A déli ragyogó napon hallani lehetett a források, a szálló bogarak, a fái és földi virágok énekét. Valami csodálatos, ritmusban lengedező szellő fényhullámokat ringatott az országút felett, amely ezüstben csillogott ez illatos világban, és önmagával kanyarodókat játszott. Madarak repültek néha keresztül rajta, különben a csend húzott fedelet föléje, mint egy végtelen hídra.
Sokáig nem jött senki.
Végre egy hajlatnál előbukkant mégis egy szekér. Rendes falusi szekér volt, döcögő természetű és lajtorjás. Két pereszlen pejlovacska húzta. Fent egy keresztülvetett deszkán tömött székely ült, derűsen, mókára született arccal. Inge messzire fehérlett. Harisnyáján zöldeskék színben játszott a sokat tekergő zsinór, és büszkén hirdette, hogy:
- Én sófalvi vagyok!
Közönségesen Mókakirálynak hívták. Jól benne élt immár az időben, de a szeme huncutság kútja volt mégis, és az arcája valami különös gyermeki pajkosság derengő mezeje.
Üdén és szapora menésben hajtotta apró lovait. Amint kiért volna a szenttamási keresztfához a tetőre, látta, hogy egy úrféle mendegél előtte az úton, majd megfordul, néz visszafelé, és helyből megáll.
- Ebből üsmeretség lesz - mondta az öreg, de úgy tett, mintha meg se látná az urat. Azonban a nadrágos bévárta egyálltában a szekeret, s, derékig emelte kalapját.
- Jó napot kívánok, bácsi! - köszönt, és nekibillent a feje is.
- Mára megvolt - mondta a székely.
- Ültessen fel, bácsi. Meg lesz fizetve - szólott az úr kissé tehetősen.
A sófalvi azonban nem állítá meg a szekeret, hanem elnézett a lovak felett, majd megsuhintotta ostorát, s akkor így felelt:
- Hát üljön fel az úr!
- Hát álljon meg akkor! - mondta a nadrágos.
- Én meg, ha mondják - tempózott az öreg, s leállította lovait. Hirtelen megnézte fél szemmel az urat s maga mellett a deszkát, s mókára gyúló szemekkel felülésre biztatta. A nadrágos valahogy felhágott, s nekihelyezkedett az ülődeszkán. S a másik pillantásban a nyelve már állott, hogy mondja: "Én Lukács Mihály vagyok, hivatalbéli ember, Kolozsváron, s most jövök meglátogatni öregapámat Korondon", azonban lenyelte utolsó pillanatban a szót, mert észrevette, hogy az atyafi semmibe veszi.
Mentek már valami fél kilométert, s még egyik sem vakkantott bár egy szót. A lovak szaporán aprítottak a poros úton, maga a székely kacagta belől, hogy kínlódik az úr. Pajkosan nézte az út melletti földeket, s a hegyek felé is elhunyorgatott néha, mintha az övé volna ez az egész ország. De a beszéddel egészen várt, mert úgy tartotta, hogy az úrnak kell szólani elébb.
S végre csakugyan fészkelődni kezdett a hivatalbéli, előrehúzta magát egy kicsit a deszkán, s így szólt:
- Maga hová való, bácsi?
- Én a földbe. Hát maga?
Az úr hirtelen kapta a feleletet, de gondolta magában, hogy ő is mond egy nagyot, s így szólt:
- Én svájci, tudja-e, hol van?
Az öreg nem jött zavarba, hanem könnyedén ráfelelte:
- Hogyne tudnám, hiszen nekem is van egy tehenyem odavaló.
Lukács úr visszaült előbbi helyzetébe rögtön. Azon jártatta hirtelen az eszét, hogy mit cselekedjék: visszamondjon valami darabos szót, vagy megvesse az embert, s leszálljon a szekérről; vagy kezdje erős magosan a beszédet ő is. Úgy döntött, hogy magosan kezdi, s így szólt:
- Tudja, bácsi, én Amerikából jövök. Fél esztendeje lesz mindjárt, hogy hajón s vonaton s repülőgépen s csónakon s autón s motorbiciklin s lovon s kocsin mindegyet jövök.
A székely felemelte mutatóujját, s ájtatosan közbevetette:
- Mister!
Lukács úr sem jött zavarba. Benne volt immár egészen a tempóban, s minden erejét arra vetette, hogy elszédítse ezt a goromba parasztot. Egész testében mozogni kezdett, ahogy folytatta:
- Nincs az Istennek embere, aki annyi mindenen keresztülment volna, mint én ebben az utolsó tíz esztendőben. Mert annyi ideje élek Amerikában, pontosan annyi. Tudja, Svájcból mentem ki, s tudtam már németül, franciául, angolul s még vagy tizenkét világnyelvet. S amikor kiérkeztem, mégsem kaptam munkát, olyan nékem való munkát, úrit, tudja, hanem kifogott halakról szedtem le a pikkelyeket, mert New York utcáit mind olyanból rakták ki, tudja! De aztán egy farmot vásároltam, közel a trénhez a centrum felé, s azon a farmon voltak banánerdők, s termettek ezermódra az ananászok. Nemsokára beléptem egy bank-kompaniba, s vicepresident lettem, s a csekkszámlám már százezer dollárt mutatott, s akkor azt gondoltam: elég, Mihály, a pénzből s a dicsőségből, most hazamész Európába, s megveszed Korondon az aragonitbányát...
Itt fújt még egyet a végére, aztán nagy önérzettel leste, hogy mit mond az öreg.
Az öreg pedig meglengette ostorát, s egykedvűen csak ennyit mondott:
- Lám, hazudjék egyet az úr!
Úgy hatott a szólás, hogy még meggörnyedt belé a nadrágos ember. Aztán mozdulatot tett hirtelen, hogy leszálljon. A szekeres megfogta azonban kedvesen a karját:
- Üljön csak veszteg - mondta. - Nem látja, milyen jól töltjük együtt az időt?!
Meggondolta, s visszaereszkedett az úr. Úgy érezte, hogy felengedett végre a székely, s várta is további kedves szólásait. A sófalvi azonban erősen hallgatott. Míg végre egy kóborgó kutyát megkapott a szeme. Akkor valami új hátmegetti gondolattal így szólt:
- Látja-é, az a kutya eszesebb, mint sok ember.
- S miért vajon? - ellenkezett a hivatalbéli.
- Az egyéb mellett azért is, mert csak akkor ugat, ha szükség.
Csak most vette észre a nadrágos, hogy mennyire ráfeküdt eszével a székely.
- Tovább ne folytassuk! - ajánlotta.
- Nekem nem is haszon... - szúrta meg megint az öreg.
Ahogy a következő faluba értek, s egy szép tömött menyecske szembejött velük, hunyorított az úr, s így szólt:
- Jó volna közrevenni!
- Melyik felit választaná? - kérdezte a székely.
- Én a balt.
- Akkor eppen jó, mert én a jobbik felit szeretem.
- Nem sokat érne véle.
- Én tudom, hogy sokat, mert annak titka van - hunyorított a székely.
Lukács úr is tanulékonyabb lett egybe.
- Mi a titka? - hajlott közelebb.
- Annak az eppen - beszélte a sófalvi -, hogy a fehérnép az Istennek az az egyetlen teremtménye, amelyiknek a jobbik fele nem jobbról van.
Ezt már nagyban helyeselte az úrféle is. Sőt a falu végéig egyet mulatott rajta. Itt azonban valami zajgó legénykecsapatot értek bé a szekérrel. Az öreg meg is olvasta őket, s azt mondta:
- Tizenhárom.
- Elég volna egy házhoz - barátkozott a másik.
Az öreg azonban nem is hallotta talán. Gondolkozott újra. Majd az ostornyelet maga elé csiptette, s dohányt vett elé, hogy szivarat sirítsen. Nyugodtan kivárta, amíg füstre kaphatott, s akkor így szólt:
- Melyik több, lám mondja meg: tizenhárom csaló-e, vagy tizenhárom legényke?
- Tizenhárom csaló - felelte Lukács úr nyomatékkal.
A szekeres is ezt akarta mondani, s azért egy kicsit ingerkedve kérdezte:
- S mért?
