Ezeréves műhelyek
A Henan tartományi Kulturális Örökség és Régészeti Intézet szakértője, Sun Xinmin szerint az országban gyártott porcelán a kínai kultúra egyik legfontosabb terméke volt hosszú évszázadokon át. Sun és csapata azon dolgozik, hogy a föld alá temetett legendás porcelángyárak égetőkemencéstől, műhelyestől ismét napfényre kerüljenek.
Eddig három jelentős ősi porcelánkészítő műhelyt találtak a régészek: a Henan tartományban lévő Ruyao műhelyt, a Yuzhou városában működött Junyao műhelyt és a Gongyi városában működött, háromszínű termékeiről híres Huangve műhelyt. A kínai kormány mindhárom területet védettség alá helyezte, az egykori műhelyek egyúttal az ország legfontosabb régészeti lelőhelyei közé tartoznak.
Henan tartományt a kínai kultúra bölcsőjeként és a letűnt idők porcelángyártásának központjaként tartják számon. Itt találták meg a világ legrégebben gyártott fehér porcelánját, és ez volt a híres, szürkészöld mázzal bevont porcelánedény bölcsője is, amelyet több mint 3600 évvel ezelőtt készítettek.
A klasszikus iskola kézművesei a Tang (i. sz. 618-907) és a Song (i. sz. 960-1279) dinasztiák idején értek mesterségük csúcspontjára. Ekkorra tökéletesen kidolgozták a porcelánkészítés módszerét.
A tudósok 1987-es feltételezése, mely szerint a Baofeng megyei Qingliangsi falu lehetett a henani porcelánkészítés központja, mára beigazolódott. A régészek 2000-ben feltárták az ezer esztendős Ruyao porcelánkészítő központot. A régészek 15 kemencét, 2 műhelyet, számos szerszámot, némi mázkészítésre alkalmas anyagot és rengeteg porcelán-cserepet találtak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése