A Szombathelyi Képtárban 2015. június 26. és október 31. között kiállított 5. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé anyaga, 110 válogatott műalkotással először látható Budapesten a Magyar Művészeti Akadémia (MMA), a Kulturális Alapítvány a Textilművésztért és a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásával.
Sándor Eszter: Békekötés |
A PestiVigadó VI. emeleti kiállító helyiségeit betöltik azok a művek, amelyek a 2015-ben a textilművészek számára meghirdetett IMAGO témára érkeztek. Az „imago" szó ábrázolást, átmenetet, látszatot, élethelyzetet vagy szabaddá válást jelenthet, itt most inkább képalkotás az értelmet. A Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum a felhíváshoz közzétette, hogy lehetőség szerint az anyaghasználatban kiemelten a SELYEM szerepeljen.
A fővárosi megnyitón beszédet mondott: Czibula Anna, a Szombathelyi Képtár igazgatója, Simonffy Márta, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének elnöke és Fekete György, az MMA elnöke. Utóbbi a másfél éve felújított Pesti Vigadó programjait említette: kiállítások, koncertek, filmek, előadások sorát. Szólt arról, hogy az ötévente rendezendő Nemzeti Szalon idei bemutatkozásán a Fotóművész Szalon kerül sorra. A textilkiállítások történetében nem tapasztalható „generációs törés, a fiatalok is kiváló kollégák" - állapította meg az MMA elnöke.
Az elmúlt 40 év alatt a triennálén megfordult ötezer munka háromezer alkotótól származott. A művészek között 14 féle díjat osztottak ki. 2015-től került a díjak közé a Nagano Goro japán festőművész által alapított legújabb is, amit a japán művész személyesen adott át Szombathelyen. A megnyitón a ruhákat a Magyar Állami Népi Együttes kecses női táncosai viselték, ezúttal mozdulatlanul.
A nemzetközi textilművészet seregszemléje kiterjed fal- és tértextíliákra, design-ra, azaz ruhákra, miniatűrtextilekre, zászlókra, szalagokra. A látogató - mintha labirintusban járna - aligha tudja rövid idő alatt megtekinteni a különleges szőnyegeket, viseleteket, dísztárgyakat vagy jelképes használati tárgyakat. Az MMA által kiadott színes katalógus segít abban, hogy otthonunkba vihessük, és tovább élvezhessük a kedvencnek kiválasztott darabokat. Köszönet érte!
Kiss Antal tája |
Ruczek Zsófia munkája |
Bornemissza Eszter: jövőkép |
A zászlókat - ha rajtam múlna - inkább a tértextilek közé sorolnám. Nem tudom, miért éppen ez a kategória neve. Rúdra tűzve, ha a szél nem teríti ki, alig mutatnának, de ezeket rúdra függesztették. A sok kellemes mű közül számomra a legjobb Makkai Márta, Orbán Anna-Mária, Sütő Éva, Szántó István, Széles Judit és Tóth Judit munkája.
A szalagok - női szemmel - talán a legkívánatosabbak: Els van Baarle, Mátrai István, Makkai Márta, Mahoko Motoda, Ilme Rätsep, Sejben Lajos, Nicole Valsesia-Lair munkái feleltek meg leginkább az én ízlésemnek. Másnak persze más mű tetszhet sokkal jobban.
A kiállítás rendkívül érdekes, rengeteg ragyogó ötletet mutat be. Kezdő- és haladó nézőknek egyaránt forrón ajánljuk! Sok sikert a válogatáshoz!
Dobi Ildikó -EuroAstra
2 megjegyzés:
Jelen voltam a megnyitón!
Fantasztikus és fantázia dús alkotásokat láttam.
Egy dolog mégis szemet szúrt - a határon túli magyar alkotók mellé az ország megnevezése mellett legalább zárójelben oda kellett volna írni, hogy felvidéki, újvidéki, erdélyi az alkató.
Nagyon szépen köszönöm a megjegyzését. Annak, hogy a kiállítás megnyerte a tetszését, őszintén örülök.
Az viszont valóban sajnálatos, hogy a külhoni magyarok hovatartozását ne jelölték meg.
Megjegyzés küldése