2008. szeptember 30., kedd

A különféle jelek szerelmi élete



első rész

Ha arra helyezzük a hangsúlyt valakinél, hogy mit szeretünk benne, akkor sokkal könnyebben elviseljük azokat a dolgait, amiket nem. Vagy mintha azt figyeljük, hogy mit utálunk, mert akkor már azok a szeretni való dolgok is eltörpülnek, amiket egyébként lehetne szeretni.
Elsősorban arra vonatkozik ez a felosztás, hogy az 5. ház melyik állatövi jelben kezdődik, de az ascendens, illetve a Nap jelét is jellemezheti, valamint a 8. ház azt mutatja meg, hogy az ember titkon mire vágyik az együttlét alatt, mi az, amit elfojt magában.
Az ilyen férfi úgy gondolja, hogy ő odaáll, a várat mind a négy sarkában megdönti és mehet is tovább, ezzel el van intézve. A figyelmetlenség és durvaság sokféle formában fordulhat elő.
Intenzíven, gyorsan és szenvedélyesen szeret.
Az ilyen nő, egy például Bika férfivel nehezen boldogul, ugyanis a férfi alaposan és körültekintően szeretgeti a nőt, az meg azt gondolja közben, hogy mikor dugod már be. A férfi elkövetheti azt a hibát, hogy nem érzékeli a nő feszültségének növekedését, és az a csúcspont közelébe jut beteljesedés nélkül, és sorozatosan csalódik, mert a nő gyors, de a férfi lassú. Kapcsolatuk nagyon jól tud működni, ha a férfi követi a nő ritmusát.
Éhes, szomjas és álmos Bikával nem lehet szerelmeskedni. Ha ez a három ki van elégítve, akkor hajlandó egy éjszakán többször is, de jó a táplálékot odakészíteni az ágy mellé. Előfordulhat, hogy nem engedi meg magának az élvezetet a prűdsége miatt. Sok mindenben lehet prűd: meg ne lássák, beláthatnak, az ajtó be van-e zárva, tiszták-e mindketten, leadta-e a párja a fizetését. Ez nem a gátlásossága, hanem inkább szeret bizonyos játszmákat lefuttatni, bizonyos szabályoknak meg kell felelnie a másiknak, mielőtt odaadja magát.
Nehezebben tud feloldódni, ha munkanélküli, ha nincs anyagi biztonságban, ha veszélybe kerül valami miatt a holnapi ennivaló, ekkor csak gondolkozik.
Nagyon fontos számára a testi érintés, szereti a harapdálást, de a fájdalmat nem tűri. Lassú típus, hosszas a szeretkezés. Hűséges, tiszta, megbízható szerető.
Nagy kíváncsiság és érdeklődés jellemzi a másik iránt, de nem szexuális beállítottságú. Hajlamos a hűtlenségre, a megismerési vágya miatt. Sok mindenre rávehető, újíthat, reformerkedhet és rendkívül technikásan mozog.
Ha a szeretkezés közben hangokat hall, akkor, mivel nem tud teljesen kikapcsolni, konstatálja az eseményeket, rögzíti az információkat. Szeret beszélni. A gyermekkorban ki nem mondható szavak ilyenkor kikívánkoznak belőle és emiatt csúnyán is beszélhet. Könnyedén kimondja, hogyha valamit má sképpen szeretne, ha a másik nem jól nyúl hozzá.
Ellensége a megszokás és a butaság.
A férfiak legnagyobb problémája az, hogy gyengédek, aranyosak, csak nem férfiasak. Ezért nem tudják kielégíteni azoknak a nőknek az igényeit, akiknek marsi, uránuszi vagy erős Nap állásuk van, mert ezek egy Héroszt akarnak maguk mellé.
A Rák nő nagyon nőies szerepet szeretne játszani, s akkor adhatja önmagát, ha a férfi férfias.
Nagyon függ a hangulatától, ettől teszi függővé a szeretkezést is. ő egy igazi borsószem királykisasszony.
A kedvét elveheti a szextől; ha a lakás nem zavartalan; a szülőkkel, gyermekekkel való együttlakás egy sor óvintézkedést von maga után; nincs elmosogatva; a gyerek nincs betakarva; az anyja telefonálhat még; az anyósa is telefonálhat; hangosak a szomszédok; az esti film rossz érzéseket keltett benne; a feltett zene; nem érzi magát elég tisztának; a múltkor a párja megbántotta; a szülői gátlások; a vacsora milyensége; az ágynemű nem tiszta stb.
Anyáskodó, kényelmes típus, aki kitárulkozik, de nem sokat tesz. Ha teheti, inkább meg sem mukkan. Minimális a visszajelzés, amit ad a párjának. Szereti a meglepetéseket, de csak az olyat, amire készülhet.
Örül egy virágcsokornak vagy egy színházjegynek, de az valamikor későbbre szóljon, akkor így kétszer tud boldog lenni egy ajándékkal.

második rész


Ha arra helyezzük a hangsúlyt valakinél, hogy mit szeretünk benne, akkor sokkal könnyebben elviselj ük azokat a dolgait, amiket nem. Vagy mintha azt figyeljük, hogy mit utálunk, mert akkor már azok a szeretni való dolgok is eltörpülnek, amiket egyébként lehetne szeretni.

Elsősorban arra vonatkozik ez a felosztás, hogy az 5. ház melyik állatövi jelben kezdődik, de az ascendens, illetve a Nap jelét is jellemezheti, valamint a 8. ház azt mutatja meg, hogy az ember titkon mire vágyik az együttlét alatt, mi az, amit elfojt magában.
Oroszlán
Szereti mutogatni magát, ezért könnyen levetkőzik, de az ékszereit magán hagyja. Ha valami nem tetszik a viselkedésével kapcsolatosan, esetleg koszosnak tűnik, akkor nem szabad bántó módon a tudtára adni, hanem szépen becsomagolva lehet közölni vele a hiányosságot. Bármilyen jellegű becsmérlés elveheti a kedvét a másik embertől. Ha büdös, akkor kedvesen kell elhívni együtt pancsikálni, ha valamit elügyetlenkedik, akkor pedig jobb, ha a társa magára vállalja, hogy miatta nem sikerült olyan
jól az együttlét, de valahogyan kíméletesen közölni kell vele azt, hogy nem volt jó.
Szeret kiabálni, sikongatni az aktus közben. Szívesen hódít, de ettől még nem lesz hűtlenné, mert nem szereti a mellékutakat. Ha megcsal, akkor el is válik utána, nyíltan vállalja tettét.

Szűz
Szinte minden Szűz ember kapott gyermekkorában szüleitől egy, egyetlen egy kritizáló mondatot, ami a szerencsétlent egész életében nyomasztja, és azt figyeli a másikon, hogy az is úgy látja-e. Ettől függetlenül is a leggátlásosabbak ők. Ezzel a tudattal együtt rettenetesen nehezen képes magát átadni a másiknak és az érzéseinek. A szeretkezés ott kezdődhet csak szerinte, hogy rendben van minden rajta és körülötte.
Őket is fel lehet szabadítani a gátlásaik alól, de elképzelhető, hogy több évbe telik. A nők messze elkerülik a hüvelyüket, a férfiak pedig gyakran a péniszméretük miatt aggódnak.
Alapvető fontosságú, hogy megszeresse és elfogadja önmagát, megtapasztalja, hogy milyen testélményei vannak, megtudja, hogy mi esik jól neki, mely területek az érzékenyek a testén. Ha ezt tudja már, akkor számoljon be erről partnerének is!

Mérleg
A vele való szeretkezést legjobb kezdeni egy színházi előadás megtekintésével, majd egy kellemes vacsora és tánc következhet, és hazatérve hosszas előjáték után kellőképpen ellazul és feloldódik a befogadáshoz. Játékossá válhat, de csak oldott állapotban. Úgy nem lehet vele szerelmeskedni, hogy előzőleg valamilyen konfliktus volt kettőjük között. A ruhái megszaggatását is utálja. Finomságra van szüksége, azt szereti, ha kerek az együttlét.
Képes arra, hogy nem mosakszik, viszont összelocsolja magát illatosító szerekkel.
Skorpió
Vannak közöttük, akik nem szeretik a szexualitást, ők a haláltól is félnek. Rettegnek attól, hogy megszűnjenek, összeolvadjanak a másik emberrel.
Marsikus jel, ezért durva is lehet, meg lehet azonban tanítani a kellemes érintésekre is.Náluk sok minden megengedhető. Elképzelhető, hogy durcásan fejezi be a Skorpió az együttlétet, csalódás lehet az a számára, mert nem szereti abbahagyni.

A nyálkahártyájuk lehetséges, hogy nem bírja hosszú távon a szeretkezést, akár férfi, akár nő az illető.


harmadik rész


Ha arra helyezzük a hangsúlyt valakinél, hogy mit szeretünk benne, akkor sokkal könnyebben elviseljük azokat a dolgait, amiket nem. Vagy mintha azt figyeljük, hogy mit utálunk, mert akkor már azok a szeretni való dolgok is eltörpülnek, amiket egyébként lehetne szeretni.

Elsősorban arra vonatkozik ez a felosztás, hogy az 5. ház melyik állatövi jelben kezdődik, de az ascendens, illetve a Nap jelét is jellemezheti, valamint a 8. ház azt mutatja meg, hogy az ember titkon mire vágyik az együttlét alatt, mi az, amit elfojt magában.
Heves vérű, de nem bírja hosszú távon. A nő nagyon rámenős, egy Szűz, Rák vagy Halak férfit annyira megijeszthet, hogy az impotenssé válhat. A törvényességhez ragaszkodik, egy ilyen szerető nem valószínű, hogy elválik a házastársától a szerető kedvéért. Alapvetően nem hűtlen, de ha megunja a partnerét, akkor nincs miért kitartania mellette. Szalmaláng természete itt is megmutatkozik abban, hogy a célját felcserélheti mással.
Nagy élmények feltöltik energiával és ettől szerelmi légyottot kíván. Erre a partner jobb, ha előre felkészül. Ha együtt akar lenni vele, akkor várja otthon az ágyban, ha nem akar közel kerülni hozzá,akkor menjen el messzire, mert különben a Nyilas megtalálja.
Nagyon fontos számára a hatalom és az egzisztencia, illetve a kommunikáció. Amikor valakivel közelebbi kapcsolatot akar létesíteni, akkor körüljárja az embert, kérdezősködik utána, és már nem teljesen ismeretlen a számára, amikor megszólítja. Ez azért kell neki, mert mindig tervez, tudnia kell, hogy mire számíthat a másiktól. Azonban az érzelmi dolgokat nem lehet előre megtervezni, ezért sok Bak él rossz házasságban. Általában későn (30 év felett) házasodik, mert előbb egzisztenciát akar teremteni.
Gátlásos, de ennek túlkompenzálása azt eredményezheti, hogy mindig újabb és újabb társat keres magának, ezzel is bizonyítva, hogy ő sokaknak kell.
Vagy nagyon tiszta és pedáns vagy nagyon elhanyagolt lehet.
A kíváncsisága más jellegű, mint az Ikreké, ő inkább egy partnerrel szeretne mindenféle dolgot kipróbálni. Hűséges szerető, ha szabadon engedik, nem korlátozzák, ha mindig akkor és úgy elégítheti ki a szexuális étvágyát, ahogyan akarja.
A korlátozás érzéséhez elég egypár olyan jellegű kérdés,
hogy merre járt és mit csinált. Ettől még az alapvetően hűséges ember is elkezd menekülni.Egy Halak, Mérleg vagy Szűz nehezen viseli általában az állandó változtatásokat, és az
izgalomkeresést. A Vízöntőnek a szexben is szüksége van arra, hogy idealizálhasson.
Már a testetlenséget igényli, ő is hajlamos az idealizálásra. Képes szellemi szinten megélni a szexualitást, apácaként, szerzetesként boldogan élhet. Egész életét képes úgy leélni, hogy nem szeretkezett.
Vannak, akiknél addig tart a szerelmi viszony, ameddig a másik nem közeledik testileg. Lehet nagyon szerelmes, de a testi kapcsolattól távol tartja magát.A testiség elutasítása és az állandó alárendeltség miatt ők a leginkább veszélyeztetettek a testi erőszak szempontjából, ha az apa erőteljes személyiség volt. Ha egyenrangú családtagként kezelték kiskorától, akkor nem kell ettől tartania. Ha túlzottan gyermekként viselkedtek vele szülei mindig is, korától függetlenül, akkor egy nemi erőszak folytán teherbe is eshet.
Ha még is eljut a szexig, a legjobb szeretővé válhat, mert a Halak az önátadás, a feloldódás, eggyéválás mestere.

Forrás: Derita Asztrológia

Derita mNemos - Mészáros Zoltán

Elhunyt Jászai Joli


Életének 102. évében elhunyt Jászai Joli színésznő. A csaknem százéves koráig aktív művésznőt pénteken Piliscsabán érte a halál.

Jászai Joli
(MTI) - Jászai Mari színész unokahúga 1907. május 21-én született a Sopron vármegyéhez tartozó Rábatamásiban, a helyi kántortanító kilencedik gyermekeként. 1950 és 2004 között Pécsett élt, az elmúlt években pedig a piliscsabai Nagyboldogasszony Ház lakója volt.
Nyugdíjazásáig tanítónőként dolgozott, túl a hetvenen került színpadra. Előadói képességét és egyéni humorát Jászai Mari szobrának avatóünnepségén a győri színház igazgatója, Bor József Mesél a bécsi erdő című darabjában. fedezte fel, aki szerepet kínált neki Ödön von Horváth Mesél a bécsi erdő című darabjában.

Jászai Joli
ezután f
ellépett Veszprémben és több televíziós műsorban, illetve nyugdíjas esteken. Számos filmben is láthatta a közönség, szerepet kapott egyebek mellett a Szerelem első vérig, a Szerelem második vérig, a Csók, anyu, az Édes Emma, drága Böbe,
a Napló apámnak, anyámnak, a Het
edik szoba és a Sztracsatella című alkotásokban is.
A kilencvenes években televíziós talk show-k szívesen látott vendége volt. Verseim címmel 1992-ben önálló kötete jelent meg.
Jászai Joli temetéséről később intézkednek.

Forrás: Kultúra.hu

Fotó:
Kovács Attila MT
I

Tatiosz bölcsességek II.


A fény és árnyoldala


A fénylő Napnak is vannak sötét foltjai.
Mért hinnénk, hogy egy ember élete csupa tündöklésből áll?
A Föld éjsza
ka megpihen, hogy a következő napon állni tudja a Nap fényét. Amikor elég volt a töménytelen ragyogásból sötétségbe burkolódzik.
Így van ez az emberrel is: a mértékletes fénnyel ragyogókat bántja a nagy fényesség, félrehúzódnak; míg a folyton tündöklők kimerülnek.
Senkinek sem jó a túlzott tündöklés: az előbbi, mint parányi csillag hozzásimul az égbolt sötétjéhez; az utóbbi fényét fakítja, idővel aztán megszürkül, lekopik róla az aranymáz, s miként a gyertya lángja, mely túl soká világít, csonkig ég.
Mégis ki ne csodálná a horizont tetején tündöklő Napot, mely fényességet, meleget és jóságot áraszt maga kö
rül?
És ki ne menekülne a perzselő Nap elől, amelynek tüzétől kiég a fű, elszáradnak a fák, elapadnak a folyók, visszahúzódnak a tengerek, végül a semmibe vész az óceán?
Légy tündöklő Nap a saját égboltodon.
A világmindenség hatalmas - számtalan Naprendszer megfér benne. Hogy felfigyeljenek rád, hogy megértsenek, hogy ne gyűlöljenek - ne élj túlzó fénnyel.
Ami kevés, az senkit se bánt: mérsékli az irigységet, lecsillapítja a féltékenységet, fékezi a dühöt, a gúnyt, a kajánságot, a gonoszkodást, és egyúttal megakadályozza a saját kimerülésedet. Aki folyton világit, fogy az olaja; a csonkig égett gyertyát a szemétre hajítják.
Ügyelj, hogy fényed ne vakítson el senkit: se másokat, se önmagadat.
Aki jól lát, az előre lát.
A látás művészete - az élet művészete.


A szívek ragyogásáról és keserűségéről


A természet gyöngéden beoltotta az emberbe az élet szeretetét, az állatok szeretetét, az ember szeretetét, az igazság szeretetét. De megtalálhatod mindezek ellenkezőjét is a világban: az élet megvetését, az állatok gyűlöletét, az ember lenézését és az igazság eltiprását.
A világot könnyebb irányítani, mint az emberi szívet. Aki pedig szívét képes megtölteni szeretettel, a legtöbbet tette a világért, amit ember tehet.


Életművészet


Elfogadni tudni a boldog napokat, de az örömteleneket is.
Sem kicsordulni, sem elsivárulni.
Sem elcsorbulni, de túl sokat sem érni. Sem szónokolni, sem elnémulni.
Nem megtenni gyorsan, de nem is késlekedni.
Nem hivalkodni, és nem tetszelegni: sem az éles kést, sem a díszes cserepet nem kíméli az idő. Az előbbi elcsorbul, az utóbbi színét veszti.
Utat választani, de nem a sikerét hanem a boldogságét. Az uton járni, majd végig menni; a nagyságot az erénnyel, nem a szerencsével mérni.
Egyszerűen boldognak lenni - disz, ragyogás, külcsin nélkül.


A szeretetről Kalimonasznak


Mások szeretete feléd tart észrevétlen hömpölygéssel. Ne siettesd jöttét, ami személyesen a tiéd, rád talál. Várd nyitott szívvel, egész sorsoddal, egész életeddel.
A szeretet hangja muzsika: ajándék a léleknek, felüdülés a szellemnek, megkönnyebbedés a szívnek. Ez a szó: szeretet - élettel teli valóság segít feloldani és feloldódni; megérteni és megértetni; megtartani és elengedni.
Ha meggondolod, melyik földi jelenség áll közelebb hozzád, a Nap, a Hold, a csillagok, a kő, a fa, a fűszál, vagy egy ember - egyképpen tudsz válaszolni rá: embernek csak ember lehet társa.
A Nap fénytengere felnyitja szemeidet; a Hold ragyogása pihenőre int; a pislákoló csillagok terelnek éjjeli utadon; a kő szilárdsága példát mutat az akarat hajlíthatatlanságára. A fa hűs árnyékában felüdülhetsz, és életed dolgai megkönnyebbednek. Egyetlen fűszál is bizonyság az élet körforgására: kizöldell, szárba szökken, elhalványul, megfonnyad, végül lehanyatlik. Ezt teszi velünk is az idő: felmagasztosít, majd porba dönt.
A Föld eme jelenségeit akár felruházhatnád emberi tulajdonságokkal is, hisz az ember képes tündökölni, akár a Nap, s ragyogni, miként a Hold az éj sötétjében. Képes szárnyalni csillagléptékben, s kitartani hittel a kő szilárdságához mérten. Képes a nyugalom békéjét árasztani, akár a fa törzse, koronája és levelei teszik ezt méltósággal és alázattal. Képes születni, növekedni, kiteljesedni, megfakulni és kihunyni, majd mindent újra kezdeni.
Mért képes mindezekre?
Mert ember. És az ember hatalmas erővel egyesíti magában a természet földi jelenségeit a világmindenség távoli fényeivel.
Mi volna hát csodálatosabb az embernél? Ő az élet - s az életnél semmi sem csodálatosabb.
Ő a Nap, a Hold, a csillagok, a kő, a fa, a fűszál egyszemélyben; és mégis több náluk - mert szeretni képes.
Az ember szeretetre született.
Ugyan mit kezdenél a fénylő Nappal, a ragyogó Holddal, a csillagok káprázatával, a kő hajlíthatatlanságával, a fa hűs árnyával és a fűszál élni tudásával a szeretet nélkül?
Kevés ha csak aszerint tudsz élni, amit tőlük tanultál. Felőlük megsejtheted, miben áll az élet; annyi bölcsességet táplálnak beléd, amennyi emberi fejbe csak beleférhet. De egyet, egyetlenegyet nélkülük kell megtalálnod: a szeretet útját.
Mert egyedül az ember képes szeretni és szeretetet elfogadni. A szeretet elfogadás épp oly nagy képesség, mint a szeretni tudás. Annak, aki szeret, tulajdona az egész világ: a Nap, a Hold, a csillagok, a kő, a fa, a fűszál.
A szeretet által előtűnik a fejben a gondolat, beteljesedik az alkotás, termékennyé lesz az akarat, és megvilágosodik az út, amelyet az élet neked szánt.


Tartalékok


Mindenből kettőt tartsunk kéznél, ami az élethez kell. Ekkor az életünk is kétszer annyit fog érni.
Két mosolyunk, két kedves szavunk legyen egy helyett. Megkettőzött szeretet, türelem, jóindulat - az élet mindennapos kellékei.
A jóból, a kellemesből tartalékunk legyen, hisz kétszeresen kell azt osztogatnunk. A természet bölcsen gondoskodott az egyről: társat rendelt mellé, hogy törékenységétől megóvja. A férfihez a nőt a nőhöz a férfit. Az emberhez embert. A szeretethez szeretetet.
Mindenből kettőnk legyen. Így ha apadna a szeretet, fogyna a türelem, csappanna a jóindulat, ott a tartalék a kezünk ügyében. Tudjuk, hogy hol keressük őket, és boldogságunk is megduplázódik.



Diogenész tanácsa



Egy ifjú tanácsot kért Diogenésztől:
- Eddig gazdag voltam, de most egy hatalmas vagyont örököltem és nagyon gazdag lettem. Mondd meg, mitévő legyek, hogy a pénz ellenére jó ember maradhassak.
Diogenész felnézett az égre, karját széttárta, de hiába várta a magasból a megvilágosodást:
- Nem tudom, mit mondjak neked. Ha azt tanácsolom, hogy add a vagyonodat a rokonaidnak és a barátaidnak, semmi örömöd nem származik belőle, mivel nem fognak jobban tisztelni bőkezűségedért, és még többet akarnak majd. Ha azt mondom áldozd fel kincseidet Zeusz oltárán, csak a papok kapzsiságát növeled. De ha vagyonodat szétosztod a szegények között - akik egyébként ezt nem várják el tőled -, oly büszkeséggel tölt majd el, hogy az önelégültség bűnébe esel.
Mivel az ifjú mindenáron választ akart kapni, Diogenész ezt tanácsolta:
- Add a pénzed a szegényeknek, legalább nekik lesz valami hasznuk belőle, ha neked nem is. Ha nem segítesz másokon, pedig megtehetnéd, másokat károsítasz meg.
Ha segítesz, magadat károsítod meg.
Ha semmit nem tudsz erről a dilemmáról, az a lélek halálát jelenti.
Ha viszont ez nem jelent számodra dilemmát, tiéd az örök élet.

Egy elvarázsolt nő fejen állva nézi a világot


Loránt Anikó Erzsébet grafikus, festő és bútortervező. Műveit szerte a világban ismerik



Különös világban éli alkotói rendjét Loránt Anikó Erzsébet, és azt mondja, sosincs kész egy rajza, sem képe, amelyiket látjuk, de a befejezéshez a tér is kell, ahová tesszük, kiakasztjuk a képet. Intermédia szakon végzett, a világhírnév felé halad.


Csak egy érzés, ami végig motoszkál a fejemben, amikor Loránt Anikó Erzsébettel beszélgetek, hogy könnyebb volna talán a helyzetem, ha kívülről tudnám a Kalevalát, ismerném Vejnemöjnen és Ilmarinen összes bánatát, megláthatnám Louhi ezredik arcát, de legfőképpen érteném a ki nem mondott gondolatok mögötti rendet. Mert valahogyan könnyebben követném Anikót, ebben biztos vagyok. Azt mondja magáról, hogy olyan organikus művész ő, aki beleálmodja magát a térbe. Eddig, bevallom, magam sem gondoltam sokat arra, hogy a tér legalább annyira meghatározhatja egy alkotás sorsát, mint a teremtő fantázia ereje. Nem mint installáció, mert az evidens, és egy művész ráadásul eleve úgy komponálja meg a témát a vásznon, a talapzaton, a papíron, hogy kihasználja a rendelkezésére álló felületet és teret; de miért ne lehetne továbbfejleszteni ezt az ideát, és felhasználni az alkotáshoz az alkotás keretein kívül álló teret is. Azt gondolnám persze, ez meglehetősen beszűkíti egy alkotás lehetőségeit, mert az egy mű, egy tér elve csupán egy műre és egy térre vonatkozik, de Anikó segítségemre siet: minden alkotás a fejben születik. Elkészül otthon, munkába menet, főzés közben és bármikor, s bár a tér mindig változik, ahol végül megjelenik a rajz, a grafika, a tárgy, de éppen ezzel az utolsó lépéssel lesz kész és végleges, akkor és azzal nyeri el végső formáját, amikor bekerül a kiállítótérbe. Mert – mint mondja – minden mű úgy van kész, hogy nincsen kész. Mondanám éppen, hogy nem könnyű követni, és amikor elveszteném már a fonalat, megkönyörül rajtam: vannak olyan művek is, amelyeket ott, a helyszínen rajzol a falra. Azok megtestesítik az egy mű, egy tér elvét. Most is egy ilyen kiállításon töri a fejét Anikó: Iasi-ba hívták, egy őszi tárlatra. Nem tudja még persze, mit visz magával, de érzi, odabent formálódik már a belső tér, készülnek a formák, ritmusok és hangulatok. Mondja, persze, megnézné előre, mert ha teheti, szokta is a külső térvilágot, így a iasi-i kiállítás terét, de az messze van ahhoz. Nem csak térben és időben. Pedig jó volna látni a szerteágazásokat, érezni előre az asszociációkat… Na, mondom én, hogy Vejnemöjnen kellene ide, aki utat mutat nekünk. És nevet Anikó, mert ott pihen a könyvespolcán a Kalevala, mutatja is, régóta szemez vele. Vonzza valamiért, talán mert érteni akarja, megtapasztalni ő is a mítoszok erejét. Mély nyomot hagytak a mítoszok az emberek lelkében; át- és túlélnek minden történelmi időt, eltűnnek, de felbukkannak újból; ráadásul minden történet egy-egy megfejtés az ember lelkéhez, útmutató a mindennapokhoz, és az azon túli világ dolgaihoz. Anikó már egészen fiatalon eldöntötte, hogy nem áll be egyik gyárba sem a szalag mögé, nem tagozódik be egyetlen munkarendbe se. Búvár akart lenni, de nem azért, mert tudta volna, mit is jelent búvárnak lenni, hanem mert csak. Ahogyan a gyerekek csak úgy – például – búvárok akarnak lenni. Aztán rajzolt, ha tehette, és egyre többet, mert tehette. Szerencsére nem úgy alakult a sorsa, hogy már az első rajzai olyan mély nyomot hagytak volna a környezetében, hogy azonnal kikiáltották zseninek, így megadatott neki, hogy bejárja, megtapasztalja a saját útját: „Amikor megnézem a gyerekkori rajzaimat, nem látok bennük semmi extrát. Talán az a feltűnő, hogy rengeteg fát rajzoltam. Nagyon sok fát. Hatalmas lombkoronával, szerteágazó ágakkal.” A szerteágazásnak persze jelentése van. Azt mondja, „javaslatok arra, hogyan lehet modellezni a világot, hiszen nincs olyan ember, akit ne érdekelné az, hogy miért vagyunk, teszünk, alkotunk vagy rombolunk. Engem is érdekelnek a válaszok, jóllehet inkább csak érzéseim vannak, semmint válaszaim, de ha a képeimet látva elindul valami gondolat, hangulat az emberekben, mert rájönnek, ők is választ keresnek a kérdéseikre, már megérte kezembe venni a ceruzát, ecsetet, tollat.” Anikó nem tarja magát festőnek. Olyan gyorsan kéri ki magának, amikor ezt firtatom, hogy azonnal nyilvánvalóvá teszi, tévúton járok, ha a festészet felől akarnám megismerni őt. „Festek, rajzolok, olykor barkácsolok” – mondja, és amint elnézem a lakását, ahol párjával és két gyerekével él, el is hiszem, hogy egyszerre több dologgal kell foglalkoznia ahhoz, hogy kitöltse napjainak minden percét. Aztán meglepőt mond, merthogy a szülés előtt a pörgős kreatív alkotók éjjel-nappali életét élte, ám a szülés után megtanulta kezelni az időt. Sajátos rendet visz egy gyermek egy felnőtt életébe, két gyermek már komplikáltat, de a ritmus, amit a gyerekek naponta diktálnak, segít rendezni a gondolatokat. Nem én találtam ki, Anikó mondja, és elhiszem neki. Meg is mondom, miért: kevés helyen láttam festőállványt egy hat négyzetméteres konyha közepén. Igaz, egy káposztásmegyeri paneltorony kilencedik emeletén, a szoba-konyhás lakásban, ahol a szoba az élet- és játszótér, ott csakis a konyha lehet a műhely és a dolgozószoba színtere. És mielőtt azt hinném, hogy két gyerek jelentősen meghatározza az alkotói fantázia szabadságát, már ami a ráfordított időt jelenti, máris kapom a választ: sokkal koncentráltabb lesz minden. „A gyerekek előtt szétfolyt, szaladt az idő, most a helyére kerül minden perc. Annyi a változás, hogy a szülés előtt akkor dolgoztam, amikor jött, azaz kedvem támadt, most erre csakis éjszaka marad időm. Nappal csak fejben alkotok.” De nem úgy, ahogyan bárki gondolná. Újra- és újrafogalmazódnak a gondolatok, mintha az egyik ihlet kitolná a másikat, úgy vannak egymással, ahogyan a számítógépen az egymást felülírandó fájlok és mappák. Az örökkön változó pillanatok. A kimondott szó újraértelmezése, a meglátott tárgy újrafogalmazása. Mert ha már kimondunk valamit, az olyan, mintha örökké kimondtuk volna, miközben a következő gondolattal el is törölhetjük az előzőt. Ha valami kék, akkor az csak addig kék, amíg annak látjuk, a következő pillanatban már előtűnnek az árnyalatai, hajlatai, alakjai. Mindig minden ugyanaz és mégis változik. Ám ha már készen van egy mű – amiről persze tudjuk, hogy sosincs készen –, azonnal Anikó életének naplótöredékeivé válnak, visszakeresve őket, rekonstruálni lehet a hétfőt, a keddet, az éveket, a hónapokat. Szóval, ott a Kalevala, odafent a polc tetején, és szemezek vele, amióta beléptem ide. Azon tűnődöm, hogy ha írok majd Anikóról, mindjárt meg is kellene írnom annak az ellenkezőjét és a folytatását is. Merthogy Anikó is folyamatosan változik. Pedig ugyanaz a lány, anya, esküszöm, mint aki a bejáratnál fogadott. Azt is mondja persze magáról, hogy mindent túlkomplikál, legalábbis ilyennek látják őt kívülről, sokan, de én már tudom, mindig csak hozzátesz valamit a részhez, kiegészít, bármiről legyen is szó, amiről beszél, vagy amit alkot, mert annak a végén azt kell jelentenie, nem mást, amit üzenni akar egy-egy szóval, gondolattal. Olyan Anikó, mintha nem volna ujjlenyomata, mintha nem is akarná, hogy nyomot hagyjon maga után. Mintha azt akarná, hogy csakis az alkotásaival hagyjon nyomot, azokból keresse vissza őt az, aki meg akarná ismerni. De mondom, előbb vegye kezébe a Kalevalát. Ha pedig ehhez mégse volna kedve, nézze meg Anikó képeit, alkotásait, és rájön, milyen szerteágazó is a világ, ahová tévedt, akár a fák lombkoronája alatt futó ágak organikus rendszere.

Loránt Anikó Erzsébet

1977, Székesfehérvár

Budapesten él és dolgozik

panka88@gmail.com

tanulmányok, ösztöndíjak, díjak, tagság:

2008: Derkovits Gyula-ösztöndíj / 2007: Mór – művésztelep / 2005: Herczeg Klára-díj / 2002: Sellye város különdíja, Retina, Nemzetközi Film- és Videoművészeti Fesztivál / 2002: Erasmus-ösztöndíj, Chelsea College, London / 2001: Fiatal Képzőművészek Stúdiója tagság / 1998–2004: Magyar Képzőművészeti Egyetem Intermédia tanszék / 1997: fazekas, szakmunkás bizonyítvány


válogatott önálló kiállítások:

2007: Erősebb-e a vízesés nélküli folyó hangja a patakénál?, Liget Galéria, Budapest / 2007: Delta 35 Projekt Galerie, Berlin / 2005: Reménység óvóhely, Liget Galéria, Budapest (Kaszás Tamással) / 2005: Madármeditáció, Fészek Klub (Herman terem), Budapest / 2004: Menjenek inkább a jövőbe, Pelikán Galéria, Székesfehérvár / 2003: Csináld úgy, hogy jó legyen, Stúdió Galéria, Budapest (Kaszás Tamással)
válogatott csoportos kiállítások:

2007: „Kedves festő…”, Trafó, Budapest / 2007: Collegium Hungaricum Berlin – Plusz / 2007: Praguebiennale 3 / 2007: Kortárs Művészeti intézet – 1/4 magyar / 2006: Stúdió Galéria, Budapest – Jegyzet és Vázlat / 2006: Space, London – The sweetest deram: Unity and Dissonance in Europe / 2006: Hattyúház, Pécs – Ez nem diszkó!, az Intermédia tanszék kiállítása / 2006: Neue Berliner Kunstverei, Berlin – Élére állított alföld
2005: Magánügy?, Műcsarnok, Budapest / 2003: Duett, Várgaléria, Marosvásárhely (Iona Nemes, Lorant Anikó) / 2002: Székesfehérvári fiatal művészek, Pelikán Galéria, Székesfehérvár / 2002: Tömérdek, Trafó, Budapest / 2002: Bercsényi Galéria, Budapest, (Csiki, Loránt) / 2001: Protokol Galéria, Kolozsvár (Erdei, Takács, Loránt) / 2001: Black-Black Galéria, Budapest (Garami, Kaszás, Mécs, Varga, Loránt) / 2001: Studentfest, Temesvár / 2001: Székesfehérvári fiatal művészek, Pelikán Galéria, Székesfehérvár válogatott vetítések: 2003: Videobrasil, Sao Paolo, (B) / 2001: Malice et Danube, Marseille (F) / 2001: Deák Erika Galéria, Budapest / 2001: Emergeandsee, Trafó, Budapest / 2000: Székesfehérvár, Szabad Művelődés Háza – Fehérvári filmesek bemutatója / 2000: Toldi mozi, Budapest / 2000: Barátság mozi, Székesfehérvár / 2000: Cirkó gejzír mozi, Budapest / 2000: One minute Video Festival, Amszterdam

Forrás: F. Tóth Benedek Zóna - a mindennapi magazin

2008. szeptember 29., hétfő

Kínai horoszkóp


 A kínai naptár a holdfázisokra épül: a holdévben 12, nagyjából 29 és fél napos hónap van, és a teljes holdév 11 nappal rövidebb a napévnél, összesen 354 napos.

.

A kínai asztrológia az időt 60 éves ciklusokra osztja, ezen belül minden év egy bizonyos Égi Törzs és egy Földi Ág kombinációjából alakul ki. Másfelől az Égi Törzsek és a Földi Ágak a holdhónapokhoz, holdnapokhoz, az órákhoz és a 12 állatjegyhez is kapcsolódnak, tehát az egyéni sorsra és jellemre is kihatnak. Az időszámítás kezdete óta 77 (60 éves) teljes ciklus telt el, a 78. ciklus 1984ben kezdődött és 2044ben ér véget.
Az egyes jegyek neveinek kialakulása, a legenda szerint, úgy történt, hogy Buddha meghívta a teremtés minden állatát, hogy együtt ünnepeljék az új évet. Megígérte, hogy minden állat, aki eljön, ajándékot kap. Csak 12 állatfaj jött el az ünnepi találkozóra. Mindegyikük kapott egy esztendőt. Ők voltak a Patkány, a Bivaly, a Tigris, a Nyúl, a Sárkány, a Kígyó, a Ló, a Kecske, a Majom, a Kakas, a Kutya, és a Disznó. Mikoron végeztek, Buddha megeskedte őket, hogy közülük egy éjjelnappal úton lesz, prédikál, és térít, míg a többi marad, hogy csendben jót cselekedjen. Elhatározta továbbá, hogy királyságában az újszülöttek ezentúl örökölni fognak néhányat születési évük névadó állatának tulajdonságaiból. Ezekről a tulajdonságokról a megfelelő menüpontokra kattintva olvashatsz. Ez a 12 állatra való felosztás, megfelel körülbelül, az európában használatos 12 születési hónap szerinti jegynek. De ettől még nem lesz horoszkóp a dolog. A kínai asztrológiában, minden jegyhez egy alapelem kapcsolódhat az 5 közül:

Az öt elemről általában

A kínai filozófia alapvető része az öt elem (öt fázis), bár ezeknek semmi közük az anyag végső alkotóelemeihez. Az öt elem a Fa, a Tűz, a Föld, a Fém és a Víz. A kínai felfogás és a hagyományos kínai orvoslás a természet összes jelenségét, így az ember egészségi állapotát is megpróbálta besorolni az öt elem valamelyikébe. E felfogás szerint minden dolog az öt elem jellemzőit tartalmazza, és arányuk határozza meg a dolgok tulajdonságait, viselkedését. Minden ember tehát külön világ. Akiből árad a nyár melege és mozgékonysága, az Tűz típusú, aki viszont a tél nyugalmára és hűvösségére emlékeztet, az a Víz típushoz sorolható, míg a Föld típusú ember a nedvesség súlyosságát és nyirkosságát idézi fel. Az öt elem energetikailag többféle módon összefügg egymással. Két egyensúlyra törekvő ciklus van: a tápláló és az akadályozó, szabályozó. Másrészt létezik a két kóros, támadó ciklus: a visszaható és a legyűrő. A tápláló, erősítő ciklusban a Fa táplálja a Tüzet, a Tűz termi a Földet (hamu), a Föld szüli a Fémet (ércek), a Fém beleoldódva táplálja a Vizet (például ásványvizek), a Víz táplálja a Fát. Az akadályozó, szabályozó ciklus jellemzői: a Fa felemészti a Földet, a Tűz megolvasztja a Fémet, a Föld felszívja a Vizet, a Fém elvágja a Fát, a Víz eloltja a Tüzet. A kóros ciklusok közül a visszaható azt jelenti, hogy valamelyik fázis túltengése a kettővel mögötte lévőre támad, arra visszahat. Például a túl sok Tűz elpárologtatja a normális esetben őt fékező Vizet, és így tovább: a túl sok Víz elárasztja, elmossa a Földet, a túl sok Föld eltemeti a Fát, a túl sok Fa kicsorbítja a fejszét, vagyis tönkreteszi a Fémet. A másik kóros ciklus a legyűrő. Ilyenkor egy bizonyos fázis annyira meggyengül, hogy az őt korlátozó másik fázis teljesen legyűri, elárasztja, például a Tűz olyan gyenge, hogy egy pohár Vízzel is el lehet oltani. A születési időpontok alapján két holdévnyi időszak tartozik egyegy elemhez (fázishoz), tehát az öt elem egymás utáni ciklusa összesen tíz holdévet „vesz igénybe”, majd kezdődik elölről a körforgás.


