sivatag pedig mindenütt gyönyörű, elképesztő és félelmetes.


A HOLD VÖLGYE


Az egyik legérdekesebb rész talán Wadi Rum, ahol vöröses a homok és káprázatosak a sziklaképződmények. A sivatag mindössze 70 kilométerre található Aqabától. Akár teveháton kalandozunk itt, akár terepjáróval hódítjuk meg a buckákat, mindenképpen felejthetetlen élmény. Persze rengeteg más sivatag is van, a mélysárga színűtől a kősivatagig. A világ nyolcadik csodájának tartott Petrát mindenképpen meg kell néznie annak, aki felkeresi az országot! Petrába a tengerparti Aqabából és a fővárosból Ammanból szervezett utak viszik a vendégeket. A sziklaváros már körbeépült, több szállodát, panziót találunk itt, de ezek nem a hegyen belül vannak, hanem kívül. Taxival is el lehet ide jutni, egész Jordániában olcsó a taxi, ráadásul ritkán csapják be a turistákat. A benzin sem drága, annak ellenére, hogy itt nincsenek olajkutak. Közel van viszont Szaúd-Arábia, ahonnan tartálykocsikkal hozzák az üzemanyagot. Néhányan "magánimportban" amerikai típusú autójukkal hoznak be benzint, és azt garázsukban árulják.


MOZAIKISKOLA


A történelmi emlékek rajongóinak nem szabad kihagyni a fővárostól ötven kilométerre található Jerash városát. A római birodalom egykori településén a mai napig látható Hadrianus császár diadalíve, a Főtemplom és az ókori színház. A színpadot részben helyreállították, kőfaragványai és akusztikája az ókor hangulatát idézik. Szintén történelmi város Madaba. Itt található a híres mozaikiskola, és egy 1500 éves, kétmillió mozaikkockából kirakott Palesztina-térkép. A híres mozaikot a görögkeleti Szent György-templomban lehet megtekinteni. Jordánia fővárosa Amman, melynek egyik leglátványosabb műemléke a Citadella, ahonnan pompás kilátás nyílik a hatezer fő befogadására alkalmas római kori színházra. Maga a belváros egy óriási bazár, ahol főleg ékszereket érdemes vásárolni. A mecsetek, minaretek, bazárok, kávéházak hangulata az Ezeregyéjszaka világát idézi. Ammanban a diplomások közül jó néhányan tudnak magyarul, ugyanis a cserediákprogram keretében a 70-es és a 80-as években sokan tanultak szegedi és budapesti egyetemen, főiskolán. Ők a mai napig életük egyik legfantasztikusabb élményének tekintik magyarországi tanulmányaikat.


AZ ÍGÉRET FÖLDJE


Jordánia számtalan más települése rejt még történelmi emlékeket. Az Ószövetség szerint az Egyiptomból való kivonulás és negyvenévi pusztai vándorlás után Isten itt, a Nébó-hegyen mutatta meg Mózesnek az Ígéret földjét, a Kánaánt, ám megtiltotta neki, hogy az új haza földjére lépjen. Mózes itt halt meg. A 800 méter magas hegyről lélegzetelállító kilátás nyílik mindarra, amit Mózes megpillanthatott. Tiszta napokon a júdeai hegyektől a Holt-tengerig is el lehet látni, s a táj közepén ott csillognak Jeruzsálem kupolái. Jézust is itt keresztelték meg. Jordániában a dínár a fizetőeszköz, az ételek és italok ára nem sokban különbözik a magyarországitól. Érdemes megkóstolni a Rini nevű mangólevet, Szaúd-Arábiából hozzák, és 25 százalékos gyümölcstartalmú. Ehhez hozzátartozik, hogy a nálunk 100 százalékosnak mondott gyümölcslé ezen a skálán 10 százalékosnak felelne meg. Az édességek közül a legtöbbet mézzel készítik. Az éttermekben, kávézókban nagyon sokan játsszák a begemon nevű társasjátékot. Ennek érdemes megtanulni a szabályait, hogy amikor majd itthon elvetjük a kockát, eszünkbe jusson a hamisítatlan hangulat, a mézes süti íze és a vízipipa füstjének illata.

Forrás: Képes Újság

Nincsenek megjegyzések: