2018. április 30., hétfő

Április 30-a a Méhek Napja





Egy lakosra évente 30-35 dkg méz, vagyis naponta 1 grammnyi jut.

 


Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére 1994-től minden év április 30-án ünnepeljük Magyarországon a Méhek Napját, amikor a méhek természetben betöltött szerepére, és a méz, valamint a méhészeti termékek jótékony hatásaira hívják fel a figyelmet.
A Méhek Napja alkalmából a méhek védelmének fontosságára is szeretnék felhívni a figyelmet, hiszen a méhek megporzó munkája nélkül nem lenne élet a Földön. Ezért kell óvni őket: ilyentájt, amikor virágoznak gyümölcsfák a keretekben, kérünk mindenkit, fokozottan gondoljon a méhek védelmére, és nappal, amikor a méhek aktívak, ne permetezzen semmilyen vegyszerrel.
Aki védi a méheket, óvja a természetet is!

A méh

Tavasz beköszöntével, a téli nyugvás után szárnyra kelnek ismét a méhek. Elsősorban – még a nagyböjt idején – kitakarítják a kaptárt – ez a megtisztulásuk ideje, ahogy hajdanán mondták –, aztán felkészülnek az új ivadékok érkezésére, majd mikor már virágzik az erdő, mező, kirajzanak.
A méh háziasítása az I. e. 6–4. évezredben mehetett végbe, és a vadméhek lépeit már az előember is fosztogatta. A méhet nemcsak mézéért, hanem viaszáért is nagyra becsülték. A méhállam szervezettsége, a méhkirálynő herék és munkások fölötti „felsőbbrendűsége”, az a vélt képessége, hogy „szűzen” is korlátlanul ad életet újabb és újabb rovarnemzedékeknek, már a háziasítása előtti időben foglalkoztatta az embert.
Epheszoszban, a termékenységkultusz ókori központjában – itt telepedett le, és halt meg a legenda szerint Mária – az anyaistennőt „Nagy Méh” néven és alakban tisztelték. (Eleink is az anyaság szimbólumának tekinthették a méhanyát: ezt tanúsítja méh szavunk két jelentése, illetőleg a lép és méhlepény elnevezések közös eredete.) Később tavaszi istennők háziállata lett és Erósz (Cupido) attribútuma (a méhcsípés és Ámor nyila közt egy kedves antik rege von párhuzamot). A keresztény kalendárium is tavaszjelképnek tekinti.
Jankovics Marcell: Jelkép kalendárium (részlet)
 

Szekszárdi Nyitott Pincék 2018. május 18–21.




.

Ahogy melegszik az idő, egyre vonzóbbak a szabadtéri programok, mind többen kerekednek fel, és látogatják meg hazánk különböző vidékeit. A Szekszárdi borvidék borászai tartják a hagyományt, és a pünkösdi hosszú hétvégén nyitott pinceajtókkal és jó borokkal várják az érdeklődőket.


Joggal kérdezheti bárki, hogy mi ebben a különös, hiszen kedves borászt és jó bort is könnyű találni Szekszárdon. Ez így igaz, viszont a pincelátogatás máskor szervezést igényel, most viszont a részt vevő borászok a megadott nyitvatartási időben folyamatosan várják a látogatókat. Mindenkit szívesen látnak, nem szükséges előre jelezni az érkezést, és mivel húsz pince jelezte aktív részvételét, igazán változatos programot állíthatunk össze, akár a helyszínen is.

Manapság rengeteg a boros rendezvény országszerte, a pünkösdi azonban annyiban más, hogy ezúttal a fogyasztók látogatják meg a borászokat. Ilyenkor van lehetőség akár egy sétára is a szőlőben, a zöldülő tőkék duzzadnak az erőtől ebben az időszakban. A legtöbb helyen a borok mellé harapnivalót is kínálnak, és sokszor gondolnak a családokra is: van, ahol a gyerekeknek is szerveznek programot, és mindenhol számolnak a sofőrökkel is, ennek megfelelően saját musttal, házi szörpökkel készülnek fel azok kiszolgálására, akik nem kóstolhatnak bort.

Idén a húsz nyitott pince között egyaránt ott találjuk a borvidék meghatározó szereplőit, köztük az Év Bortermelője címet elnyert szekszárdi borászokat is. Mellettük a kevésbé közismert pincék is bemutatkoznak majd, a Kerámia Borműhely Sárköz utcai telephelyén például öt kisebb borászat várja a borbarátokat.

A szervezők ezúttal is indítanak menetrendszerű ingyenes buszjáratokat a pincékhez. Egy északi és egy déli kört alakítottak ki, ezzel még gördülékenyebbé téve a közlekedést. A Szekszárdi borvidék ezen felül letölthető és mobileszközökön is lapozható kiadvánnyal segíti a vendégek tájékozódását, a kis füzetben a térképeken túl minden pince ajánlatát meg lehet találni.

A pünkösdi hétvégén rendezik a Szekszárdi Nyitott Pincékkel párhuzamosan a Pünkösdi Hal- és Vadünnepet is, a rendezvény fő hívó szavai a pünkösdi hagyományok, a minőségi gasztronómia és a színvonalas kulturális program. Ennek megfelelően minden korosztály megtalálja majd az őt leginkább érdeklő programot, esténként pedig koncertek lesznek, ahol fellép többek közt Rúzsa Magdi, a Punnany Massif és az R-GO is.

A Nyitott Pincékkel kapcsolatban az aktuális információkat a borvidék Facebook-oldalán olvashatják az érdeklődők, míg a Pünkösdi Hal- és Vadünnepre vonatkozó tudnivalókkal kapcsolatban a www.szekszardagora.hu  oldalt érdemes felkeresni.

Facebook oldal: https://www.facebook.com/aszekszardiborvidek/
Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/161734747839173/


Forrás: EuroAstra
 

2018. április 29., vasárnap

A 14 éven aluliak többsége túlsúlyos a szülők szerint




.

A magyar szülők 60 százaléka szerint jellemző a túlsúly a 14 éven aluliakra, leginkább a mozgásszegény életmódnak, a helytelen táplálkozásnak és a magas cukor- és zsírtartalmú ételeknek köszönhetően – derült ki a REGIO JÁTÉK friss kutatásából. Szabadidős tevékenységekben a biciklizés a nyerő, 11 év felett pedig a számítógépezés is egyre inkább előtérbe kerül. Az elektronikai eszközök ellen sportolással védekeznek a szülők: minden második 3 évnél idősebb gyermek szervezett keretek között is mozog.


A REGIO JÁTÉK friss kutatásában megkérdezettek 60 százaléka látja jellemzőnek, hogy túlsúlyosak a 14 éven aluli gyermekek. Legfőbb okait sorrendben a mozgásszegény életmódban, a helytelen táplálkozásban és a magas cukor- és zsírtartalmú élelmiszerek fogyasztásában jelölték meg a szülők, akik „igyekeznek mindent elkövetni, hogy gyermekük egészségesen nőjön fel. Próbálnak körültekintően főzni, példát mutatnak, valamint mozgásra sarkallják a kicsiket. Amint kijön a jó idő tavasszal, érzékelhetően megnő a kereslet a szabadtéri játékok iránt: a játszótéren használható és az ügyességi játékok mellett egyre nagyobb az igény a közlekedő- és sporteszközökre” – mondta el Gyaraki Dávid, a REGIO JÁTÉK marketingvezetője.

A biciklizés a gyerekek kedvenc szabadidős elfoglaltsága

A felmérés alapján a kerékpározás a legkedveltebb szabadidős elfoglaltság a 14 éven aluli gyermekek körében, melyet a játszóterezés, a rollerezés és a labdajátékok követnek. „A sportra nevelés közös feladatunk a szülőkkel, ezért nagyon figyelünk a népszerű szabadtérijáték-trendek alakulására, például a foci vb évében különösen aktuális, hogy sokféle labdával készüljünk.” Gyaraki Dávid ugyanakkor azt is hozzátette, hogy „az életkor növekedésével megfigyelhető az elektronikai eszközök előtérbe kerülése is. Míg a tévézés 7 éves kortól kezd visszaszorulni, addig éppen ilyen idősen kezdenek többet számítógépezni a gyerekek, és felkerül a kedvenc elfoglaltságok listájára a mobilozás is. A 11 évnél idősebbeknél már a negyedik helyen áll a gépezés, a YouTube-videók egyre nagyobb térhódításával ráadásul ez a tevékenység előrébb is kerülhet, az aktívabb elfoglaltságok hátrányára.”

Az energialevezetést inkább sporttal oldanák meg a szülők

A szórakoztató elektronika túlzott jelenléte miatt a megkérdezett szülők egyre inkább értékelik az óvodai, iskolai tesiórákat. Minden második szülő szerint a mindennapos testnevelés által változik gyermeke hozzáállása a mozgáshoz, ennek ellenére tízből hárman el tudnának képzelni napközben több fizikailag aktívan töltött időt. „A sport a kicsengetés után is fontos a szülők szerint, elsősorban az egészségmegőrzés, az energialevezetés és a csapatszellem elsajátítása miatt. Kutatásunk alapján a 7-10 évesek a legaktívabbak, ők jellemzően fociznak vagy úsznak, ezenkívül a fiúk küzdősportra, a lányok pedig táncra járnak” – ismertette a kutatás eredményeit a marketingvezető. A futball és az úszás kortól és nemtől függetlenül benne van a gyermekek top 3 kedvenc mozgásformájában, ezeket 11 és 14 éves kor között a fiatalok 64 százaléka, és már a 3-6 évesek 44 százaléka is szervezett keretek között űzi.

A kutatás háttere:
A sajtóközleményben szereplő adatok a piacvezető REGIO JÁTÉK saját értékesítési adatain, valamint egy frissen, 2018. április 17-22. között elvégzett online kutatáson alapulnak, melyben 1579, 14 év alatti gyermeket nevelő szülőt kérdeztek meg a sporthoz és az egészséges életmódhoz kapcsolódó véleményéről és tapasztalatairól.

Webáruház: http://www.regiojatek.hu
Vállalati weboldal: http://regiotoy.hu
 

Ismét útjára indul a „Fülemülék éjszakája” országos rendezvénysorozat




.
Foto:Orbán Zoltán

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a fülemülék tavaszi vonulásához alkalmazkodva több mint egy évtizede hirdeti meg „Fülemülék éjszakája” programsorozatát. Ennek keretében április végétől május végéig országszerte mintegy félszáz helyszínen, többnyire lakott területeken vagy ezek határában várják a madarászok a madarak iránt érdeklődőket, hogy rövid késő délutáni, kora esti séta keretében hallgassák a fülemülék koncertjét. A rendezvényhelyszíneken nem csak hallani, de gyakran kézben is látni lehet a fülemüléket, ugyanis sok helyen madárgyűrűzés is zajlik.


A 2018. évi „Fülemülék éjszakája” programhelyszínek folyamatosan frissülő listája az
MME honlapjának kezdőoldalán, a kiemelt hírek között található meg itt: http://www.mme.hu/fulemulek-ejszakaja-2018  


Hazánkban a lakott területek bokrosaiban is gyakorinak számít a világ egyik legszebb énekhangú madara – a fülemüle. Ez a verébméretű, egyszínű barnás felsőtestű, vöröses farkú madár nem csak kilométernyi távolságra is elhallatszó hangereje és énekének változatossága miatt híres, de az is különleges benne, hogy a hímek éjszaka is énekelnek.

A fülemüle hangja évezredek óta megigézi az embereket és megihleti a művészeket. Andersen "Fülemüle" című meséjéből Sztravinszkij írt operát, amelyhez a fülemüle énekművészetéből nyert ihletet. Händel orgonaversenyében a kakukk mellett a fülemüle strófái is megszólalnak. Oscar Wilde "A csalogány és a rózsa" című novellájának csalogány főhőse dalát és vérét áldozta a szerelem oltárán, de Arany János, Samuel Taylor Coleridge és John Keats verseiben is feltűnik a madár.

A rádió hőskorában, Angliában, a BBC közvetítettek egy szabadtéri koncertet, ahol Beatrice Harrison csellóművész a kertjében duettet játszott az ott éneklő fülemülékkel 1924 májusában. A kísérlet akkora közönségsikert aratott, hogy a rádióközvetítést a következő hónapban, majd a rákövetkező 12 tavaszon megismételték.

A faj hosszú távú vonuló, a telet Afrika Szaharától délre húzódó területein tölti. Az első madarak már április első felében, a többség azonban április végén és május elején érkezik Magyarországra, és a hímek szinte azonnal énekelni kezdenek.

Forrás: EuroAstra
 

2018. április 28., szombat

Első közös táncestjére készül a Pécsi Balett és a PTE Táncegyüttes




.

A Kodály Központ színpadán egy különleges, csillogó és szenvedélyes táncművészeti produkció várja a tánc szerelmeseit. Az egyetem - aktuális és egykori hallgatóiból, munkatársaiból álló, még 2011-ben alakult - táncegyüttese és az 1960-ban alapított Pécsi Balett társulata újszerű koprodukciót visz színre május 14-én hétfőn este.


A két háziasszony: Uhrik Teodóra Kossuth- és Liszt-díjas Érdemes művész, a Pécsi Balett ügyvezetője és Bánkyné Perjés Beatrix táncművész, a PTE Táncegyüttes vezetője, a Táncoló Egyetem projektvezetője szívvel-lélekkel készül az első közös táncestre.

A Pécsi Balett társulata Földi Béla Harangozó-díjas művész vadonatúj és sodró lendületű alkotását mutatja be Footsteps címmel. A szemet gyönyörködtető és lelket érintő koreográfiában az alkotóerő és tánctechnikai tudás időtlen fensége jelenik meg. A produkció először látható a Kodály Központ színpadán!

A PTE Táncegyüttes a zenés filmek világába kalauzolja a nézőket, melyek segítségével végig utazhatunk történelmünkön az 1900-as évektől napjainkig, Hollywoodtól Erdélyig, Anthony Hopkinstól Michael Jacksonig. Lesz itt csillogás, szaltó, pomponok és spanyol gitárok, de megható és elgondolkodtató pillanatokat is tartogat a táncok színes kavalkádja.
Az est különlegessége, hogy az egyetemi produkcióban szerepet kapnak a Pécsi Parkinson Betegek Egyesületének táncosai és a Gandhi Hagyományőrző Együttes is. Egy-egy dal erejéig pedig Balambér Tamara és a Nigériából érkezett Samuel Akinola énekesek, a Pécsi Tudományegyetem hallgatói kapnak főszerepet a tánc mellett.

A Pécsi Balett és a PTE Táncegyüttes együttműködése természetesen nem új keletű, hiszen a Pécsi Tudományegyetem és a Pécsi Nemzeti Színház hosszú évek óta stratégiai partnerek, így a Pécsi Balett – a 2017-ben történt függetlenné válása előtti időszakban is – komoly mentori tevékenységet biztosított a PTE Táncegyüttes tagjai számára.

Az est háziasszonyai most egy új receptet adnak közre, hogy csillapítsák mindannyiunk táncéhségét… Íme!
„Végy egy adag klasszikus zenét, adj hozzá ugyanannyi filmzenét egyenesen Hollywoodból, ízesítsd sok szenvedéllyel, ízlés szerinti csillogással, majd bőven szórd meg a legváltozatosabb táncokkal! Tálald az egészet a Pécsi Balettel, a PTE Táncegyüttessel és nemzetközi énekes-táncos-zenész vendégeikkel. Az eredmény egy különleges táncest, amelyben a színtiszta művészet, a szórakoztatás és az elgondolkodtatás egyaránt megtalálható.”

Jegyvásárlás:
https://www.jegymester.hu/hun/Event/38013553/Tanc-csillogas-szenvedely
Az online jegyvásárlás mellett jegyek személyesen is válthatók a Zsolnay Örökségkezelő NKft. Infopontjain, valamint a Kodály Központ jegypénztárában.

  1. május 14. 19:00
Tánc Csillogás Szenvedély
Kodály Központ

https://www.pecsibalett.hu/repertoar/tanc-csillogas-szenvedely/108

Forrás: EuroAstra
 

Irány a hatvanas-hetvenes évek!




.

A Skanzen Majális rendezvényét a múzeum Hé’67! A világ, amelyben a Múzeum született című életmód-kiállítása ihlette. A hatvanas-hetvenes évek mindennapjaiba, a szórakozás és kikapcsolódás könnyed formáiba is belekóstolhatnak az érdeklődők a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban április 30-án és május 1-én.


A konszolidálódó Kádár-korszak világát majális hangulattal idézik meg, amelyhez április 30-án a korabeli filmművészetről, divatról és építészetről szóló szakmai beszélgetések társulnak.

A Táncdalfesztiválok, majálisok, vurstlik és céllövöldék időszakába repíti a látogatókat a múzeum. Az „Átváltoztatjuk szalonban” kipróbálhatják a hatvanas évek smink és hajtrendjeit, de tánciskola is segíti az időutazást a múltba. Berobog a Skanzen Robur és különleges tárlatvezetés kalauzol a Hé’67! kiállítás paneljei között. Koncertet ad a korszak hangzásvilágára építő The Qualitons zenekar és Németh Juci, de itt lesz Tolcsvay László, a beatgeneráció ismert egyénisége és az FG-4 zenekar is. Nem maradhatnak el a korszakot idéző játékos és kézműves foglalkozások sem. Lesz similabda, szélforgó, rongybaba és papírsárkány-készítés, gombfoci, de a május-ünnepen májusfát is állítanak.

A hatvanas-hetvenes évek kétarcúságát az április 30-án megrendezett szakmai beszélgetések hozzák közelebb. A korszakot megelevenítő filmklubban filmhíradókat, Sára Sándor és Gazdag Gyula filmeket vetítenek, majd Gelencsér Gábor filmesztétával beszélgetünk a korszak filmművészetéről és a magyar film megújulásának műhelyéről, a Balázs Béla Stúdióról.  A hatvanas évek divatjáról, a nőideál változásáról, a konfekcióról Simonovics Ildikó művészettörténész és a Clara Rotschild ruhaszalon varrónője, Oravecz Gréti mesél. A kor építészetét vidéken a kockaházak uralták. Ezt a világot idézi meg Szolnoki József képzőművész és Katharina Roters fotográfus, a Kockaházak fotósorozat készítője.

Április 30.
Skanzen Majális Szakmai program

11:00 Filmklub és beszélgetés (Magtár moziterem)
1968-as filmhíradók
Sára Sándor: Vízkereszt (1967)
Gazdag Gyula: Hosszú futásodra mindig számítunk (1968)
Beszélgetés a korszak filmművészetéről és a Balázs Béla Stúdióról
Meghívott vendég: Gelencsér Gábor filmesztéta, az ELTE BTK MMI Filmtudomány Tanszék docense
Sára Sándor 1967-ben készült filmjében az Universitas együttes a tanyavilágba viszi el Shakespeare Vízkereszt című darabját. A film kapcsán azt a kérdést feszegetjük, hogyan került be az értelmiségi köztudatba a falu és a tanya világa?  Gazdag Gyula Hosszú futásodra mindig számítunk című filmje egy paradox helyzetet mutat be 1968-ban. Schirilla György a Budapest-Moszkva távfutás során egy kis magyar faluban, Kenderesen megáll, hogy részt vegyen a tiszteletére megnyíló bisztró átadásán. Gazdag Gyula filmje az avatási ünnepségre kalauzol bennünket.

13:00 Beszélgetés a hatvanas évek divatjáról (Magtár 3. emelet)
Meghívott vendég: Simonovics Ildikó művészettörténész és Oravecz Gréti, Rotschild Klára varrónője
Uniformizálódó öltözködéskultúra és a szocializmus sokszínű divatja. Kivetkőzés, konfekció, otthonka, miniszoknya, falusi varrónők - ezekkel a címszavakkal jellemezhetjük a korszakot. Az áruházakban elérhető gyári, konfekciós ruhák mellett megjelennek a Nyugatról csempészett ruhadarabok, de a hatvanas évek magazinjaiban (Ez a divat, Nők Lapja, Fürge ujjak) közölt szabásminták alapján egyre többen varratják varrónőnél egyedi, méretre készült ruháikat is. A beszélgetésben betekintünk a korszak leghíresebb magyar divattervezőjének, Rotschild Klárának szalonjába, akihez ismert művészek, diplomaták hozzátartozói, külföldön élő magyar és Nyugaton élő jómódú hölgyek jártak ruhát készíttetni.

14:30 Beszélgetés a hatvanas évek építészetéről (Magtár 3. emelet)
Meghívott vendégek: Katharina Roters fotográfus és Szolnoki József képzőművész
A hatvanas évektől a falu utcaképét egyre inkább egy új épülettípus határozta meg. Nem mondhatjuk, hogy teljesen egyforma lakóházak jelentek meg falun, de alapjaiban egy nagyon egységes, a korábbi faluképtől merőben eltérő, a városi mintákra emlékeztető típus jött létre. A kockaház a paraszti léttől való távolodás szimbóluma lett. A beszélgetésben szó esik a kockaházak homlokzatán megjelenő motívumokról és itt lesz velünk Katharina Roters, aki tíz éven keresztül fényképezte a kockaházakat. 

12:00, 15:30 Szakmai tárlatvezetések a Hé’67! kiállításban

Részletes program az alábbi linken olvasható.

http://skanzen.hu/hu/latogatas/programok/skanzen-majalis
 

2018. április 27., péntek

Izgalmas boros- és gasztroprogram a hosszú hétvégére




.

Ha szereti a tállyai bort, ezt Önnek találták ki! Tavasz- és szőlővirágköszöntő tállyai bormustrán vehetnek részt a tokaji borvidéken kirándulók a hosszú hétvége során, ahol a tállyai családi pincészetek borait lehet végigkóstolni, egy helyszínen.


A nagyobb boros kiállítások és kóstoló események mintájára a tállyai pincék közössége sétáló kóstolót tart a gyönyörű egykori nemesi kiskastélyban, a Maillot kastélyban, ahova a pincészetek a legkiválóbb tételeiket viszik el: furmintok, muskotályok, hárslevelűk, szamorodnik és aszúk kerülnek a poharakba, így minden látogató az ízlésének leginkább megfelelő tételekből válogathat.

A borok mellé friss hegyaljai sajtokat is lehet kóstolni környékbeli sajtkészítők jóvoltából. A kora délutántól estig tartó kóstolót egy vacsora követi az Oroszlános Borhotelben, a séf egy különleges menüvel készül, amelynek fogásait a kiállítók boraihoz párosították.
Az Oroszlános ezen kívül az egész hosszú hétvége során a la carte étlappal és BBQ Szendvicsbárral is várja a látogatókat, így a délutánokat remekül el lehet tölteni a napfényes teraszon egy klasszikusabb fogás mellett borozgatva, vagy kirándulás előtt-után egy szaftos pulled pork szendviccsel és hűsítő fröccsel feltöltekezve. A napot egy zenés-táncos esemény zárja az Oroszlános pincetermében, hangulatos DJ szettekkel, régi és új zenékkel.

Program
Április 28. szombat
Egész nap       BBQ Szendvicsbár az Oroszlánosban
                        Szaftos BBQ szendvicsek tállyai babérossal, oldalassal, grillsajttal, csirkével
14:00- 21:00   Sétáló kóstoló a Maillot kastélyban
Akik kóstoltatnak: Szalóczi Pincészet, Hollókői József Pincészete, Rózsa Pincészet,
Dudovics Pincészet, Zsadányi Szőlőbirtok, Szűcs Pincészet, Barta Pince, Homoky Pincészet, Szent Benedek Pincészet
Kiállítók: Szóráth Pálinka - szőlőpálinka kóstolás, Furmint Pohár, Pásztor Sajt
Jegyek: 1.900 Ft / fő
A Riedel kóstolópoharak bérleti díja 2.500 Ft, ami visszajár a pohár visszavételekor.
19:00 – 21:30 Vacsora az Oroszlánosban
Tatár falatkák / Idei karalábé krémleves szárnyasgombóccal /
Furmintos szarvas / tokány tócsnival / Eperparfé
A menü ára: 5.990 Ft / fő, folyamatos érkezéssel lehet fogyasztani
Asztalfoglalás: (információ és jegyvásárlás)info@oroszlanos.hu
21:30- 24:00   DJ a pinceteremben

  1. április 28.
Tállyai Bormajális
Tállyáért Egyesület és Oroszlános Borvendéglő és Borhotel szervezésében

https://www.facebook.com/events/466488723769958
https://www.oroszlanoshotel.com
 

Kincskeresés az erdőkben – indul a gombaszezon




.
Csészegomba - Foto:SEFAG Zrt.

Csapadékos, de meleg időjárás vár ránk a következő egy-két hétben magas páratartalommal, ami tökéletes körülményeket teremt a gombák számára. A profik mellett amatőrök tömege is elindul ilyenkor az erdők ízletes kincseit gyűjteni. Ezért megosztunk néhány hasznos tanácsot, hiszen a gomba nem játék!
 

Magyarországon több mint háromezer különféle gombafaj él, köztük több száz ehető, némelyik különösen ízletes és finom. Szintén száz fölötti azonban a mérgező fajok száma, amelyek jelentős része csak enyhébb gyomorpanaszokat okoz, de egyesek fogyasztása halálos is lehet.
A SEFAG erdészeinek várakozásai szerint a következő hetekben a kedvező időjárási körülményeknek köszönhetően tömegesen jelennek majd meg a gombák a hazai erdőkben. A meleg tavaszi időben egy-egy esőzést követően néhány napon belül kinőnek az avarból az ún. termőtestek. Áprilisban például az ehető fajok közül a kucsmagombák, a pereszkefélék és egyes csiperkék is szedhetőek. De találkozhatunk a feltűnő narancssárga színe miatt főleg fotótémának alkalmas osztrák csészegombával is. A tapasztalt gombagyűjtők már pontosan tudják, hogy az egyes fajokat milyen fekvésű területen, milyen más növények közelében lehet megtalálni. A kezdők számára pedig marad az izgalmas keresgélés az aljnövényzetben.
Mindenkire egyformán vonatkozó alapszabály viszont, hogy csak olyan gombát szedjük le, amit ismerünk. A legfontosabb, hogy felismerjük a gyilkos galócát, ami hazánkban a legtöbb halálos mérgezésért felel. A többnyire olívzöld kalapú, puha húsú, fehér színű lemezekkel, gallérral és bocskorral rendelkező faj tölgyerdőkben a leggyakoribb, de másutt is előfordulhat. Ha csak kicsit is bizonytalanok vagyunk egy gombával kapcsolatban, hagyjuk ott, ahol találtuk.
Gombagyűjtés közben vigyázzunk a környezetre. Az ismeretlen, nem ehető vagy mérgező gombákat se tapossuk össze, hiszen sok közülük védett faj. A leszedett gombát óvatosan csavarjuk ki a földből, hogy a lehető legkisebb sérülést okozzuk. Figyeljünk a lábunk elé is: a kitaposott ösvényeken járjuk az erdőt, ne tegyünk kárt a növényekben.
Az összegyűjtött fogást akkor is fontos megmutatni gombaszakértőnek, ha ismerősnek vélt fajokat gyűjtöttünk össze. Egyes gombákat gyakorlatlan szemmel könnyű összetéveszteni, például az ízletes kucsmagombákat a mérgező papsapkagombákkal. A képzett és ingyenes szakellenőrök listája a NÉBIH weboldalán érhető el. A SEFAG erdészei felhívják a figyelmet arra is, hogy egyéni felhasználásra 2 kg gomba gyűjthető, ennél többhöz már az erdőgazdálkodó engedélyét kell kérni.

Forrás: EuroAstra
 

2018. április 26., csütörtök

Munkácsy Mihály a szentpétervári Ermitázsban




.

A világ egyik legjelentősebb múzeumában, a szentpétervári Ermitázsban önálló kiállításon mutatkoznak be Munkácsy Mihály művei.  Az április 23-án nyíló tárlaton látható 65 festmény zöme, 45 alkotás a Magyar Nemzeti Galéria anyagából, a további 20 festmény pedig a legjelentősebb Munkácsy-magángyűjteményből, Pákh Imre gyűjteményéből érkezett a Néva parti városba.  A kiállítás július legvégéig látható.
A Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményének legszebb darabjai gyakran mutatkoznak be külföldön. A Munkácsy-kiállítással párhuzamosan Buenos Airesben, szintén július végéig látható a Mesterművek a reneszánsztól a romantikáig - a budapesti Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteménye című kiállítás, ahol 60 művel találkozhat a dél-amerikai közönség.
Az Ermitázsban, az egykori cári palota egyik legpompásabb dísztermében, a Miklós teremben bemutatkozó válogatás gazdagon és kiváló művek segítségével reprezentálja Munkácsy korai népi életképfestészetét, a párizsi szalonképek világát és tájképfestészetét is. Ebben az összeállításban olyan főművek szerepelnek, mint a Rőzsehordő nő, Liszt Ferenc portréja, a Poros út, a Siralomház, vagy a Krisztus-trilógia képeinek 3 méteres redukciói (kisebb méretű változatai). Pákh Imre gyűjteményéből az Ásító inas egészalakos változata, a korai realista periódusból való Dűlő szénásszekér, vagy a szalonképek olyan remekművei a leginkább figyelemre méltóak, mint pl. a Készülődés a papa születésnapjára, vagy a Zeneszoba.
         Munkácsy 1870-ben a párizsi Salon kiállításán aranyérmet nyert a Siralomház című képével, s ez a siker hozta meg számára a nemzetközi elismertséget. Munkácsy számára az 1870-es évek a hihetetlenül dinamikus anyagi gyarapodás évei voltak. 1872-től Párizsban élt, s kezdetben a magyar témája zsánerképeivel, később az úgynevezett szalonképeivel, portréival, majd bibliai kompozícióival szerzett hírnevet és vált Amerikában is keresett festővé. Munkácsy számos főműve, mint pl. a Milton (1878), a Mozart halála (1886) ma is komoly amerikai gyűjteményekben található. Munkácsy népszerűségét és rangját mutatja az is, hogy alkotásai olyan közgyűjteményeknek képezik részét, mint a párizsi Musée d'Orsay, a moszkvai Puskin Múzeum, a new yorki Metropolitan Museum of Art, a seattle-i Frye Art Museum, a Detroit Institute of Arts, vagy a Philadelphia Museum of Art.
         Munkácsy realista festészete sokban rokon a nagy orosz realisták, Ilja Repin, Vaszilij Perov művészetével. "A korhely férj", vagy a "Rőzsehordó nő" mélységes realizmusa, vagy akár a szalonok felszínes világát ábrázoló képek pontossága éppoly ismert az orosz közönség előtt, mint Munkácsy drámai tájképeinek világa, melyekben hol az impresszionizmus, hol a szimbolizmus nyomait véljük felfedezni. Munkácsy egyszerre volt képviselője a 19. század nagy, európai festészeti tradíciójának, a realizmusnak és egyike a festészet új lehetőségeit kutató, kísérletező kiemelkedő művészeknek.

Az 2018. július 29-ig látogatható Munkácsy Mihály gyűjteményes kiállítás művészettörténész kurátorai Mikhail Anikin (Ermitázs Múzeum, Szentpétervár), illetve Gergely Mariann és Plesznivy Edit (Magyar Nemzeti Galéria).
: http://www.hermitage.ru/wps/portal/hermitage/what-s-on/temp_exh/2018/munkachi/?lng=fi
 

A Pannon Filharmonikusok idei évadának utolsó koncertje a Müpában




.
Vass András

Az Energiaáramlás évadának utolsó hangversenye változatosan összeállított műsorral zárja a Pannon-sorozatot. Május 4-én a 4G sebessége söpör vérig a Müpa széksorai között, de egyáltalán nem a mobiltechnológia terén megszokott formában! Grieg Holberg-szvitje, Ravel G-dúr zongoraversenye, majd Grieg g-moll vonósnégyese hangzik el, melyet a koncert dirigense, Vass András saját átiratában hallgathat meg a közönség a Pannon Filharmonikusok előadásában.


Az E.ON koncertsorozat záró hangversenyén Grieg népszerű Holberg-szvitje vezeti fel Ravel zongoraversenyét, mely a kitűnő horvát zongoraművész, Dejan Lazić előadásában szólal meg.
„A fizikában tény, hogy az energiát sem alkotni, sem elpusztítani nem lehet, ez az energia-megmaradás törvénye. A zenében úgy tűnik, hogy az energiaáramlás jelen van, és mint előadónak, engedned kell ezt megtörténni. Ez természetesen a legnehezebb rész: nem lehet, és nem szabad erőltetni. Amikor viszont megtörténik, ez a legnagyszerűbb élmény, amit egy művész átélhet.” – nyilatkozta Dejan Lazić a flow-élménnyel kapcsolatban.

A horvát születésű, ma Amsterdamban élő Dejan Lazić Sao Paulotól Tokióig koncertezett nagy sikerrel, több mint 50 lemezt készített és számos neves díj birtokosa – bizonyosan nem jár úgy Ravel G-dúr zongoraversenyével, mint a szerző, aki eredetileg saját magának írta, de végül túl nehéznek bizonyult számára.
A koncert második felében dús hangzásokban, széles gesztusokban gazdag g-moll vonósnégyes zárja az előadást. A Pannon Filharmonikusok állandó karmestere, Vass András azonban újragondolta a darabot, melynek köszönhetően most első ízben szimfonikus zenekari változatban hangzik el a mű.

A vonósnégyes szimfonikus zenekari változatának átiratáról, annak előkészületeiről, a folyamat összetettségéről egy videó interjúban számolt be Vass András, mely a pfz.hu oldalon és a Pannon Filharmonikusok Youtube csatornáján látható majd.
Vass András már az interjú elején kiemelte: A vonósnégyes nagyon érdekes műfaj, talán a kamarazene repertoáron belül a legigényesebb. Szorosan összefügg a vonósnégyes a szimfonikus zeneirodalommal oly módon, hogy az összes létező zeneszerző, aki azon a téren nagyot alkotott, az szinte kivétel nélkül a vonósnégyes kategóriában megtette ugyanezt.
A zenekar évadzáró hangversenyének utolsó műve tehát mindenképp különleges élményt ígér azoknak, akik május 4-én meghallhatják a Pannon Filharmonikusokat.
Szeptemberben Bécsi ikonokkal tér vissza a zenekar a Müpába, de már a májusi záró hangverseny estéjén vásárolhat és hosszabbíthat bérletet a közönség a 2018/2019-es TITANIUM-évadra.

PANNON FILHARMONIKUSOK
május 4., péntek 19.30
Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

E.ON koncertsorozat
4G: Grieg, G-dúr, g-moll

Edvard Grieg: Holberg-szvit
Marurice Ravel: G-dúr zongoraverseny
Edvard Grieg – Vass András.: g-moll vonósnégyes – szimfonikus zenekari változat


Közreműködik: Dejan Lazić – zongora
Vezényel: Vass András

Forrás: EuroAstra
 

2018. április 25., szerda

„Kezeink munkáját tedd maradandóvá”




.

20. századi mesterművek a Radnai-gyűjteményből. Időszaki kiállítás a Bibliamúzeumban. A Bibliamúzeum legújabb időszaki kiállítása a 20. századi neves műgyűjtő, Radnai Béla magángyűjteményének legjelentősebb alkotásait mutatja be, amelyekkel közel félig évig várja a látogatókat a Ráday utcában.


A kiállítás kurátorai – az eddigi gyakorlattól eltérően – ezúttal nem egy alkotó személye vagy képzőművészeti műfaj köré rendeztek tárlatot, hanem egy magángyűjteményre irányítják a nagyközönség figyelmét. A kiállítás anyaga a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumból érkezett, ahol elhelyezték a gyűjteményt.

A 20. századi magyar képzőművészet több meghatározó alkotójának munkáit tartalmazó gyűjtemény létrehozója dr. Radnai Béla (Cegléd, 1891. november 8. – Budapest, 1962. november 1.), aki az egységes magyar gyorsírás feltalálója, az első gyors- és gépíró magániskola alapítója és igazgatótanára.
A gyorsírótankönyv elkészítése mellett szerkesztői munkája is jelentős (Gyorsírási Szemle, 1911, Gyorsírástudomány című havi folyóirat I – XXV. évfolyamai. 1913 és 1944 között).
A műgyűjtés 20. századi történetét szerény anyagi ráfordítás jellemezte, ellentétben a 19. századi gyakorlattal, amikor nemzetközi remekműveket igyekeztek megvásárolni a gyűjtők. Az 1929-es gazdasági világválság meghatározó szerepet játszott a két világháború közötti műgyűjtés alakulásában. Ennek egyik következménye az lett, hogy kortárs hazai művészek alkotásai kerültek a figyelem központjába.
Radnai Béla magángyűjteménye betekintést enged a korszak műgyűjtésének sajátos hálórendszerébe, ugyanakkor rámutat a különböző művészeti körök jelentőségére is. Az 1920-1930-as években megalapított társaságok közé tartozott a Szinyei Merse Pál Társaság, a Képzőművészek Új Társasága, az Új Művészek Egyesülete, a Wagner-asztal, illetve a Radnai Béla által is látogatott Gresham-kör. Az utóbbi csoportba nemcsak művészek tartoztak, hanem műgyűjtők, kritikusok, műkereskedők, műkedvelők és olykor egy-egy közgyűjtemény vezetője is ellátogatott az összejövetelekre. Miközben a művészi csoportok egymás mellett működtek, a tagok tekintetében előfordultak átfedések. A résztvevőket a hasonló érdeklődés és a baráti szálak kötötték össze. Radnai Béla kollekcióját elsősorban a Gresham-kör művészeinek munkáival gyarapította, akikkel a Cimbalom utcai lakásán vagy a művészek műtermében találkozott. Ezek az összejövetelek lehetőséget nyújtottak a művészek és a műgyűjtők közötti kapcsolattartásra és a műalkotások értékesítésére.

A Radnai-gyűjteményben találjuk Szőnyi István, Egry József, Derkovits Gyula, Rippl-Rónai József, Barcsay Jenő, Nagy István, Bernáth Aurél, Bornemissza Géza, Szobotka Imre, Kmetty János, Borsos Miklós festőművészek alkotásait, valamint Pátzay Pál, Medgyessy Ferenc, Vilt Tibor, Schaár Erzsébet szobrászművész és Ferenczy Noémi gobelinművész munkáit is.

A Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, valamint a Bibliamúzeum közös tárlatának elsődleges célja a Radnai-gyűjtemény páratlan műalkotásainak megismertetése a hazai és az ide látogató külföldi közönséggel. A kiállítás a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum (Győr) támogatásával valósul meg.
A kiállítás kurátorai: Timár Gabriella és Horváth Gyula

  1. április 26-án 17 órakor a kiállítás megnyitóján fellép a Bartha Mátyás Trio feat. Papp Mátyás jazz zenekar

  1. április 26. – október 13.
„Kezeink munkáját tedd maradandóvá”
  1. századi mesterművek a Radnai-gyűjteményből
Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Gyűjteményének Bibliamúzeuma
Budapest, Ráday u. 28.

www.bibliamuzeum.com

Forrás: EuroAstra
 

„Egy óriás műve” – elementáris szimfóniával készül a BFZ




.

A Fesztiválzenekar szereti az ínyencségeket, így áprilisban is készülnek egy ritkasággal. Ez az elementáris darab kihagyhatatlan élménynek ígérkezik – Fischer Iván szerint is.


„Bruckner zenéje romantikus katedrális” – mondja a BFZ zeneigazgatója, az osztrák zeneszerző építményei közül pedig a Fesztiválzenekar közönsége egy igazán monumentálisat járhat be április 28-án, 29-én vagy 30-án. Anton Bruckner megújította a szimfónia műfaját, az estek finn karmestere, Jukka-Pekka Saraste pedig minden zsigerében érzi az általa megalkotott világot.

A Müpa színpadán a lehengerlő 8. szimfónia szólal meg, az utazás pedig váratlan helyekre visz bennünket. Bruckner barátja, a dalszerző Hugo Wolf így írt a darabról: „Ez a szimfónia egy óriás műve, a mester minden korábbi szimfóniáján túltesz, mind szellemi dimenziója, mind gazdagsága és nagysága tekintetében.”

„Talán a két legfontosabb jellemzője Bruckner zenei kifejezésmódjának az a kettősség, amely a szerénységében és az erejében rejlik. Valószínűleg ez a két alapvető tulajdonság volt jellemző a személyiségére is. Olykor nagyon visszafogott és szerény, máskor pedig épp ellenkezőleg: nagyon is határozott és erős – ilyenkor Beethovent juttatja eszünkbe. Engem különösen izgat ez a fajta kettősség, sőt, önellentmondás egy karakteren belül. Épp ez teszi olyan izgalmassá a 8. szimfóniát” – mondja Jukka-Pekka Saraste.

Anton Bruckner: 8. (c-moll) szimfónia
Apokaliptikus, sötét és olykor sokkoló, mégis magával ragadó és végtelenül gazdag Bruckner 8. szimfóniája, amelyet a finnek egyik kedvenc karmestere, Jukka-Pekka Saraste vezényel.
Kilencévesen már édesanyja kötőtűjével vezényelt, s bár zongoristaként kezdte és hegedűsként folytatta, végül mégis a dirigálásnál maradt.
A finn sztárkarmester, Jukka-Pekka Saraste utoljára 2016 januárjában állt a Fesztiválzenekar élén egy finn programmal, ezúttal pedig Bruckner drámai 8. szimfóniáját vezényli, amiről korábban CD-felvételt is készített a Kölni Rádió (WDR) Szimfonikus Zenekarával. „Ami a 8. szimfóniát igazán különlegessé teszi számomra, az az atmoszférája gazdagsága” – mondja Saraste az utolsó szimfóniáról, amit a zeneszerző befejezett. A folyamat nem volt egyszerű, Bruckner többször átdolgozta a művet, és éveket kellett várnia arra is, amíg valaki el merte vállalni a vezénylését. A Fesztiválzenekar a Haas-féle második, 1890-es verziót játssza, amely a karmester szerint sokkal többet visszaad a zeneszerző személyiségéből.

Bruckner falun nőtt fel, puritán és szigorú családban, és negyvenéves is elmúlt, mire rengeteg felhalmozott tudás birtokában belevágott a zeneszerzésbe. Monumentális, közel másfél órás szimfóniája, amelyet Ferenc József császárnak ajánlott, a mai napig megosztja a közönséget. A művet hallgatva démonokkal, félelmekkel és kételyekkel kell szembenéznünk, a zeneszerző képzelete sokkoló, sötét helyekre sodorhat. Mégis lélegzetelállító a darab pompája és hatalmassága, ugyanúgy megtalálhatjuk benne az ártatlanságot, a törékenységet és a szépséget is.

  1. április 28., 29., 30. 19:45
Anton Bruckner: 8. (c-moll) szimfónia
Müpa
Jegyek: www.bfz.hu

https://www.bfz.hu/news/bruckner-8-a-vegen-ott-a-megkoennyebbueles-a-nyugalom?utm_campaign=bfz20180417_3
www.bfz.hu
https://www.facebook.com/Fesztivalzenekar
https://www.youtube.com/watch?v=3cdY9shihFM&feature=youtu.be&utm_campaign=bfz20180417_3

Forrás: EuroAstra
 

2018. április 24., kedd

Artistanövendékek, fókák és arcfestés a Fővárosi Nagycirkusz előtt a 2018-as Cirkuszi Világnapon




.
Foto: Urbán Ádám

Április 21-én tartották az idei Cirkuszi Világnapot, amit minden április harmadik szombatján ünneplünk. Ez az esemény a Cirkuszművészeti Világszövetség (Fédération Mondiale du Cirque) kezdeményezésére jött létre 2007-ben, eredetileg Európai Cirkuszvilágnapként. Azonban hamarosan olyan népszerűnek bizonyult az egész világon, hogy 2010-ben elkeresztelték Cirkuszi Világnapra, aminek üzenete, hogy a cirkusz műfaja nem ismer határokat, hovatartozástól függetlenül összeköt mindenkit a világon. Ennek megfelelően a világ számos pontjáról köszöntötték egymást a különböző cirkuszok és cirkuszművészeti egyesületek videóban. A Fővárosi Nagycirkusz sem maradt ki ebből az eseményből. E jeles napot ünnepelve a Fővárosi Nagycirkusz Atlantic Flight -Nagy Cirkuszi Utazás című vízi cirkuszi előadásai közötti szünetekben változatos programokkal várta a cirkuszművészet rajongóit.


2018-ban a modern kori cirkuszművészet 250. évfordulóját világszerte ünneplik, de elsőként a nemzetközi ünnepségsorozat Magyarországon vette kezdetét, a január 8. és 14. között megrendezésre került nagysikerű XII. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon. A cirkuszművészet már régen túllépte a puszta szórakoztatás határait: önálló, magas színvonalú művészeti ággá nőtte ki magát, amely egyenértékű az operával, a színház-és táncművészettel. A cirkuszművészet fennállása óta folyamatos kölcsönhatásban van a társművészetekkel, valamint hatást gyakorol az irodalomra és a képzőművészetekre is. Amellett, hogy szórakoztat, fontos tárdalami üzeneteket közvetít: összetartást, erőt, kitartást, egyenlőséget, alázatot, szorgalmat, felelősségtudatot. Magyarország élen jár a cirkusznemzetek között, magasszintű cirkuszi tradíciókkal bírunk, amelyek megőrzése és továbbfejlesztése közös ügyünk, hiszen a cirkuszművészet kiváló közvetítője a magyar kultúrának.
2018 a családok éve, a Fővárosi Nagycirkusz előadásai és programjai kitűnő kikapcsolódást nyújtanak az egész családnak az egészen kicsiktől kezdve az idős nagyszülőkig. 2018. április 21-én három teltházas előadást tartottak a Fővárosi Nagycirkuszban, a köztük lévő szünetekben pedig változatos programokkal szórakoztatták a nagyérdeműt. Délelőtt tíz órától a Baross Imre Artistaképző Szakközépiskola bohóc szakosztálya gondoskodott a felhőtlen jókedvről, miközben az iskola tehetséges ifjú artistanövendékei zsonglőr, kézegyensúlyozó, golyó és drótegyensúlyozó bemutatókat tartottak. A közönség soraiból az artisták segítségével néhány eszközt is kipróbálhattak a jelenlévők, akik közül a legfiatalabb korosztály bizonyult a legérdeklődőbbnek. Amilyen ügyességgel és kedvvel vették kézbe a rekviziteket, nem lepne meg, ha közülük többeket is viszontlátnánk tíz év múlva a manézsban.
A cirkusz előtti téren az Atlantic Flight -Nagy Cirkuszi Utazás című vízi cirkuszi műsor állat sztárjaival is közelebbről megismerkedhettek a cirkuszművészet szerelmesei: Laura Urunova bájos kutyusaival és papagájaival, valamint Steven és Angela Pedersen kollégáival, a hím oroszlánfóka testvérpárral, a tizennyolc éves Scoobyval és Teddyvel, akik tökéletesen szemléltették az ember és állat közötti harmonikus, jutalmazáson és szereteten alapuló kapcsolatot.
A játékos kedvűek próbára tehették szerencséjüket a szerencsekerék megforgatásával, mellyel hasznos ajándékokat nyerhettek, akik pedig a lufi hatogatás trükkjeire voltak kíváncsiak, elleshették Zozo mamától, az idős artistaművésztől, aki állandó fellépője a Fővárosi Nagycirkusz Lúdas Matyi a cirkuszban című nagysikerű, összeművészeti darabjának.

Forrás: EuroAstra
 

Indul a jegyértékesítés a POSZT Fesztivál előadásaira




.

A 18. Pécsi Országos Színházi Találkozó versenyprogramjának legtöbb előadására percek alatt elfogytak a belépők, éppen ezért örömmel jelentjük be, hogy elindították a jegyértékesítést a POSZT Fesztivál első tíz előadására is.


Az idei évben a Kodály Központba nagy sikernek örvendő, frissen bemutatott vígjátékokat, illetve a Budapesti Operettszínház valódi csemegének számító musical gáláját hívták meg, a Zsolnay Kulturális Negyedben pedig az elmúlt évek kiemelkedő színházi bemutatói közül válogathatnak az érdeklődők. 

NEIL SIMON: FURCSA PÁR
Június 7., 19:00, Kodály Központ
A Furcsa Pár Gáspár Tibor és Görög László jutalomjátéka, fergeteges vígjáték barátságról, magányról, férfi-nő kapcsolatokról.
Jegyvásárlás:
https://www.jegymester.hu/hun/Event/38013624/Furcsa-Par---Miskolci-Nemzeti-Szinhaz

AGATHA CHRISTIE: A VÁD TANÚJA
Június 8., 19:00, Kodály Központ
A világ egyik leghíresebb bűnügyi története: fordulatos, feszült krimi, a mesterien alkalmazott csavarok következtében a nézők az előadás utolsó pillanatáig találgathatnak a gyilkos kilétét illetően. A krimi nagyasszonya egy valódi nemzetközi közönségsikerrel mutatkozik be a Kodály Központ színpadán, Csankó Zoltán főszereplésével.
Jegyvásárlás:
https://www.jegymester.hu/hun/Event/38013625/A-vad-tanuja---Gyori-Nemzeti-Szinhaz

EGRESSY ZOLTÁN: SÓSKA, SÜLTKRUMPLI
Június 8., 19:00, E78
Egressy Zoltán legendás, itthon és külföldön is töretlenül sikeres, több mint ötszáz előadást futott vígjátékából talán az is kiderül, hogy lehet-e a színpadon focizni. A sorsdöntő mérkőzésre készülő bíró és a partjelzők szerepében Nemcsák Károlyt, Bozsó Pétert és Karácsonyi Gergelyt láthatják a nézők.
Jegyvásárlás:
https://www.jegymester.hu/hun/Event/38013629/Soska-Sultkrumpli---Jozsef-Attila-Szinhaz

BEUGRÓ
Június 9., 20:00, E78
Idén sem maradhat el a valódi közönségkedvenc Beugró, ahol Pécsett hagyományosan egy tűhegyet sem lehet leejteni a nézőtéren, ellenben a hasfalszaggató nevetés garantált! Pokorny Lia, Debreczeni Csaba, Kálloy-Molnár Péter és Szabó Győző Novák Péter műsorvezetésével lehetetlen helyzetekben improvizál és nehezíti meg egymás életét a legkülönbözőbb szituációs játékok során.
Jegyvásárlás:
https://www.jegymester.hu/hun/Event/38013630/Beugro

NEIL LABUTE: VALAMI CSAJ(OK)
Június 10., 19:00, E78
Őze Áron a szerelmes férfi, aki újra találkozik élete fontos nőivel: őket mind Pokorny Lia alakítja négy bravúrszerepben, egy szórakoztató, érzékeny, felejthetetlen előadásban.
Jegyvásárlás:
https://www.jegymester.hu/hun/Event/38013631/Valami-csajok---Rozsavolgyi-Szalon

CLAUDE MAGNIER: OSCAR
Június 10., 19:00, Kodály Központ
Claude Magnier legendás bohózatában Louis de Funès 13 év alatt több mint hatszázszor játszotta Barnier szerepét – amit filmen később Sylvester Stallone tett ismertté az egész világon. A Kodály Központ színpadán a fergeteges vígjáték két főszerepét Nagy Viktor és Gubás Gabi alakítja.
Jegyvásárlás:
https://www.jegymester.hu/hun/Event/38013626/Oscar---Thalia-Szinhaz

JOHN FOWLES: A LEPKEGYŰJTŐ
Június 11., 19:00, E78
Valódi színházi különlegesség! Küzdelem az életben maradásért egy izgalmakkal teli thrillerben, miközben észrevétlenül elmosódik a határ fogoly és fogvatartó között – Bereczki Zoltán és Ágoston Katalin főszereplesével.
Jegyvásárlás:
https://www.jegymester.hu/hun/Event/38013632/Lepkegyujto---Central-Szinhaz

MINDHALÁLIG MUSICAL
Június 11, 19:00, Kodály Központ
A Budapesti Operettszínház nagyszabású gálaműsorában a világ zenés színpadainak valaha volt legnagyobb sikereiből hallhatnak válogatást az érdeklődők, egyebek mellett felcsendülnek az Oroszlánkirály, Az operaház fantomja, a Macskák, az Elisabeth, A Szépség és a Szörnyeteg, a Grease (Pomádé), a Vámpírok bálja, a My fair lady és az Evita legjobb dalai, az élményt pedig lenyűgöző koreográfiák és pazar jelmezek teszik majd teljessé.
Jegyvásárlás:
https://www.jegymester.hu/hun/Event/38013627/Mindhalalig-musical---Fovarosi-Operettszinhaz

GERLÓCZY MÁRTON: A CSEMEGEPULTOS NAPLÓJA
Június 14., 19:00, E78
A csemegepultos naplója nem egyszerű monodráma: valódi sikerdarab, amely hosszú évek óta garantált teltházzal fut a fővárosban. Gerlóczy Márton fantasztikus szövege Göttinger Pál játékos, ötletgazdag rendezésében és Ötvös András lenyűgöző játékával kihagyhatatlan szórakozás.
Jegyvásárlás:
https://www.jegymester.hu/hun/Event/38013633/A-csemegepultos-naploja---Orlai

A 18. POSZT ÜNNEPÉLYES DÍJÁTADÓ GÁLÁJA
Június 16, 19:00, Kodály Központ
Ismét nagyszabású díjátadó gála zárja a fesztivál programsorozatát, ahol a színházi szakma krémjének jelenlétében, szórakoztató gálaműsor keretében adjuk át a Találkozó legjobbjainak járó díjakat. Összefoglaló klippekkel, meglepetésvendégekkel és számos fellépővel várjuk nézőinket! 
A 18. Pécsi Országos Színházi Találkozó közönsége kedvezményes áron, 500 forintért vásárolhatja meg belépőjét a fesztivál ünnepélyes zárógálájára. A kedvezmény a fesztivál- és versenyelőadásokra megváltott jegyek vonalkódjaival érvényesíthető.
Jegyvásárlás:
https://www.jegymester.hu/hun/Event/38013628/A-18-Pecsi-Orszagos-Szinhazi-Talalkozo-unnepelyes-dijkioszto-galaja

A jegyek a Kodály Központban, a Széchenyi téri Pécs Ponton, illetve a Zsolnay Kulturális Negyed látogatóközpontjában is megvásárolhatóak.
Érdemes továbbra is figyelemmel kísérni a POSZT Facebook- oldalát és a poszt.hu-t, hiszen a közeljövőben újabb és újabb előadásokról rántják le a leplet!

Jegyek már kaphatók a jegymester.hu-n!

  1. június 7-16.
POSZT
  1. Pécsi Országos Színházi Találkozó
Pécs

http://poszt.hu
https://www.facebook.com/posztpecs
https://www.jegymester.hu