A fém:

A fém a siker, az anyagi gyarapodás, a betakarítás; egyben az ősz, az este, a száraz idő, a nyugati irány és a felnőttkor jelképe. Ha valakinek ez az elem uralkodik a horoszkópjában, az rendszerint megbízható, alapos, becsületes, világos gondolkodású és jó vezetői tulajdonságai vannak. Ugyanakkor hajlamos a levertségre és a bezárkózásra előfordulhat, hogy emiatt magányos.
Kapcsolata más elemekkel: a föld táplálja és erősíti, a tűz ellenőrzi, gyengíti és pusztítja.
Anyagok: fémek, kő, márvány
Színek:fehér, krém, halvány barack, arany
Tárgyak és bútorok: fém és kőtárgyak, drágakövek, ékszerek
Formák: kör és ovális


A tűz:

A tűz éltet, energiát ad és melegít, de túlsúlyba kerülve romboló és emésztő lehet. A hírnév, nyár, a dél, a hőség, a déli irány és a kamaszkor előtti évek jelképe. Ha sok van belőle a horoszkópban, az melegszívűségre, szenvedélyességre, barátságos természetre utal, ugyanakkor az ilyen emberek gyakran szeszélyesek és indulatosak.
Kapcsolata más elemekkel: a fa táplálja és erősíti, a víz ellenőrzi, gyengíti és pusztítja.
Anyagok: bőr, szőrme, selyem, gyapjú, csont
Színek: vörös és narancs
Tárgyak és bútorok: világítótestek, lámpák, gyertya, a kandallóban égő tűz, állatokat vagy embereket ábrázoló képek


A föld:

A föld az anyagi javakat, egyben a késő nyarat, a délutánt, a párás, nedves időjárást, a középpontot és a kamaszéveket jelképezi. Ha sok van belőle a horoszkópban, az őszinte, türelmes, megbízható, gyakorlatias embert jelent, olyat, akire építeni, számítani lehet. ha túl sok van belőle, akkor az illető hajlamos lehet a basáskodásra, és sokszor nem tűri az ellentmondást.
Kapcsolata más elemekkel: a tűz táplálja és erősíti, a fa ellenőrzi, gyengíti és pusztítja.
Anyagok: tégla, vályog, cserép, agyag, kerámia
Színek: sárga, barna, okker, földszínek
Tárgyak és bútorok: kerámia és agyagedények, földet (szántóföldet, mezőt, stb) ábrázoló képek
Formák: négyzet és téglalap


A fa:

A fa a teremtés, a megújulás és a növekedés; egyben a tavasz, a hajnal, a szél, a keleti irány és a kora gyermekkor jelképe. Ha sok van belőle a horoszkópban, az nagyfokú alkotókészséget, kreativitást és érzékenységet jelent, ugyanakkor az ilyen emberek gyakran szétszórtak és ingerlékenyek. Szinte mindig közösségi lények, nehezen viselik az egyedüllétet.
Kapcsolata más elemekkel: a víz táplálja és erősíti, a fém ellenőrzi, gyengíti és pusztítja.
Anyagok: minden ami fából, papírból, vagy növényi eredetű textilből készül.
Színek: a zöld különböző árnyalatai
Tárgyak és bútorok: fából készült bútorok, növényi alapú bútorszövetek, tapéta, oszlopok, gerendák, növényeket ábrázoló képek, minták
Formák: függőleges csíkok, vonalak


A víz:

A víz az emberi kapcsolatok, az utazás, a művészet, egyben a tél, az éjszaka, a hideg, az északi irány és az öregkor jelképe. Akinek sok víz van a horoszkópjában, az valószínűleg megérti mások érzéseit, rugalmas, könnyen alkalmazkodik, állhatatos és mély érzésű és gyakran kalandvágyó. Ugyanakkor hajlamos lehet a félénkségre és előfordul, hogy könnyen befolyásolható.
Kapcsolata más elemekkel: a fém táplálja és erősíti, a föld ellenőrzi, gyengíti és pusztítja.
Anyagok: üveg
Színek: fekete, nagyon sötét kék
Tárgyak és bútorok: üvegtárgyak, tükrök, metszett kristályok, szökőkutak
Formák: asszimetrikus


Keresd ki a születési évedet! Születés napok táblázata. Itt kikeresheted a születésed pillanatában éppen milyen kínai év volt.


Az évek ciklusai, nevei, és elemei:

1900.01.31.-1901.02.18. Patkány Fém
1901.02.19.-1902.02.07. Bivaly Fém
1902.02.08.-1903.01.28. Tigris Víz
1903.01.29.-1904.02.15. Macska Víz
1904.02.16.-1905.02.03. Sárkány Fa
1905.02.04.-1906.01.24. Kígyó Fa
1906.01.25.-1907.02.13. Tűz
1907.02.14.-1908.02.01. Kecske Tűz
1908.02.02.-1909.01.21. Majom Föld
1909.01.22.-1910.02.09. Kakas Föld
1910.02.10.-1911.01.29. Kutya Fém
1911.01.30.-1912.02.17. Vaddisznó Fém
1912.02.18.-1913.02.05. Patkány Víz
1913.02.06.-1914.01.25. Bivaly Víz
1914.01.26.-1915.02.13. Tigris Fa
1915.02.14.-1916.02.02. Macska Fa
1916.02.03.-1917.01.22. Sárkány Tűz
1917.01.23.-1918.02.10. Kígyó Tűz
1918.02.11-.1919.01.31. Föld
1919.02.01.-1920.02.19. Kecske Föld
1920.02.20.-1921.02.07. Majom Fém
1921.01.28.-1922.01.27. Kakas Fém
1922.01.28.-1923.02.15. Kutya Víz
1923.02.16.-1924.02.04. Vaddisznó Víz
1924.02.05.-1925.01.24. Patkány Fa
1925.01.25.-1926.02.12. Bivaly Fa
1926.02.13.-1927.02.01. Tigris Tűz
1927.02.02.-1928.01.22. Macska Tűz
1928.01.23.-1929.02.09. Sárkány Föld
1929.02.10.-1930.01.29. Kígyó Föld
1930.01.30.-1931.02.16. Fém
1931.02.17.-1932.02.05. Kecske Fém
1932.02.06.-1933.01.25. Majom Víz
1933.01.26.-1934.02.13. Kakas Víz
1934.02.14.-1935.02.03. Kutya Fa
1935.02.04.-1936.01.23. Vaddisznó Fa
1936.01.24.-1937.02.10. Patkány Tűz
1937.02.11.-1938.01.30. Bivaly Tűz
1938.01.31.-1939.02.18. Tigris Föld
1939.02.19.-1940.02.07. Macska Föld
1940.02.08.-1941.01.26. Sárkány Fém
1941.01.27.-1942.02.14. Kígyó Fém
1942.02.15.-1943.02.04. Víz
1943.02.05.-1944.01.24. Kecske Víz
1944.01.25.-1945.02.12. Majom Fa
1945.02.13.-1946.02.01. Kakas Fa
1946.02.02.-1947.01.21. Kutya Tűz
1947.01.22.-1948.02.09. Vaddisznó Tűz
1948.02.10.-1949.01.28. Patkány Föld
1949.01.29.-1950.02.16. Bivaly Föld
1950.02.17.-1951.02.05. Tigris Fém
1951.02.06.-1952.01.26. Macska Fém
1952.01.27.-1953.02.13. Sárkány Víz
1953.02.14.-1954.02.02. Kígyó Víz
1954.02.03.-1955.01.23. Fa
1955.01.24.-1956.02.11. Kecske Fa
1956.02.12.-1957.01.30. Majom Tűz
1957.01.31.-1958.02.17. Kakas Tűz
1958.02.18.-1959.02.07. Kutya Föld
1959.02.08.-1960.01.27. Vaddisznó Föld
1960.01.28.-1961.02.14. Patkány Fém
1961.02.15.-1962.02.04. Bivaly Fém
1962.02.05.-1963.01.24. Tigris Víz
1963.01.25.-1964.02.12. Macska Víz
1964.02.13.-1965.02.01. Sárkány Fa
1965.02.02.-1966.01.20. Kígyó Fa
1966.01.21.-1967.02.08. Tűz
1967.02.09.-1968.01.28. Kecske Tűz
1968.01.29.-1969.02.16. Majom Föld
1969.02.17.-1970.02.05. Kakas Föld
1970.02.06.-1971.01.26. Kutya Fém
1971.01.27.-1972.02.14. Vaddisznó Fém
1972.02.15.-1973.02.02. Patkány Víz
1973.02.03.-1974.01.22. Bivaly Víz
1974.01.23.-1975.02.10. Tigris Fa
1975.02.11.-1976.01.30. Macska Fa
1976.01.31.-1977.02.17. Sárkány Tűz
1977.02.18.-1978.02.06. Kígyó Tűz
1978.02.07.-1979.01.27. Föld
1979.01.28.-1980.02.15. Kecske Föld
1980.02.16.-1981.02.04. Majom Fém
1981.02.05.-1982.01.24. Kakas Fém
1982.02.25.-1983.02.12. Kutya Víz
1983.02.13.-1984.02.01. Vaddisznó Víz
1984.02.02.-1985.02.19. Patkány Fa
1985.02.20.-1986.02.08. Bivaly Fa
1986.02.09.-1987.01.28. Tigris Tűz
1987.01.29.-1988.02.16. Macska Tűz
1988.02.17.-1989.02.05. Sárkány Föld
1989.02.06.-1990.01.26. Kígyó Föld
1990.01.27.-1991.02.14. Fém
1991.02.15.-1992.02.03. Kecske Fém
1992.02.04.-1993.01.22. Majom Víz
1993.01.23.-1994.02.09. Kakas Víz
1994.02.10.-1995.01.30. Kutya Fa
1995.01.31.-1996.02.18. Vaddisznó Fa
1996.02.19.-1997.02.06. Patkány Tűz
1997.02.07.-1998.01.27. Bivaly Tűz
1998.01.28.-1999.02.15. Tigris Föld
1999.02.16.-2000.02.04. Macska Föld
2000.02.04.-2001.01.24. Sárkány Fém
2001.01.24.-2002.02.11. Kígyó Fém
2002.02.11.-2003.02.01. Víz
2003.02.01.-2004.01.22. Kecske Víz
2004.01.21.-2005.02.08. Majom Fa
2005.02.08.-2006.01.29. Kakas Fa

Forrás: InterNő

Elisabeth Haich: Beavatás


Egészen egyedül állok a kristálytiszta égbolt alatt a hét lépcsőfok előtt, és tudom, fel kell mennem.
Mélyet s
óhajtok, és bizodalmamat azokba a képességeimbe vetem, amelyekkel a teremtő minden gyermekekét ellátta, és amelyek most, a végtelenül hosszúnak tetsző út során csodálatos módon nem fogyatkoztak meg, hanem éppen ellenkezőleg, gyarapodtak. Elindulok a lépcsőn.

Az első fok alacsony. A testem súlyát kell legyőznöm, hogy ráléphessek. Ezt könnyedén megteszem.

A második fokozat valamivel magasabb, és kiváltja testem ellenállását. A test erőit azonban már régen legyőztem így ez a fokozat sem okoz nehézséget.

A harmadik már érezhetően magasabb. Tehát érzéseimet kell legyôznöm ahhoz, bogy feljebb jussak. Amint úrrá válok érzéseimen, már a harmadik szinten vagyok.

A negyedik fokozat előtt, amely feltűnően magas, kétkedő gondolatok támadnak meg:
- Hogyan leszek képes ezen az akadályon túljutni? Van-e elegendő erőm?
Ekkor felismerem, hogy a kétség elszívja erőmet, megbénít. A kétség viszont gondolat! Tehát a gondolataimat kell legyőznöm, hogy a kétségen felülkerekedjek. A templomban kapott hosszú képzésnek köszönhetően tudom, mit kell tennem: lelkem minden erejét összeszedem, teljesen Istenre bizom magam, es semmire sem gondolok. És lám, gondolataimmal együtt a kétségem is eltűnik - én pedig mar a negyedik fokon vagyok.

Furcsa módon úgy érzem, az egymást követő fokozatok legyőzésével jelentősen növekszem. Minden egyes lépcsôfokkal nagyobbá válok, így most már sokkal magasabb vagyok, mint az elsô lépcsôfok előtt. Most az ötödik fok elôtt állok, amely növekvô testméretem ellenére is olyan magas, hogy csak kézzel-lábbal kapaszkodva tudok feljebb jutni. Amikor óriási nehézségek árán sikerül felkapaszkodnom, leírhatatlan meglepetésben van részem: már egyáltalán nincs is testem! Minden, ami rajtam és bennem anyagi jellegű volt, eltűnt, láthatatlan szellem vagyok.

A rendkívüli magasságú hatodik fokozat megmászásakor újabb nehézséggel kell szembenéznem: nincs testem, nincs kezem, amellyel kapaszkodhatnék, nincs lábam, amellyel feljebb lökhetném magam. Hogyan jussak akkor feljebb?
Körülnézek valamilyen megoldás reményében, és ekkor hirtelen észreveszem, hogy alattam a messzeségben az egész világ terül el! A sok ország, a játékszerként csillogó városok, a számtalan embernek otthont adó házak... Az élőlények iránti határtalan szeretet vesz erőt rajtam, fájdalommal gondolok mindazokra, akiknek a felismerés nehéz útján még végig kell menniük, akik meg mindig a sötétben tapogatóznak, önzésükbe falazva, mint egykor én magam is... És - ó, csoda! - abban a pillanatban, ahogy az egyetemes szeretet elárasztja szívemet, felemelkedem - és már a hatodik szinten találom magam.

Most már a legutolsó és legmagasabb szint előtt állok. Éppoly magas, mint en magam. Egész lényemet betölti a vágy, hogy felemelkedjem. Hiába. Fogalmam sincs, mihez kezdjek, hiszen hiányzik a kezem és a lábam, a testi erőm, amellyel felküzdhetném magam. Mégis, mindenáron fel kell jutnom. Fent lstent fogom megtalálni, és feltétlenül szeretném meglátni az arcát.
Állok, várakozom - nem történik semmi.
Ahogy fürkésző tekintetem körbejáratom, meglepődve veszem észre, nem vagyok egyedül, mert ebben a pillanatban hozzám hasonlóan egy másik lény is eléri a hatodik szintet, és könyörögve kér, segitsek neki feljutni a hetedikre. Megértem határtalan vágyakozását, és - megfeledkezve saját vágyamról - megpróbálok segíteni neki, hogy elérje a célját.
És abban a pillanatban, ahogy vágyamról megfeledkezem, nem tudom, hogyan, de egyszer csak fent találom magam, s a társam már nincs velem. Nyomtalanul eltűnt. Csak egy fantomkép volt, amely arra szolgált, hogy a legutolsó, magamra irányuló kívánságomról is elfeledkezzek. Amíg ugyanis sajat személyemet akarom magasabbra helyezni, nem győzhetem le azt a szintet, amely éppolyan magas, mint én magam.

Megérkeztem! Egy villámlásnál is rövidebb ideig megpillantom egy mennyei lény vakító fényből szőtt alakját - a saját kiegészítő felemet! Ellenállhatatlan vonzereje magához ragad, és határtalan örömérzettel, a teljes kielégülés átélésével olvadok össze a szívével, egyetlen tökéletes egységbe. Tudatosul bennem, hogy Ő mindig is Én, Én pedig mindig ő voltam, isteni, valódi önnönvalómIstennel, és úgy fogadtam be Őt, mint Téged. Most, a paradicsomi egységben érzem, amint a következő pillanatban én magam válok az általam eddig "Istennek" nevezett, láthatatlan hatalommá. Lángokból font korong kezd forogni körülöttem, amelynek mozdulatlan tengelyében - gerincemben - igazi önnönvalóm - ÉN - lakozom. kettős képmása. Ebben a kettészakadt állapotban meg szemben álltam

Forrás: Esoteric Portal

Salamon király: Énekek Éneke (Első szakasz)


FIGYELEM! Régies szöveg; Károli Gáspár fordítás


Énekek éneke, mely Salamoné.

Csókoljon meg engem az ő szájának csókjaival; mert a te szerelmeid jobbak a bornál.

A te drága kenetid jók illatozásra; a te neved kiöntött drága kenet; azért szeretnek téged a leányok.

Vonj engemet te utánad, hadd fussunk! Bevitt engem a király az ő ágyasházába; örvendezünk és vígadunk te benned, előszámláljuk a te szerelmeidet, melyek jobbak a bornál, méltán szeretnek téged.

Fekete vagyok, de szép, Jeruzsálem leányai; mint Kédár sátrai és Salamon szőnyegei.

Ne nézzetek engem, hogy én fekete vagyok, hogy a nap lesütött engem; az én anyámnak fiai ellenem megharagudtak, a szőlőknek őrizőjévé tettek engem, - a magam szőlőjét nem őriztem.

Mondd meg nékem, te, a kit az én lelkem szeret, hol legeltetsz, hol deleltetsz délben; mert miért legyek én olyan, mint a ki elfátyolozza magát, társaid nyájainál?

Mivelhogy nem tudod, oh asszonyok között legszebb! jőjj ki a nyájnak nyomdokain, és őrizd a te kecskéidet a pásztoroknak sátorai körül.

A Faraó szekereiben való paripákhoz hasonlítlak téged, én mátkám.

Szépek a te orczáid a halántékra való lánczokban, a te nyakad a gyöngysorokban.

Arany lánczokat csinálunk néked, ezüstből csinált gyöngyökkel.

Mikor a király az ő asztalánál ül, nárdusnak jóillatja származik én tőlem.

Olyan az én szerelmesem nékem, mint egy kötés mirha, mely az én kebeleim között hál.

Mint az Engedi szőlőiben a cziprusfürt, olyan nékem az én szerelmesem.

Ímé, szép vagy én mátkám, ímé, szép vagy, a te szemeid olyanok, mint a galambok.

Ímé, te is szép vagy én szerelmesem, gyönyörűséges, és a mi nyoszolyánk zöldellő.

A mi házainknak gerendái czédrusfák, és a mi mennyezetünk cziprusfa.

Én Sáronnak rózsája vagyok, és a völgyek lilioma.

Mint a liliom a tövisek közt, olyan az én mátkám a leányok közt.

Mint az almafa az erdőnek fái közt, olyan az én szerelmesem az ifjak közt. Az ő árnyékában felette igen kivánok ülni; és az ő gyümölcse gyönyörűséges az én ínyemnek.

Bevisz engem a borozó házba, és zászló felettem a szerelme.

Erősítsetek engem szőlővel, üdítsetek fel engem almákkal; mert betege vagyok a szerelemnek.

Az ő balkeze az én fejem alatt van, és jobbkezével megölel engem.

Kényszerítlek titeket, Jeruzsálemnek leányai, a vadkecskékre és a mezőnek szarvasira: fel ne költsétek és fel ne serkentsétek a szerelmet addig, a míg akarja.

Az én szerelmesemnek szavát hallom, ímé, ő jő, ugrálva a hegyeken, szökellve a halmokon!

Hasonlatos az én szerelmesem az őzhöz, vagy a szarvasoknak fiához. Ímé, ott áll a mi falunkon túl, néz az ablakon keresztül, tekintget a rostélyokon keresztül,

Szóla az én szerelmesem nékem, és monda: kelj fel én mátkám, én szépem, és jöszte.

Mert ímé a tél elmult, az eső elmult, elment.

Virágok láttatnak a földön, az éneklésnek ideje eljött, és a gerliczének szava hallatik a mi földünkön.

A fügefa érleli első gyümölcsét, és a szőlők virágzásban vannak, jóillatot adnak; kelj fel én mátkám, én szépem, és jőjj hozzám!

Én galambom, a kősziklának hasadékiban, a magas kőszálnak rejtekében, mutasd meg nékem a te orczádat, hadd halljam a te szódat; mert a te szód gyönyörűséges, és a te tekinteted ékes!

Fogjátok meg nékünk a rókákat, a rókafiakat, a kik a szőlőket elpusztítják; mert a mi szőlőink virágban vannak.

Az én szerelmesem enyém, és én az övé, a ki a liliomok közt legeltet.

Míglen meghűsül a nap és az árnyékok elmúlnak: térj meg és légy hasonló, én szerelmesem, az őzhöz, vagy a szarvasoknak fiához a Béther hegyein.

Az én ágyasházamban éjjeleken keresém azt, a kit szeret az én lelkem, keresém őt, és meg nem találtam.

Immár felkelek és eljárom a várost, a tereket és az utczákat, keresem azt, a kit szeret az én lelkem; keresém őt, és nem találám.

Megtalálának engem az őrizők, a kik a várost kerülik. Mondék nékik: Láttátok-é azt, a kit az én lelkem szeret?

Alig mentem vala el azoktól, mikor megtaláltam azt, a kit az én lelkem szeret. Megragadám őt, el sem bocsátám, mígnem bevivém őt anyám házába, és az én szülőmnek ágyasházába.

Kényszerítelek titeket, Jeruzsálemnek leányai, a vadkecskékre, és a mezőnek szarvasira, fel ne költsétek és fel ne serkentsétek a szerelmet, valamíg ő akarja.

Kicsoda az, a ki feljő a pusztából, mint a füstnek oszlopa? mirhától és tömjéntől illatos, a patikáriusnak minden jó illatú porától.

Ímé, ez a Salamon gyaloghintaja, hatvan erős férfi van körülötte, Izráelnek erősei közül!

Mindnyájan fegyverfogók, hadakozásban bölcsek, kinek-kinek oldalán fegyvere, az éjszakának félelme ellen.

Hálóágyat csinált magának Salamon király a Libánus fáiból.

Oszlopait ezüstből csinálta, oldalát aranyból, ágyát biborból, belső része ki van rakva szeretettel, a Jeruzsálemnek leányi által.

Jőjjetek ki, és nézzétek, Sionnak leányai, Salamon királyt a koronában, melylyel megkoronázta őt az anyja, az ő eljegyzésének napjára, és az ő szíve vígasságának napjára!

Ímé szép vagy, én mátkám, ímé szép vagy, a te szemeid galambok a te fátyolod mögött; a te hajad hasonló a kecskéknek nyájához, melyek a Gileád hegyéről szállanak alá.

A te fogaid hasonlók a megnyirt juhok nyájához, melyek a fördőből feljőnek, melyek mind kettősöket ellenek, és nincsen azok között meddő.

Mint a karmazsin czérna, a te ajkaid, és a te beszéded kedves, mint a pomagránátnak darabja, olyan a te vakszemed (jelentése: köldököd) a te fátyolod alatt.

Hasonló a te nyakad a Dávid tornyához, a mely építtetett fegyveres háznak, a melyben ezer paizs függesztetett fel, mind az erős vitézek paizsai.

A te két emlőd olyan, mint két vadkecske, egy zergének kettős fia, a melyek a liliomok közt legelnek.

Míg meghűsül a nap, és elmulnak az árnyékok, elmegyek a mirhának hegyére, és a tömjénnek halmára.

Mindenestől szép vagy, én mátkám, és semmi szeplő nincs benned!

Én velem a Libánusról, én jegyesem, én velem a Libánusról eljőjj; nézz az Amanának hegyéről, a Sénirnek és Hermonnak tetejéről, az oroszlánoknak barlangjokból, a párduczoknak hegyeiről.

Megsebesítetted az én szívemet, én húgom, jegyesem, megsebesítetted az én szívemet a te szemeidnek egy tekintésével, a te nyakadon való egy aranylánczczal!

Mely igen szépek a te szerelmeid, én húgom, jegyesem! mely igen jók a te szerelmeid! jobbak a bornál, és a te keneteidnek illatja minden fűszerszámnál!

Színmézet csepegnek a te ajkaid, én jegyesem, méz és tej van a te nyelved alatt, és a te ruháidnak illatja, mint a Libánusnak illatja.

Olyan, mint a berekesztett kert az én húgom, jegyesem! mint a befoglaltatott forrás, bepecsételt kútfő!

A te csemetéid gránátalmás kert, édes gyümölcsökkel egybe, cziprusok nárdusokkal egybe.

Nárdus és sáfrány, jóillatú nád és fahéj, mindenféle temjéntermő fákkal, mirha és áloes, minden drága fűszerszámokkal.

Kerteknek forrása, élő vizeknek kútfeje, melyek folynak a Libánusról.

Serkenj fel északi szél, és jőjj el déli szél, fújj az én kertemre, folyjanak annak drága illatú szerszámai, jőjjön el az én szerelmesem az ő kertébe, és egye annak drágalátos gyümölcsét.

{Forrás: Biblia; Károli Gáspár fordítás}