2009. január 1., csütörtök

Jeles napok - Január








Boldogasszony hava






Január az év első, 31 napos hónapja a Gergely-naptárban. Nevét Janusról kapta, aki a kapuk és átjárók római istene volt az ókori római mitológiában. A 18. századi nyelvújítók szerint a január: zúzoros. A népi kalendárium Boldogasszony havának nevezi.

Január 1. Újév. A polgári év kezdőnapja. A pogány Rómában az évkezdetet Janus tiszteletére tartották, kicsapongással ünnepelték. Az emberek jókívánságokat mondtak, ajándékokat adtak egymásnak. A január eleji évkezdet a Gergely-féle naptárreform (1582) óta vált általánossá. Ez a nap jelentette az újévet, valamint a télközépi ünnepkört. Számos népszokás, hiedelem kapcsolódik ehhez a naphoz, amelyet napjainkban már csak kevesen ismernek, használnak. Egyik népszerű szokás volt az újévi jókívánságok elmondása házról-házra járva, amiért a háziak almával, dióval kínálták a köszöntőket. Újévkor az egész év sikerét igyekeztek biztosítani, nagyon fontos volt a jó cselekedet az év első napján, és sokféle tiltással is találkozhatunk.

Január 3. Genovéva napja. Párizs védőszentje (442-502), népének vigasztalója.

Január 6. Vízkereszt. A karácsonyi ünnepkör zárása, és a farsangi időszak kezdete. Az egyik legrégibb egyházi ünnep, a 4. századig Jézus születésnapját és az évkezdetet is ezen a napon ünnepelték. Az egyház ezen a napon emlékezik meg a napkeleti bölcsekről, és Jézus megkeresztelkedéséről. E naptól kezdve szenteli a vizet a keleti egyház, a középkortól pedig a nyugati egyház is. A víz megkereszteléséből, (megszenteléséből) ered a magyar vízkereszt elnevezés. A liturgikus vízszentelést vízkereszt vigíliáján végezték a templomban, de haza is hordták meghinteni vele a házat, a gonosz szellemek ellen. Ezen kívül hittek gyógyító hatásában, mely mindenféle betegségre jó volt, de használták a mezőgazdaság és állattartás területein is. A víz és tömjén szenteléséből alakult ki a házszentelés, melyet ma már kevésbé használnak.

Vízkereszt utáni második vasárnap. E napon emlékeztek meg Jézus első csodatételéről, mely imádkozással, énekléssel, evéssel, ivással társult. A pap - a római misekönyv szerint - ezen a napon olvasta fel a kánai menyegzőről szóló evangéliumont. A kánai menyegzőn (a János evangéliumában leírt legenda szerint) Jézus a vizet borrá változtatta. A kánai menyegzőt több háznál is eljátszották, majd ezt követően hozzáláttak az evéshez, iváshoz, amit a vendégek hoztak magukkal.

Január 17. Remete Szent Antal napja. Remete Szent Antal (i.sz. 250) szerzetes volt, akit a háziállatok védszentjeként tiszteltek. A középkorban előfordultak járványszerű mérgezések, melynek tünetei hasonlítottak az orbáncéhoz. Szent Antal tüzének nevezik az orbáncot és az ehhez hasonló mérgezést. A betegeket imádságokkal, ráolvasással próbálták gyógyítani. Az ehhez kapcsolódó hiedelmek a hitújítás korában elhalványultak, de később újra éledtek Páduai Szent Antalként.

Január 18. Piroska. Piroska napjához fűződik ez a mondás: "Ha Piroska napján fagy, negyven napig el nem hagy."

Január 20. Sebestyén napja. Az ország Sebestyén-kultusza a pestisjárványokkal, a jószágvésszel függ össze. Amikor a járványok kialakulnak a nép hozzá imádkozik.

Január 22. Vince napja. A drávaszögi falvakban ún. vincevesszőt vágtak, amit a szobában vízbe állítottak. A kihajtott vesszőkből jósolták meg a következő év termését. A gazdák szerint ezen a napon sok bort kell inni, hogy bő legyen a termés. Az időjárás is meghatározó volt, például szép, napos idő esetén jó bortermést reméltek, rossz idő esetén viszont rossz bortermést jósoltak.

Január 25. Pál napja. Ezt a napot pálfordulónak is nevezik, arra a bibliai történetre utalva, mely szerint a Jézust üldöző Saul ezen a napon tért meg, és innentől Pál apostol néven emlegetik. Ezen a napon pálpogácsával haláljóslást is tartottak. A családtagok számára készített pogácsákba libatollat tűztek, és akié sütés közben megperzselődött arra halál várt a következő évben.


5 megjegyzés:

sat. írta...

újracsak köszönyet - én / mü es akaránk hasonlót cs'álni, csa' 1eb elfoglaltságok mián nem jutánk hodzá - engedelmöddel, ha neadjisten, tudnánk +' vmit, hodzáfűzgetnénk a Tiédhö'
minden jóut ez új évbe'!
sat

Judit Bolyó írta...

Január 6. Mexikóban a 3 királyok napja. A kis Jézust ekkor látogatta meg a 3 király (Menyhért, Gáspár, Boldizsár), és ajándékokat hoztak neki: aranyat, tömjént és mirhát. Ezért a karácsonyi ajándékozást itt a január 6-i lefölözi: a gyerekek elözöleg papírra írják/rajzolják a kívánságaikat, és egy lufival felröppentik az égre (ez volt nálunk a ma délutáni program). Január 6-án pedig megérkezik a 3 ajándék... Ez leginkább csak Közép- és Dél-Mexikóban szokás, északon inkább az amerikai módit követik: dec. 25-én reggelre a Mikulás (nem a Jézuska) ajándékokat hoz. Az érzöbb lelkü gyerekek elözö este tejet és kekszet raknak ki a fenyöfa mellé, hogy a Mikulás megújult erövel tudjon továbbmenni.
Boldog új évet!

Judit Bolyó írta...

Péter, nagyon jó a blogja, gratulálok! Mind tartalmilag, mind formailag rengeteget lehet belöle tanulni. Feliratkoztam...

Balogh Péter írta...

A posthoz fűzött bejegyzéseket hálásan megköszönöm. Judit-ot, aki most ismerte meg a weboldalamat, tisztelettel és nagy-nagy örömmel köszöntöm a "December 13." olvasói között.

Judit Bolyó írta...

Péter, én pedig nagy-nagy örömmel mazsolázgatok az összegyüjtött írások között. Ami hiányzik, az az idö.