- Azért - felelte a hivatalbéli -, mert a tizenhárom csaló közül egy-kettő bizonyosan gyermekes család feje, s én azt is számítom.
Kezd az esze megjőni - mondta magában a székely, de ha egyenesen belészakad, úgyis többet akart tudni.
- Én nem azt mondanám - szólt némi fontolgatás után -, hanem azt, hogy tizenhárom legényke mégis több.
- Hogy magyarázza? - érdeklődött a nadrágos.
- Ezt az igazság magyarázza, mert né, számítsa csak meg: a tizenhárom legénykének van tizenhárom teste s tizenhárom lelke, az összesen huszonhat. A tizenhárom csalónak pedig van tizenhárom teste, de csak egyetlenegy lelke.
- S az az egy melyiké a tizenhárom közül? - kérdezte Lukács úr.
- Az egyiké se, hanem az ördögé - jelentette ki a székely.
Ezt az egy győzelmet nem bánta a hivatalbéli sem, mert a csalók hálójában vergődött már ő is. Több mint egy kilométert kuncogott rajta. Akkor vette csak észre, hogy közelednek Korond felé, ahol ő leszáll, s vége. Most nagy kedve lett hirtelen.
Repülni vagy legalább játszani szeretett volna. Vizsgálódott is, hogy mit tehetne végezetül. Egyszerre vicces ötlete támadt: kihajolt a szekérből, majd ijedten visszakapta magát, s kiabálni kezdte:
- Hó, bácsi, hó! Ki akar esni a kerék!
Az öreg lefogta lovait rögtön, kiugrott a szekérből, a nyelve hegyén egy káromkodással a másik oldalra került, de ott megütközve így szólott fel az úrnak:
- Hiszen nem is akar kiesni!
- Az akarna - mondta Lukács úr -, csak a kerékszeg nem engedi.
Az öreg nagyot nyelt, hogy ilyen sikeresen megviccelte egy nadrágos. De nem szólt, hanem felült, s barátságosan hajtani kezdett. Titkon azonban bosszút forralt, s egyszer megcsillant a szeme, jelezvén, hogy mindjárt megszenvedsz, te kolduskirály!
Közben beérték a falut, s csendesen zörögtek tova.
- Annál a hídnál leszállok - mondta Lukács úr.
- Melyiknél?
- Ennél né!
Mire kimondta volna, jót húzott a lovakra a székely, s a szekér hányni kezdte sebesen a farát.
- Álljon meg! - kiáltotta Lukács úr.
De az öreg még jobban szabni kezdte a lovakat, s ki a faluból, s poroztak veszettül fel az úton. S közben odareccsentette a szót:
- Nézze a kereket az úr, lám, nem akar-é kiesni!
Egyetlen futásban értek a faluba, s ott egy ház előtt leállította lovait az öreg, s nagyot szusszanva így szólt: - No, hazajövénk, hálistennek!
A nadrágos leugrott, s arcából kikelve ordította:
- Disznóság! Így elvágtatni az emberrel!
S újabb nyomatékkal hozzátette:
- Én Lukács Mihály vagyok, tudja meg! A korondi Lukács Péternek a fia, tudja meg!
A székely ránézett meredten, majd a fejét vakarni kezdte:
- A tűz lángja vesse fel, hiszen az a Lukács Péter az én onokabátyám.
Meglaposodtak mind a ketten. Aztán az öreg megfordította szekerét, s így szólt:
- Gyere, ecsém, ülj fel, s hazaviszlek.
Lukács úr a kalapját verte a lajtorjához, úgy röhögött. Elhelyezkedtek megint.
- Hát honnét jössz, ecsém? - kérdezte az öreg.
- Én Kolozsvárról. Hát maga, bátyám?
- Én valami sót szállíték Udvarhelyre, s jól felmérgesíte a boltos.
Egy korcsma előtt megálltak a lovak. A székely leszállott.
- Gyere, ecsém, s igyunk meg egy féllitret erre a társosjátékra!
Bémentek, s legényesen elkiáltotta magát az öreg:
- Hé, egy litret a jobbikból!
Az első csillag lekacagott a Sóvidékre; a gyerekek pedig imádkoztak a faluban.
Forrás: Tamási áron válogatott novellái
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése