2008. október 27., hétfő

Robert Cumming: Művészet közelről



Image

Ki ne ismerné a Mona Lisát vagy Botticelli Vénusz születése című képét? Hiszen mindenhol ott láthatjuk őket, Mona Lisás tányérból ehetünk és Vénuszt még ócska vázákon is magunkkal vihetjük haza egy olasz kirándulás emlékeként. De valóban ismerjük-e ezeket a műalkotásokat? A M-érték kiadó új kiadványának segítségével minden magabisztonságunk elszáll.

A Művészet közelről, Robert Cumming bizony ránk pirít: egy csomó mendemondát ismerhetünk a kötetben szereplő 45 remekműről, de a mendemondák mögött rejlő tudást,

szimbolikát, apró vagy nagyobb kikacsintásokat jobbára nem tudjuk. Így aztán Cumming műve folyamatos aha-élménnyel ajándékoz meg bennünket: egy-egy apró részlet segítségével jobban megértjük a művet vagy a festő személyiségét. érdemes egy-egy festménynél hosszabban is elidőzni, mert olyan ínyencségeket fedezhetünk fel, amelyeket akár még személyesen, a zsúfolt múzeumban (esetleg golyóálló üveg mögé elhelyezett remekmű előtt szorongva) sem vettünk észre. Picasso Guernicájának monumentalitása ezt például eleve kizárja, de hasonló a helyzet Raffaello Az athéni iskola című remekművével is.

A kötet egy oldalpáron tárgyal egy-egy művet, minden festőről kapunk egy rövid életrajzot, majd pedig – szépen időrendben tárgyalva) sorakoznak egymás után a képek. Egyetlen szépséghibája van csak a kiadványnak: a művek jórésze nem fér el egy oldalon, így a kötéshez közel eső részeket nem lehet közelről szemlélni. Ugyanakkor az álló formátumú képek esetében a könyvet még el is kell fordítani, ami kellőképpen lusta olvasó esetében talán nem szerencsés…

Robert Cumming: Művészet közelről – Fedezzük fel és ismerjük meg a világ legnagyszerűbb képeit!

M-érték Kiadó, 2008.
Forrás: Kónya Orsolya Kultissimo


Nincsenek megjegyzések: