2017. június 6., kedd
A Jókai Színház is valóra váltott egy álmot
A Békéscsabai Jókai Színház kiemelt figyelemmel kíséri és karolja fel azokat az új lehetőségeket, kezdeményezéseket, amelyek a fogyatékossággal élők számára is teljes értékű élményeket biztosítanak: így az első hívó szóra csatlakozott a Mécses Egyesület Neked Munka, Nekem Álom! országos rendezvényhez.
A kezdeményezés azoknak a fogyatékossággal élő embereknek szól, akik szeretnék kipróbálni álmaik munkáját és azoknak a nyitott munkáltatóknak, akik szívesen adnának nekik lehetősége erre.
Békés megyében is valóra váltak az álmok május 30-án, 18 fogyatékossággal élő ember egy különleges nyílt nap keretében az álommunkáját próbálhatta ki. A megvalósult álmok között színész, kalauz, asztalos és kamion sofőr is helyet kapott.
Balogh Mónika gyerekkori álma az volt, hogy színésznő legyen: egy nap erejéig a Jókai Színház valóra váltotta ezt az álmot.
A kezdeményezés nemzetközi gyökerekkel rendelkezik, hiszen Írországban már évek óta sikeresen működik, ahol minden évben egy adott napon a fogyatékossággal élő emberek kipróbálhatják magukat az álommunkájukban.
A Neked Munka, Nekem Álom! Nap 2015-ben valósult meg először Magyarországon a Salva Vita Alapítvány szervezésében. Idén már mind a 19 megyéből csatlakoztak civil szervezetek a kezdeményezéshez, köztük Békés megye is, ezzel országos méretűvé szélesítve rendezvényt. A program célja, hogy egy napra összehozza a fogyatékossággal élő embereket a fogadásukra nyitott vállalatokkal, cégekkel.
Békés megyében a Mécses Egyesület vállalta magára ennek a különleges nyílt napnak a szervezését. Az egyesület 2000-ben kezdte meg működésüket Mezőberényben, azzal a céllal, hogy a fogyatékkal élő, valamint más mentális problémával küzdő emberek életét segítse mind testileg és mind szellemileg. Nagy örömmel állt a kezdeményezés mellé, hiszen ez a nap egy lehetőség a fogyatékkal élő ember számára, hogy kipróbálhasson olyan munkahelyet, amire mindig is vágyott, de nem adatott meg, különböző okokból. Az álomnap keretein belül a munkáltatók valódi tapasztalatokat szerezhetnek arról, hogy milyen egy fogyatékossággal élő emberrel találkozni, együttműködni, kommunikálni. A fogyatékossággal élő emberek pedig egy napra bekacsolódhatnak abba a munkába, amire mindig is vágytak, amire kíváncsiak voltak, ami esetleg elérhetetlennek tűnt eddig számukra.
A Békéscsabai Jókai Színház teljes mértékben elkötelezett az akadálymentesítés ügye mellett. „Minden nagyszínpadi bemutatónk előtt interaktív kulisszajárást szervezünk látássérülteknek, több darabot is kommunikációsan, narrációval kiegészítve akadálymentesítünk. A hallássérülteknek pedig egy-egy előadás kapcsán jelnyelvi tolmács teszi befogadhatóvá a produkciót. De szép hagyománya van színházunkban az Angyalok szárnyalása című kezdeményezésnek, mely során fogyatékossággal élő fiatalok a teátrum színészeivel karöltve állnak egy produkcióban a világot jelentő deszkákra. Így lelkesen csatlakoztunk a programhoz. Komáromi Anett színművész segítségével a teátrumba jelentkező Balogh Mónika nyomon követhette egy színművész munka napját. Együtt bejárták a színházat a pincétől a padlásig. Mónika a fodrásztárban parókát kapott, a szabótárban a készülő jelmezeket próbálhatta fel. Majd a nap fénypontjaként, a Törvénytelen randevú című vígjáték próbafolyamatába is bekapcsolódhatott, Czitor Attila színművész partnereként."
A folyamatot egyébként tapasztalt mentorok segítették országszerte, elkísérték a munkahelyekre a résztvevőket, és a helyszínen egész nap hozzáértő támogatást biztosítottak: a színházban Taba Márk Balázs segített.
Ez a nap egy újabb mérföldkövet jelenthet a fogyatékossággal élő emberek megismerésében, elfogadásában, elősegítheti, hogy közülük egyre többen tudjanak a nyílt munkaerőpiacon elhelyezkedni.
http://jokaiszinhaz.hu
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése