2018. szeptember 28., péntek

Szent Mihály-napi Népművészeti Fesztivál a Skanzenben




.

Népi iparművészek, a Kárpát-medence különböző régióiból érkező zenészek, táncosok, előadóművészek vendégszerepelnek a Skanzenben az NKA Népművészeti Kollégiumának és az NKA Halmos Béla Program Ideiglenes Kollégiumának összművészeti fesztiválján szeptember 29-én. A délelőtti kézműveskedést és a mesterek kézműves bemutatóit délután zenés-táncos gálaműsor zárja. A rendezvény az NKA 25 év, 25 nap, 25 esemény című programsorozatának része.


Szent Mihály napja Európa-szerte ismert pásztorünnep.
Ezen a napon hajtották be a pásztorok, gulyások, csikósok a legelőről az állatokat a téli szálláshelyre. A Skanzen ünnepén az állattartáshoz, pásztorkodáshoz köthető népi mesterségekkel ismerkedhetnek a látogatók. Vendégül lát a múzeum fafaragó, nemezkészítő, bőrműves, kovács mestereket – a Népművészet Mestereit és Ifjú Mestereit. Pásztoros mesék, ügyességi játékok, kézműveskedés és zenés mesejátékok színesítik az egész napos programot.

17 órától ingyenes gálaműsor veszi kezdetét, ahol a Népművészet Mestere és a Népművészet Ifjú Mestere címmel kitüntetett zenészek, táncosok állnak együtt színpadra. Itt lesz Fekete Antal “Puma”, a Dalinda, a Horsa Banda, a Tükrös zenekar, Kubinyi Júlia, a Fordulj Kispej Lovam táncegyüttes és még sokan mások. Felcsendülnek moldvai és roma dallamok, felvidéki énekek, de láthatunk gyimesi, szatmári és Küküllő menti táncokat is. Ezen az estén művészek és tanítványaik együtt zenélnek és táncolnak.
Részletes program a Skanzen és a Halmos Béla Program honlapján olvasható.

A Nemzeti Kulturális Alap 2018-ban ünnepli megalakulásának 25. évfordulóját.
A szeptember 23. és október 17. között 25 év, 25 nap, 25 esemény címmel zajló ünnepi fesztiválon az NKA valamennyi kollégiuma önálló programmal ünnepel, melyek Budapest mellett az ország különböző kis- és nagyvárosaiban valósulnak meg, de több eseménynek is határon túli település ad otthont. A programsorozat – mely a Családok Évéhez is kapcsolódik – célja, hogy minél szélesebb körben bemutassa az NKA tevékenységét és eredményeit, valamint a kulturális élet azon területeit, ahol az Alap működésének köszönhetően maradandó értékek, alkotások, művek születhettek és születnek ma is.

Az NKA25 fesztivál további programjai az http://www.nka.hu oldalon, valamint a
https://www.facebook.com/nemzetikulturalisalap oldalon olvashatók. A Nemzeti Kulturális Alap a rendszerváltozás utáni hazai kultúrafinanszírozás talán legmeghatározóbb intézménye lett, amely 2018-ben ünnepli negyedszázados születésnapját. Az eltelt 25 év alatt az NKA a kulturális élet valamennyi területén megkerülhetetlen szereplővé vált, legyen szó könyvkiadásról, színházról, táncról, képzőművészetről, zenéről, szépirodalomról, fotóról vagy éppen építészetről, örökségvédelemről, közművelődésről. Az NKA bizottságában és kollégiumaiban a magyar kulturális élet meghatározó szereplői és jelentős alkotói ülnek, az ő javaslataik alapján hozza meg az Alap forráselosztásra vonatkozó döntéseit. Az NKA az elmúlt 25 évben számos ismert és kevésbé ismert előadót, művészt, alkotót támogatott, akik épp e támogatásoknak köszönhetően váltak országszerte ismertté.

 

Nincsenek megjegyzések: