
A mifelénk csak Marx Károlyként emlegetett német filozófus, közgazdász és teoretikus művei a sokak által megjósolt, mégis hideg zuhanyként érkezett nemzetközi pénzügyi válság hatására felértékelődtek, állítja Jörn Schütrumpf, a munkáit gondozó könyvkiadó, a berlini Karl-Dietz-Verlag szerkesztője.
Az előző évhez képest idén ez idáig háromszor annyi fogyott A tőke első kötetéből, mint 2007-ben. Miközben Lenin kiment a divatból, és Engels még annyi vizet sem zavar mostanság, Marx művei iránt nő az érdeklődés, főként a fiatal, felsőfokú végzettségű vásárlók, olvasók körében, akiknek a szerkesztő szerint elegük van a neoliberális ígéretekből, melyek nem váltották valóra a beígért boldogulást. Marx ma nem divat ugyan, de egyre többen nyitottak arra, hogy az előítéleteiket félretéve megismerjék a nézeteit. Nem egy politikus (legutóbb Peer Steinbrück, a német kormány pénzügyminisztere) ismerte be, hogy a marxi elmélet egyes tézisei nagyon is helytállóak, és a Die Welt egyenesen odáig ment, hogy e válságos időkben K.M. bizonyosan tévékommentátor lenne, akiért csatornák versengenek, s akinek nagy szakálla üdítő látványként hatna a tengernyi simára borotvált politikus között.
Már A tőkét is megfilmesítették
No ezt se hittük volna: két évtizeddel a szocializmus összeomlása után elkészült Karl Marx A tőke című háromkötetes alapművének filmváltozata. A műfajilag besorolhatatlan, csaknem tíz órás Nachrichten aus der ideologischen Antike (Hírek az ideológiai antikvitásból) című, a Die Welt című lap által gigantikus montázsnak nevezett produkciót a rendhagyó alkotásairól híres író és filmes, a nálunk nemigen ismert Alexander Kluge(képünkön) jegyzi. A 76 éves müncheni rendezőt a filmjében leginkább az izgatta, hogy a klasszikus nemzetgazdaságtan sokak által kiátkozott bírálójának könyve egyszerre van nagyon távol és rendkívül közel hozzánk, éppen úgy, ahogy az antikvitás, a távoli évszázadok, melyeknek elméletei és ideológiái szerinte jól magyarázzák a posztmodern kor visszásságait. A dokumentum- és játékfilmes eszközöket gyakorta vegyítő rendező többek közt filozófusokkal rögzített interjúrészleteket, dokumentum-elemeket, zenei betéteket és játékfilmes jeleneteket váltakoztat sajátos projektjében, melynek háromlemezes DVD-kiadását novemberre tervezik. A tőke megfilmesítésének ötlete nem először merült fel. Igencsak elgondolkodtató, hogy legutóbb 80 éve, a nagy gazdasági világválság idején akarták filmre vinni, de az 1927-ben papírra vetett terv végül nem valósult meg. A tervet papírra vető alkotót „mellesleg" Szergej Eizensteinnek hívták.
Keserű a Marx-csoki?

Forrás
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése