A Kiscelli Múzeum szeptember 9-én nyárzáró kastélylátogatásra hív kicsiket és nagyokat, ahol megismerhetik a kiscelli kastély történetét, hogy miként lett barokk kolostorból kastély és bútorraktár, a hírhedt Mágnes Elza hétvégi budoárja, majd a főváros múzeuma.
A látogatók vezetéseken járhatják be az épületet, megismerhetik a kastély titkait muzeológusok vezetésével, este pedig a belső udvarban levetítik a Mágnás Elzáról készült filmet, a Félvilágot, Kovács Patríciával Kulka Jánossal és Gryllus Dorkával a főszerepben. A vetítés előtt Gryllus Dorkával, a Mágnás Elza komornáját játszó színésznővel beszélgetünk.
Programok:
11.00 – 12.00: Fényűzés az Osztrák-Magyar Monarchiában. Tárlatvezetés az állandó kiállításban, sorvezetőül irodalmi művek szolgálnak
16.00 – 17.00: Mágnás Elza – Schmidt Miksa épületséta és zseblámpás kriptatúra
17.00 – 17.30: Képzőművészeti tárlatvezetés a Hajnal János (1913-2010) | Budapest-Róma időszaki kiállításon
Hajnal János, aki Aba-Novák Vilmos tanítványaként indult, majd Olaszországban futott be karriert, olyan monumentális műveket tudhat magáénak, mint a milánói dóm hét üvegablaka, vagy a vatikáni audiencia terem üvegablakai. Grafikáitól kezdve, melyek kivételes rajzkészségről árulkodnak, batikmunkáin át, az állatkerti festmény-sorozatáig a Fővárosi Képtár kurátora által tartott tárlatvezetés során megismerkedhetünk Hajnal életművének óriási műfaji gazdagságával. A Magyarországon eddig még nem látott volumenű kiállítás törzsanyagát a művész Milánóban őrzött hagyatéka adja. Az 1939 és 1948 között a Fővárosi Képtár egykori gyűjteményébe került, illetve magángyűjteményekben és a kecskeméti Katona József Múzeumban őrzött munkái egyaránt láthatók a tárlaton.
A kiállítás kurátorai: Balázs Kata és Simon Magdolna.
Hajnal János (1913-2010) | Budapest-Róma
látogatható: 2017. június 31. — 2017. szeptember 10.
17.30 – 18.30: Vezetett séta az egykori Schmidt-parkban
A kiscelli parkerdő egykor a híres mágnás, Schmidt Miksa kastélyához tartozott, melyet gyűjtőszenvedélyének megfelelően ugyanolyan gonddal szépített, mint barokk kastélyát. Klasszicizáló szobrokkal, szarkofágokkal, épületelemekkel gazdagította hajdani angolkertjét, még díszes kapukat is hozatott Bécsből. A Kiscelli Múzeumon túlnyúló parkerdőt bejárva, vezetett séta során idézzük fel közösen ezeket a régmúlt időket.
18.30– 19.00: Különutak - Karl-Heinz Adler és a magyar absztrakció. Tárlatvezetés az időszaki kiállításban
Karl-Heinz Adler geometrikus épületplasztikáiból kiindulva megtudhatjuk, hogy a hetvenes-nyolcvanas években a magyarországi középületeken milyen módon jelenhetett meg az autonóm művészetként egyébként elutasított geometrikus absztrakció.
Adler életművén keresztül a magyar művészet eddig kevéssé vizsgált jelenségei kerülhetnek fókuszba. A kurátorok különböző megközelítésből azt vizsgálják, hogy a szocialista időszakban kevésbé tolerált absztrakt művészet különböző jelenségei a tiltások ellenére milyen formákon keresztül tudtak érvényesülni. Erre utal a kiállítás címe is.
A kiállítás kurátorai: Branczik Márta, Leposa Zsóka
19.00 – 20.00 Mágnás Elza – Schmidt Miksa épületséta és zseblámpás kriptatúra
20:00 – 20:30: beszélgetés Gryllus Dorkával, a Félvilág színésznőjével
20.30 – 22.00: FÉLVILÁG filmvetítés
A múzeumi belépő 1600 Ft, mely minden programra érvényes. A film megtekintése ingyenes.
A kastélykertben hűsítő szörpök, rozéfröccs és lecsó kapható.
A Kiscelli Múzeum kiállítása a „magyar absztrakció” egy sajátos szeletét tárja fel.
- szeptember 9.
Kiscelli Múzeum
Budapest, Kiscelli utca 108.
www.kiscellimuzeum.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése