Kevesen tudják, hogy a kb. 70 milliós Egyiptom lakosságának, durván 10 %-a kopt keresztény. Valamikor, egészen a 7. századi arab invázióig, az egész ország a koptok országa volt, hiszen maga a szó, Egyiptom is ezt jelentette. A görög "aigüptosz" szót,(Ptah isten lelkének a háza) az arabok már rövidítve ejtették, kibt-nek, vagy kobt-nak, ebből terjedt el az európai nyelvekben a kopt forma. Ez a szó eredetileg nem hordozott vallásos tartalmat, hiszen akkor csaknem az egész ország keresztény volt. Az iszlám hódítása óta, azonban már csak a keresztény kisebbség - vallásos - elnevezése.
Etnikailag a koptok a mediterrán embertípushoz tartoznak és szívesen nevezik magukat a fáraókori egyiptomiak leszármazottainak, ami részben igaz is, hiszen a ma élő koptok annak a lakosságnak az egyenes leszármazottai, akik az iszlám hódítás előtt fölvették a kereszténységet. | ![]() |
A kereszténység elterjedése ebben a régióban nagyon korán megtörtént és egyenesen Márk evangélistához köthető, aki az első kopt egyházfő is volt. Az, hogy az ország az I. században - szinte államvallásként - már fölvette a kereszténységet, annak is volt köszönhető, hogy a korábbi Izisz-Hórusz kultusz után ( anyaisten-fiúisten) könnyen beépült a vallásos tudatba a Jézus-Szűz Mária kultusz, illetve a Szent Család tisztelete.
Az Ökumenikus Tanulmányi Központ szervezett Egyiptomba egy utat, ahol többek között a kopt kulturális hagyományokat is megismerték az utazók. Néhány a sok érdekesség közül:
A Vádi el Natrun-ban ( Nátronvölgy), ami félúton van Kairó és Alexandria között, még mindig áll és működik 4 kolostor - a sivatagban. Ezek látogathatók, és érdemes úgy érkezni oda, hogy az utazó meghallgathassa a kopt szertartást, mert hangszerkíséret nélkül, több szólamban gyönyörűen énekelnek.
Must volt tehát az üvegben, mint ahogyan az eucharisztia alkalmával sem bort vesznek magukhoz, hanem Ciprus szigetéről hozott fügét 4o napig áztatnak vízben és azt veszik magukhoz a templomi szertartás idején.
A témához tartozik, hogy a koptok ma már arabul beszélnek. A saját régi kopt nyelvüket a templomi liturgiában használják. Most, a kihalása előtti utolsó percekben tanítják is a vasárnapi iskolákban ( ez a műfaj végül is a gyermekek hitoktatási alkalma). |
1 megjegyzés:
A JÓISTEN áldjon további utadon Kiscsillag.
A jó CÉL egyre magasabbra tolja a LÉC-et az ide...gének előtt s ez így van rendjén...:))
Megjegyzés küldése