Nógrád - vártörténet
Az Ipoly folyó által félkörívbe fogott Börzsöny belsejében bújik meg Nógrád községe, melynek névadó vára a környező vidékből hatvan méterre kimagasodó, nagyterületű fennsíkot koronázza.
A XI. század várépítkezéseinek megfelelően fagerendákból alkotott, kazettás szerkezetű, majd földdel töltött várfalak jelentették a védelem erejét. Így épülhetett a nógrádi ispánsági vár is.
Az évszázadokon át királyi kézben lévő birtokot Árpád-házi IV. {Kun} László adományozta a váci püspökségnek. A fennsík egyik sarkában – mély szárazárokkal elkerítve – létesült a belsővár, melynek jelenleg igen csonka maradványokban látható épületeit a XV. század második felében emeltette Báthory Miklós váci püspök. Ebben az időszakban készült el az a nagyméretű, három emelet magas öregtorony is, melynek csonkja messziről jellegzetessé teszi a nógrádi várromot.
A korabeli feljegyzések szerint a magas lakótorony mellett reneszánsz díszítéssel, minden kényelmi berendezéssel ellátott palotaszárnyat alakított ki Jacobus Tragurinus itáliai építőmester, de megfordult a nagyszabású munkálatokon Hunyadi Mátyás király udvari építésze, Giovanni Dalmata is. Az építkezések végét az 1483-as évszámmal jegyzett, sárkányos, farkasfog díszítésű Báthory címer jelzi, amit a feltárás alkalmával találtak a belsővár feltöltődött árkában. A külsővár védelmét eleinte ágyúrondellák, majd a XVII. századtól kezdve ó-olasz típusú bástyák látták el.
1544-ben a közeledő törökök elől megfutamodott a helyőrsége, visszafoglalására csak kerek ötven esztendő múltán került sor. Az Oszmán Birodalom csapatainak második megszállása 1663 őszén történt, amikor 27 napi ostrom után voltak kénytelenek feladni posztjukat a királyi zsoldosok. Az 1685. évnek egy nyári viharában villám csapott a belsővár magas öregtornyába, felrobbantva az ott tárolt puskaport. Az óriási robbanás teljesen megsemmisítette a belsővárat, ezzel gyakorlatilag védhetetlenné téve azt. Ezzel katonai jelentőségét végleg elvesztette, falait a könyörtelen időjárás és a környékbeli lakosság bontó kezei fogyasztották meg.
1949-ben kisméretű ásatást végeztek a belsővár árkában, de a helyreállításra 1997-ig várni kellett. Ebben az időszakban egészült ki az új-olaszbástya, kapott védőtetőt a kerek rondella, és felállították az országzászlót. Nógrád vára – a magyar történelem ezeréves néma tanúja – öregtornyának messziről látható csonkjával várja a távoli múltra kíváncsi látogatókat.
Nógrád - fotók
2D-s fotók | 3D-s fotók | Régi fotók | Légi fotók |
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_1.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_2.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_3.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_4.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_5.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_6.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_7.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_8.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_9.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_10.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_11.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_12.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_13.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_14.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_15.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_16.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_17.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_18.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_19.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_20.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_21.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_22.jpg)
![](http://www.magyar-varak.hu/foto/Nograd_2D_23.jpg)
Forrás: Magyar Várak, Vármúzeum, stb.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése