Idén lesz 10 éves a Müpa világhírűvé vált operafesztiválja, a Budapesti Wagner-napok. Június 15. és 26. között újra láthatja a közönség a világhírű tetralógiát, A nibelung gyűrűjét, idén is négy estét átívelve, ahogy eredetileg Richard Wagner elképzelte, illetve a 2013-ben nagy sikert aratott A nürnbergi mesterdalnokokat. Az előadók ebben az évben is világszerte ünnepelt Wagner-énekesek lesznek, többek között Evelyn Herlitzius, Johan Botha, Christian Franz, Daniel Brenna, Johan Reuter, Anja Kampe, Waltraud Meier, Anette Dasch, James Rutherford és Bo Skovhus.
2006-ban új operajátszási stílus honosodott meg a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, amelynek adottságaira és kiemelkedő akusztikájára építve ez az előadásmód messze túllépett a félig szcenírozott színrevitelek világán, írta egy kritikus. Mára a Wagner-rajongók ünnepévé vált eseménysorozattal a Müpa impozáns egyenleget vonhat: a „Duna-parti Bayreuth" az elmúlt évtizedben az úgynevezett teljes bayreuthi kánont, vagyis a szerző életében a Zöld dombon bemutatott mind a tíz operát színre vitte, a Müpa egyedi adottságait maximálisan kihasználva, egyúttal újakat mutatva fel a remekművekben lakozó, szinte végtelen számú értelmezési lehetőségek közül.
A nibelung gyűrűje színpadra állítására Hartmut Schörghofer rendezőt kérte fel Fischer Ádám, mert - ahogy fogalmaz - „olyan rendezőre volt szükség, aki a műben rejlő gondolatokat képekben tudja megfogalmazni." A német művész nem a megszokott operai kliséket és eszközöket használja, hanem társműfajokat hív segítségül: filmvetítés, árnyjáték, táncosok, bábok segítségével, valamint egy többfunkciós díszletfal alkalmazásával jeleníti meg a rajnai sellők gyűrűjének elrablásától a Valhalla pusztulásáig vezető mitológiai történet fantasztikus jeleneteit.
A Ring-tetralógia nemzetközi szereposztásában idén olyan énekesek lépnek fel, mint a dél-afrikai tenor, a bécsi Staatsoper magánénekese, Johan Botha; Siegfried szerepében Daniel Brenna és Christian Franz - utóbbi Loge szerepét is énekli; Wotanként az esték során Johan Reuter, Vándorként Thomas Konieczny tűnik fel; Hagen szerepét München és Chicago után Budapesten a Feröer-szigetekről származó Runi Brattaberg énekli. Az ikonikus hősnőket, Brünhildét Evelyn Herlitzius és Elisabeth Strid kelti életre, Sieglinde szerepében Anja Kampét üdvözölheti a magyar közönség. Gerhard Siegel, Waltraud Meier és Walter Fink mellett fiatal magyar tehetségek is színpadra lépnek: Fasoltként Bretz Gábor, Alberichként Kálmán Péter, Frickaként Schöck Atala, Gutruneként pedig Pasztircsák Polina.
A nürnbergi mesterdalnokokat, Richard Wagner egyetlen érett kori vígoperáját a bayreuthi mester egyik legnépszerűbb alkotásaként tartják számon. A művet 2013-ban, a Wagner-bicentenárium alkalmából mutatta be a Müpa Michael Schulz rendezésében. Idén is a nagysikerű premier előadói érkeznek a fesztiválra többek közt: a fiatal brit operaénekes, James Rutherford, aki a Seattle-ben megrendezett Wagner-énekverseny győzteseként robbant be a zenei köztudatba. Itt lesz Bretz Gábor, aki a világ számos vezető operaházában - a milánói Scala, a londoni Covent Garden, a New York-i Metropolitan, a Bécsi és a Hamburgi Staatsoper színpadán - bizonyított már. Évaként az ünnepelt német szoprán, Annette Dasch lép fel, Beckmesser szerepében pedig a zseniális színészi alakításairól is híres dán bariton, Bo Skovhus. A szerelmes ifjú frank lovagot idén az egyik legjelentősebb német tenor, Daniel Kirch alakítja.
A világhírű eseménysorozat művészeti vezetője és karmestere a Kossuth-díjas Fischer Ádám, közreműködik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara valamint a Budapesti Stúdió Kórus.
A fesztivál ideje alatt a látogatók az elmúlt 10 év emlékezetes pillanatait megörökítő fotókiállítást is megtekinthetik a Müpa Előcsarnokában. Az évforduló alkalmából a Müpa érdekes digitális megoldásokkal is elősegíti az ismerkedést a német zeneóriás varázslatos világával. Az érdeklődők többek között a www.budapestiwagnernapok.hu oldalon találhatnak kritikákat, leírásokat, képeket és előadásrészleteket az elmúlt egy évtizedből. Az előadásokra érkezők okostelefonjuk vagy tabletjük kamerájának segítségével az Előcsarnokban felállított totemoszlopok BlippAR alkalmazáson keresztüli beolvasásával kaphatnak érdekes és naprakész információkat egyedi, látványos formában.
A fesztivál programjában a Müpa A bolygó hollandi és A nürnbergi mesterdalnokok színpadra állításával kapcsolatos két dokumentumfilmje is szerepel. Várbíró Judit szerkesztő-rendező a művek legfontosabb gondolatairól, tanulságairól és értelmezési lehetőségeiről beszélget az alkotókkal, Fischer Ádám művészeti vezető-karmesterrel, Michael Schulz illetve Kovalik Balázs rendezőkkel. A magyar és angol feliratozással vetített filmekre a belépés díjtalan és regisztrációhoz kötött.
www.budapestwagnernapok.hu
- Wagner: A Rajna kincse - 2016. június 16.
- Wagner: A walkür - 2016. június 17.
- Wagner: Siegfried - 2016. június 18.
- Wagner: Az istenek alkonya - 2016. június 19.
- Wagner: A nürnbergi mesterdalnokok - 2016. június 24.
- Wagner: A nürnbergi mesterdalnokok - 2016. június 26.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése