2009. június 6., szombat

A bennünk lévő béke felfedezése

A meditáció a tiszta szellemi megértésen keresztül hozzásegít bennünket az új magatartási formák kialakításához és ahhoz, hogy választ találjunk az élet kérdéseire.

Gyakorlásával újra felfedezhetjük és használhatjuk a bennünk rejlő pozitív tulajdonságainkat. A stressz hatékony ellenszereként, vagy a relaxáció egyszerű módszereként egyre többen iktatják be napi teendőik közé a meditáció valamilyen formáját.

Önismeretünk fejlődésével emberi kapcsolataink is fokozatosan javulnak. A rendszeres gyakorlás a meditációt természetessé és könnyűvé teszi, aminek haszna a mindennapi életben jelentkezik.

A meditáció szellemi és fizikai haszna egyre szélesebb körben ismert. A meditáció segít, hogy a gyors változásokat követni tudjuk, megértsük a felmerülő helyzeteket, felfedezzük az új lehetőségeket, megtaláljuk életünk célját rövid és hosszú távon.

A tudat legnagyobb betegsége, amikor túl sokat gondolkodunk. Különösen, amikor másokkal kapcsolatban tesszük ezt, pl., hogy "mit csináltak", "mit kellett volna" vagy "mit kellene tenniük", "miért mondták ezt vagy azt", "miért élnek így vagy úgy s miért nem amúgy". Ez a sok "mi", "mit" és "miért" elrabolja a tudat nyugalmát.

Gondoljunk egy magra. Olyan, mint egy pont : kicsi, parányi és az összes lehetőség benne van. A gondolatok pontosan olyanok, mint a magok. A gondolatok teremtik az érzéseket és a viselkedésünket. Ezek kombinációja a tudatosság. Az emberi tudatosság a gondolkodás, az érzés és érzékelés, a kifejezés képessége. Mindez mindig egyetlen gondolatból indul el. A mag lehet pozitív vagy negatív, - függően a hangulatunktól, viselkedésünktől.

Valaha is megálltunk-e, hogy a gondolatainkat megfigyeljük? Eszünkbe jut-e néha, hogy meghúzzuk a féket, vagy pontot tegyünk az adott gondolataink végére? Az ellenőrzés nélküli tudat feszült, aggodalommal és stresszel teli.

Amikor túl sokat gondolkodunk, gyakran képzelgünk és túlzottan reagálunk. Ezáltal negatív érzéseket teremtünk. Pedig ha nem ellenőrizzük önmagunkat, akkor ezt mások fogják megtenni. De ezt nem szeretjük. Reagálunk. Panaszkodunk. Kirobbanunk. Konfliktusokat teremtünk, vagy nem tudunk kitérni előlük, pedig szeretnénk. Ám amíg nem tanuljuk meg gondolataink irányítását, biztosan mások fognak felettünk uralkodni.

A megfigyelés türelmet és tisztánlátást ad, hogy helyesen gondolkodjunk és cselekedjünk. A megfigyelés belső összpontosítást teremt, ami megengedi, hogy a realitást lássuk. Ami a tudatunkban van, a szavainkon keresztül automatikusan kifejeződik és így másokra is hatást gyakorol. Ha a szavaink durvák vagy kritikusak, akkor erre mások reagálnak, és viszonzásképpen azt adják vissza, amit kaptak. A szavaknak és érzelmeknek ez a "pingpong" játéka naponta bekövetkezik, és ez rendszerint nagyon kimerítő.


Ha viszont pozitív és tiszta magot (gondolatot) ültetünk, szórunk szét magunk körül és erre a gondolatra építünk, akkor annak további energiát adunk. S ahogy a földben a mag felébred, kicsirázik és növekedni kezd, hasonlóképpen ezt teszik a gondolatok is, amelyekre koncentrálunk. Az eredmény így örömet ad. A nap első gondolata legyen egyszerűen békés. Ültessük el ezt a magot és locsoljuk figyelemmel és erőt fogunk felhalmozni.

"Ahhoz, hogy mesterei legyünk a gondolatainknak, nincs szükségünk varázslatra, sem bonyolult technikákra. Egyszerűen meg kell ismernünk őket és gyengéden a társainkká tenni."

A meditáció pozitívan hat

A szellemre

lehetővé teszi önmagunk teljes megértését

segíti a céljaink felismerését, és megfelelő használatát

megkönnyíti a a lehetőségek kiaknázását

képessé tesz a változással való szembenézésre

A tudatra

megtanít a gondolataink ellenőrzésére

fejleszti a koncentrációt

stabilizálja a nyugalmat és a boldogságot és a pozitivitást

megszünteti a félelmet és az aggodalmakat

A testre

oldódik a feszültség

jobbá válik az alvás

növekszik a vitalitás

csökken a pszichoszomatikus megbetegedések lehetősége


Forrás:
Brahma Kumaris World Spiritual University


Nincsenek megjegyzések: