2018. április 20., péntek

Balázs Béla-díjasok az Urániában




.

A mozgókép területén végzett kiemelkedő alkotótevékenysége, valamint művészi teljesítménye elismeréseként 2018-ban Balázs Béla-díjban részesült Fazekas Lajos filmrendező, Domonyi Rita dramaturg, Tasnádi István forgatókönyvíró, rendező és Lajos Tamás producer. Az Uránia Nemzeti Filmszínház az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával április 20. és 27. között válogatást mutat be munkáikból. A vetítéseken közönség az alkotókkal is találkozhat.


A világhírű magyar filmesztétáról elnevezett Balázs Béla-díj a filmszakma egyik legfontosabb hazai elismerése, amellyel az állam az alkotók és a filmkultúráért tevékeny szakemberek teljesítményét díjazza évről évre. Idén március 15-én négy, a filmes alkotófolyamat négy különböző területén tevékeny alkotó részesült az elismerésben: Fazekas Lajos filmrendező, Domonyi Rita dramaturg, Tasnádi István forgatókönyvíró, rendező és Lajos Tamás producer, operatőr. Ők a vendégei az Uránia Nemzeti Filmszínház április 20-án induló, négyalkalmas vetítéssorozatának, amelynek keretében kiválasztott alkotásaikat tűzik műsorra. A műfajilag sokszínű program az animációs rövidfilmektől a történelmi filmeken át a magyar filmben kuriózumnak számító horrorig terjed. A vetítésekhez kapcsolódó beszélgetéseken az érdeklődők személyesen is megismerhetik az alkotókat, és általuk bepillantást nyerhetnek a filmkészítés összetett folyamatába. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával megvalósuló program díjmentesen látogatható, a belépés regisztrációhoz kötött, regisztrálni az Uránia weboldalán lehet.

A sorozat április 20-án, pénteken 18 órakor indul, az este főszereplője Fazekas Lajos filmrendező-operatőr. A változatos életművet felmutató alkotó Herskó János osztályában végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. 1967-ben forgatta első nagyjátékfilmjét, a Lássátok, feleim!-et. Későbbi mozifilmjei – az 1974-es Ámokfutás és az 1980-as Haladék – mellett sokat dolgozott a televíziónak, ahol olyan produkciók fűződnek nevéhez, mint a legendás Kisváros sorozat epizódjai. Az Urániában Defekt című, fekete-fehér horrorfilmje kerül vászonra a hetvenes-nyolcvanas évek fordulójáról. Az erős idegzetűeknek szánt darab igazi kuriózum, amelyben olyan színészek remekelnek, mint az ifjú Kern András, Gyöngyössy Katalin, Márkus László, Szabó Gyula és Kézdy Görgy. A mű eredetileg a televízió számára készült, de később, 1985-ben a mozikban is bemutatták. A vetítést követő beszélgetés vendége a rendező.

Április 24-én, kedden két Balázs Béla-díjast köszöntenek az Uránia színpadán. 18:30-tól A történetmesélés útjai az animációban címmel Domonyi Rita dramaturg, forgatókönyvíró, író munkáiból mutatnak be válogatást. A kortárs magyar animáció egyik meghatározó szereplője korábban a Varga Rajzfilmstúdiónál dolgozott dramaturgként, illetve kreatív fejlesztési vezetőként. Jelenleg, immár bő egy évtizede a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem animációs szakán tanít dramaturgiát. A MOME animációs műhely sikereinek előmozdítójaként és a műhely jellegzetes filmnyelvének egyik kialakítójaként olyan, díjakkal elhalmozott művek dramaturgja, mint Glaser Katalin FIN (2008), Molnár Tünde Simon vagyok (2009), Vácz Péter Nyuszi és Őz (2012) vagy Andrasev Nadja A nyalintás nesze (2016) című rövid animációja. Az Uránia dísztermében hat általa választott alkotást láthatnak a nézők, természetesen közönségtalálkozó keretében.
Az este hátralévő részének vendége Tasnádi István forgatókönyvíró-rendező, aki színműíróként és színházi dramaturgként kezdete pályáját a kilencvenes években. Kétszer kapta meg a Színikritikusok Díját „A legjobb új magyar drámáért”, 1999-ben a Közellenségért, 2007-ben a Finitóért. Made in Hungária című darabjából film is készült, ahogy A kőmajmok háza című ifjúsági kötetéből is. Az utóbbi évtizedben inkább a forgatókönyvírásra koncentrál, 2012-től a Terápia, 2015-től az Aranyélet című televíziós sorozatok vezető írója. Az Urániában első rendezése, a szintén saját forgatókönyvből készült Memo kerül műsorra, amellyel 2017-ben elhozta a legjobb európai tévéfilmért járó Prix Europa díjat. A nyolcvanas években játszódó film egy fiatal pszichiáter, annak mindent elfelejtő apja és egy felejteni nem tudó, mindenre emlékező férfi története. Az április 24-én, kedden 20:15-kor kezdődő vetítésen több alkotó is jelen lesz, így Lengyel Tamás és Molnár Áron színészek, valamint Csukás Sándort operatőr is.

A sorozat záró alkalma április 27-én, 19 órától Lajos Tamás producer munkásságát helyezi a középpontba, aki mögött több évtizedes operatőri pálya áll. 25 évig dolgozott operatőrként szinte minden műfajban, a TV-show-tól a híradóig, nemzetközi sikerű reklámfilmektől az egész estés nagyjátékfilmekig. 1999-ben saját produkciós céget alapított, hogy szakmai tőkéjét szenvedélye, a magyar játékfilm, azon belül is a magyar történelmi film megújulása érdekében mozgósítsa. Olyan sikeres művek kerültek ki keze alól, mint A berni követ (2014), a Félvilág (2015) és a nemrég bemutatott Örök tél (2018), amelyeket állandó alkotótársaival, Köbli Norbert forgatókönyvíróval és Szász Attila rendezővel jegyez. Az Urániában Árulók című filmje kerül vászonra, amely az idei Magyar Filmhéten a legjobb film, a legjobb forgatókönyv, a legjobb rendezés, a legjobb színész és színésznő díját is elnyerte a televíziós kategóriában. Fazakas Péter rendezése 1948-ban a szovjetek által megszállt Magyarországon játszódik, a főbb szerepekben Sztarenki Dórát és Hegedűs D. Gézát láthatjuk.

További információk és regisztráció az Uránia weboldalán.

  1. április 20. és 27. között
Balázs Béla-díjasok hete
Uránia Nemzeti Filmszínház

http://urania-nf.hu
 

Nincsenek megjegyzések: