A Székely Színház Egyesület néven nyáron bejegyzett szervezet élére Kilyén Ilka színművészt választották a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat évadnyitó közgyűlésén.
Egyesület a magas színvonalért. Kilyén Ilka, a szervezet elnöke
Fotó: A szerző felvétele
A marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat évadnyitó közgyűlése Kilyén Ilka színművészt választotta a nemrég bejegyzett Székely Színház Egyesület elnökévé. A nem állami támogatások megszerzése a marosvásárhelyi magyar színészek régi célkitűzése, de eddig nem tudtak létrehozni alapítványt erre a célra. Főként a legutóbbi színészbál alkalmával összegyűlt összeg tette lehetővé, hogy 55 alapító taggal idén nyáron bejegyezzék az egyesületet. Az alapító tőkét már fel is használták A tanítónő című előadás költségeire.
„A név kötelez, ez a kötelesség megtisztelő számunkra, hiszen itt valamikor országos és nemzetközi hírű intézmény működött: a Székely Színház” – mondta csütörtökön Kilyén Ilka. Az egyesület tervei között szerepel egy színházi műhely létrehozása, ami a színészek szakmai fejlődését, a fesztiválokon való részvételeket biztosítaná. A más művészeti ágazatokkal, a sajtóval, az önkormányzatokkal való jó kapcsolattartás sem mellékes szempont. „Most divat az árvákat felkarolni. Tehát ha nem egyébért, legalább divatból illene minket is támogatni” – mondta a színésznő. A tervek szerint egyébként az egyesület színházi múzeumot is létesítene.
„Színház a város közepén, színház a szívünk közepén” szlogennel három év után egyébként ismét meghirdette bérleteit a Tompa Miklós Társulat. Szeptember 18-áig a korábbi bérletesek számára elővásárlási jogot biztosítanak, akik a korábban megszokott helyükre válthatnak ismét bérletet, ezt követően szabadon árusítják a bérleteket. Amint arról korábban beszámoltunk, a társulat 8 bemutatót tervez a most induló évadra, ám csak négy nagytermi produkcióra szólnak a bérletek, mondta el az intézmény tegnapi sajtótájékoztatóján Kövesdy István rendező, a társulat vezetője.
A többi bemutató gyermekelőadás vagy kistermi produkció lesz. A bérlet egész áron 60 lejbe, a nyugdíjas- és diákbérlet 24 lejbe, a szakmai bérlet pedig 20 lejbe kerül. „Az elmúlt évek során nagyon sok visszajelzést kaptunk a közönség részéről, miszerint kérik és várják a bérletrendszert – közölte a rendező, majd hozzátette – Eltökélt szándékunk, hogy szembemegyünk a széllel, nem veszünk tudomást a válságról, ezt bizonyítja kínálatunk bősége.” A „bérletszünet” oka az volt, hogy az épület felújítás alatt áll, így a nagytermi előadások színrevitele bizonytalan, kiszámíthatatlan volt.
Szerző(k): Máthé Éva
Forrás: Krónika.ro
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése