2017. szeptember 30., szombat
130 éves a fővárosi HÉV-közlekedés
.
1888-ban a BKVT Cinkotáig épített gőzüzemű HÉV vonala aminek ez a belső Keleti pályaudvari végállomása. Már nincsen meg a régi városközpontig bejövö szakasz. A villamosítás utáni kép.
1887. augusztus 7-én adták át a forgalomnak a Budapesti Közúti Vaspálya Társaság (BKVT) Közvágóhíd és Soroksár közötti helyiérdekű vasútvonalát; a MÁV-HÉV gőz- és motorvontatású nosztalgiajáratokkal és ünnepi albummal köszönti a kerek születésnapot.
Miért 1887. augusztus 7-ét, a Közvágóhíd és Soroksár közti forgalom megindulásának napját tekintjük a HÉV születésnapjának, ha a külső Üllői úton, a ferencvárosi teherpályaudvar és a pestszentlőrinci téglagyár közötti 8,1 kilométeres szakaszon már 1887 áprilisában járt helyiérdekű? Mint sok más kérdésre, erre is megtaláljuk a választ Legát Tibor Hévkönyv című, a MÁV-HÉV gondozásában most megjelent kötetében: a választás „azzal indokolható, hogy a lőrinci vasút 1900-ban nemcsak normál nyomtávúvá változott, de villamossá is, ez ma sincs másképp, hiszen az 50-es villamos közlekedik ezen a vonalon”. Ráadásul a Budapesti Közúti Vaspálya Társaság az augusztus 7-i átadást követően, néhány hónap alatt a budapesti HÉV-közlekedés meghatározó vállalata lett: a soroksári vonalat még ugyanabban az évben meghosszabbították Dunaharasztiig; majd alig egy évvel később, 1888 júliusában a Keleti pályaudvar és Cinkota között megépült vasutat, augusztusban pedig a Filatorigáttól Szentendréig közlekedő HÉV-et vehette birtokba az utazóközönség. Ezzel lényegében egy éven belül megépült Budapest három fő HÉV-vonala.
A csepeli Weiss Manfréd Művek dolgozóinak szállítására 1912-ben megszületett a ráckevei HÉV Erzsébetfalva–Csepel szárnyvonala. A fővárosi helyiérdekű vasút négy fővonallal üzemelő, ma is működő rendszere a Boráros tér–Csepel vonal 1951-es átadásával, hatvanhat évvel ezelőtt állt fel.
1888-ban 600 ezren, 1891-ben egymillióan, 1895-ben 2,7 millióan, az 1950-es évek elején pedig már 93 millióan utaztak a HÉV-vonalakon; két évtized múlva – a frissen épült lakótelepek miatt – ez a szám 140 millióra emelkedett. A helyiérdekű vasút ma évente 74 millió utast szállít, a legtöbb utas a Batthyány tér és Szentendre közt közlekedő járatokon ingázik. A pályahálózat hossza 104 kilométer, a vonalak 40 százaléka Budapest területén húzódik; 2011-től a szentendrei vonal a H5-ös, a ráckevei a H6-os, a csepeli a H7-es, a gödöllői a H8-as, a csömöri pedig a H9-es számot viseli.
A BHÉV 1933-ban került a főváros tulajdonába. A HÉV-vonalak irányítását 1952-ben a MÁV vette át, de 1958-ban ismét a fővároshoz, az újjászervezett BHÉV-hez helyezték őket, 1968. január 1-jétől pedig az újonnan létrehozott egységes közlekedési vállalat, a BKV lett az üzemeltető. A Fővárosi Közgyűlés 2016 nyarán döntött arról, hogy a HÉV-ágazat kiválik a BKV-ból; a november 1-jén létrejött BHÉV Zrt. a MÁV-csoport része lett, a cég neve pedig 2017. március 1-jével MÁV-HÉV Zrt.-re változott.
A Hévkönyv hamarosan kapható lesz a MÁV Nosztalgia Kft. boltjában (1067 Budapest, Teréz körút 55.), a hűvösvölgyi Gyermekvasút Múzeumban, illetve a Líra Könyv bolthálózatában, de a MÁV-HÉV Zrt. nem csak ünnepi kiadvánnyal készül a kerek születésnapra. Szeptember 30-án és október 1-jén Pesterzsébet felső és Ráckeve között a MÁV Nosztalgia Kft. gőzvontatású nosztalgiavonatával, október 14-én pedig a Közvágóhíd és Ráckeve között az ’50-es–’60-as évek hangulatát idéző MVIII-as motorkocsival utazhatnak az érdeklődők. (Az utazás minden esetben külön díjszabás szerint, előzetes részvételi regisztráció alapján történik.) Az ünnepi programok 2018-ban a szentendrei és a gödöllői HÉV-vonalakon folytatódnak.
Forrás: EuroAstra
ABBA Symphony az Arénában
.
A Budafoki Dohnányi Zenekar augusztusban a Zempléni Fesztivál keretében mutatta be legújabb, egész estét show-műsorát. A nagy sikerű bemutató után 2017. október 8-án a fővárosban, a Papp László Budapest Sportarénában is látható az ABBA Symphony című előadás. A jól ismert ABBA-dalok új hangszerelésben, táncosokkal, énekes szólistákkal, és egy 150 tagú kórussal kiegészülve szólalnak meg.
Minden idők egyik legismertebb zenekarának több mint harminc slágere, többek között a Waterloo, a Mamma Mia, az S.O.S., a Money, money, money, a Dancing Queen dallamai csendülnek fel új, szimfonikus hangszerelésben, amelyet különleges látványvilág tesz még teljesebbé. Ott Rezső, a szimfónia összeállítója, hangszerelője négy tételben foglalja össze az ABBA-életútját: „Kezdetek”, „Szerelem és szakítás”, „Scherzo” és „ABBA Forever”.
A látványos produkcióban közreműködnek a Singer Street szólistái (Bartus Patrícia – szoprán, Fehér Adrienn – alt, Czutor Ignác – tenor, Fehér Gábor – basszus), a Coincidance táncegyüttes, a Budapesti Akadémiai Kórustársaság 150 fős kórusa és a Budafoki Dohnányi Zenekar. Az est karmestere Hollerung Gábor.
A Budafoki Dohnányi Zenekar rövid idő alatt a nemzetközi hangversenyélet rendszeres szereplőjévé vált. Európa valamennyi országában felléptek, pl. koncertet adtak a "Sonoptikum" fesztiválon a Frankfurti Alte Oper-ben, a világhírű amsterdami Concertgebouw-ban, a Kórusolimpiák gálakoncertjein 2000, 2004 és 2008 júliusában, valamint az ORF nagyszabású TV show-jában, az Arturo Benedetti Michelangeli Fesztiválon, valamint a Német Egyesítés Napja alkalmából rendezett ünnepi hangversenyen Bonnban. 2008-ban Honegger: Johanna a máglyán című produkciójukat mutatták be a zágrábi Lisinski Hallban, 2010-ben Belioz Faust elkárhozását adták elő Ljubljanában, Zágrábban és Belgrádban. 2015-ben a New York-i Carnegie Hallban mutatkoztak be.
Sokoldalúságukat igazolja széles repertoárjuk is, mely a klasszikustól a kortárs és jazz zenén keresztül a popig és a filmzenéig terjed. 2011-ben a Sting Symphonicity turné két állomásán működtek közre Budapesten és Grazban, 2017-ben José Carrerast kísérték budapesti turnéján. 2009-ben indították el filmzene produkciójukat, melyben a zene mellé a filmekből vágott videoklipek társulnak, aláhúzva ezzel zene és kép kapcsolatát.
Jegyek: www.broadway.hu
- október 8. (vasárnap), 20.00
Papp László Budapest Sportaréna
Forrás: EuroAstra
2017. szeptember 29., péntek
Magyar Fürdőkultúra Napja 2017. október 14.
.
A víz igazi elixír, aminek jótékony hatását, csodálatos energiáit ősidők óta tiszteli az ember, épp ezért számos kultikus szertartás, világnap és ünnepnap köthető ehhez az őselemhez.
Immár hetedik éve minden év október második szombatján megünnepeljük a Magyar Fürdőkultúra Napját, mely idén október 14-ére esik. A rendezvény legfontosabb céljai (a magyar fürdőkultúra értékeinek felvonultatása, a fürdők népszerűsítése, valamint a kulturált fürdőlátogatás bemutatása) mellé évről évre tematikus programok társulnak. Az idei téma a gyógyvizek testre és lélekre gyakorolt jótékony hatása. Ezen a napon azonban nem csak a gyógyulni vágyókat várják a fürdők és uszodák. A fürdőzés kiváló módja a betegségek megelőzésének, az egészségmegőrzésnek, a fáradt test regenerálásának, az energiakészletek feltöltésének, a szellem felfrissülésének, ezért kortól és egészségi állapottól függetlenül mindenki számára gazdag programokat kínálnak a szervezők. Csemegézni pedig lehet bőven, hisz lesznek fürdők, amelyek a fürdővendégek részére ingyenes vérnyomás és vércukorszint mérést, állapotfelmérést kínálnak, lesznek olyanok, akik előadó művészeket hívnak, hogy a hangulat garantált legyen. A legtöbb létesítmény ingyenes szauna-programokat és plusz kedvezményeket kínál.
A Magyar Fürdőszövetség kampányt szervez, ösztönözve a fürdőket a vendégek tájékoztatására és kiegészítő programok szervezésére.
A Magyar Fürdőkultúra Napján a fürdők szabadon dönthetnek a helyileg szervezett programokról, a nyitva tartásról és az aznapi belépődíj kedvezményekről.
Az idei évben minden eddiginél több fürdő csatlakozását regisztráltuk. Számos létesítmény jelezte, hogy kapcsolódik a kezdeményezéshez és színes programokkal várja október 14-én vendégeit.
Az egyes fürdők programjait a szövetség saját weboldalán (www.furdoszovetseg.hu), Facebook oldalán (Csobbanj velünk) is közzé teszi.
Forrás: EuroAstra
Pécsi Tudományegyetem emlékérme
.
Emlékérme-kibocsátás a 650 éves magyar felsőoktatás tiszteletére. 10 000 forint névértékű ezüst emlékérmét és annak 2000 forintos színesfém változatát bocsátja ki a Magyar Nemzeti Bank a Pécsi Tudományegyetem alapításának 650. évfordulója alkalmából 2017. szeptember 29-én, a Pécsi Tudományegyetemen.
Az emlékérme-kibocsátással a jegybank a magyar felsőoktatás 650 éves történelme előtt tiszteleg. A Pécsi Tudományegyetem emlékérmék hazánk törvényes fizetőeszközei, de nem forgalmi célokat szolgálnak. Az ezüst és a színesfém emlékérmék érmeképileg azonosak, csak értékjelzésükben térnek el. Tervezőjük Szabó Virág szobrászművész.
- szeptember 1-jén V. Orbán pápa oklevélben engedélyezte I. Nagy Lajos magyar királynak felsőfokú oktatási intézmény alapítását Pécsett. A püspöki székhelyen 3 (orvosi, jogi és filozófiai) fakultással kezdte meg működését az egyetem, és bár rövid időre korlátozódott fennállása, a magyar művelődéstörténet új korszakát, a magyar felsőoktatás kezdetét jelentette. Az évforduló alkalmából megjelenő emlékérme előlapján a középkori pécsi egyetem alapítását kezdeményező Vilmos püspök címerkövének ábrázolása látható, háttérben az alapítást engedélyező pápai bulla stilizált részletével.
Az emlékérmék előlapján szerepelnek a pénzérmék kötelező alaki kellékei is: MAGYARORSZÁG mint kibocsátó, a 10 000 illetve 2000 FORINT értékjelzés, a 2017-es kibocsátási évszám, valamint a BP. verdejel, amely csak tízszeres nagyítással érzékelhető, mikroírással készült biztonsági elemet is tartalmaz, az emlékérmék hamisítás elleni védelmét szolgálva.
Az emlékérmék hátlapján a Pécsi Tudományegyetem egyik legjellegzetesebb épületének, a neoromán stílusú rektori hivatal északi homlokzata látható, jobbra – függőleges vonallal határolva – a középkori egyetem alapítását engedélyező pápai bulla részletével. Ez utóbbit középen egy Anjou-liliomot megjelenítő sáv választ ketté, utalva egyetemalapító uralkodónkra, I. Nagy Lajosra. Az emlékérme szélén, a felső köriratban olvasható „650 ÉVES A MAGYAR FELSŐOKTATÁS”, valamint az alsó köriratban lévő „PÉCSI TUDOMÁNYEGYETEM” felirat az érmekibocsátás apropóját jeleníti meg. A felső és az alsó köriratot bal oldalon egy Anjou-liliomot ábrázoló motívum, jobb oldalon Szabó Virág tervezőművész mesterjegye választja el egymástól.
Mindkét emlékérme átmérője 38,61 mm, széle recézett. A 10 000 Ft névértékű emlékérme 925 ‰ finomságú ezüstből, míg a 2000 Ft névértékű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetből készült. A 31,46 gramm súlyú ezüst érme tükörfényes (proof), a 30,8 gramm súlyú színesfém érme selyemfényes (BU) kivitelben készül. Az emlékérmék ezúttal is korlátozott példányszámban jelennek meg: 5-5000 darab készíthető belőlük.
Az emlékérmék értékközvetítő, ismeretterjesztő szerepének minél szélesebb körű betöltését elősegítendő, a Pécsi Tudományegyetem ezüst emlékérme három hónapig, a színesfém emlékérme időkorlát nélkül, a teljes készlet erejéig névértéken vásárolható meg 2017. szeptember 29-től a Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7.), illetve a vállalat honlapján üzemeltetett webáruházban (http://www.penzvero.hu/).
Az emlékérme és annak színesfém változata először a Pécsi Tudományegyetemen lesz megtekinthető és megvásárolható, szeptember 29-én, pénteken 11 órakor a „Dénártól a forintig – a magyar pénzek története” című vándorkiállítás pécsi állomásának ünnepélyes megnyitóján, a PTE Dr. Halasy-Nagy József Aulában!
https://pte.hu
http://mnb.hu
2017. szeptember 28., csütörtök
Idén dupláz Magyarországon az Oktoberfest
világ legnagyobb sörfesztiválja idén ötödik alkalommal látogat el Budapestre, valamint első alkalommal Szombathelyen is ellátogat.
Az európai emberek jó részének és minden német lakosnak az Oktoberfest az egyik legnagyobb őszi sörünnep. A több mint 200 éves ünnep összehozza az európai sörkedvelőket, és ezzel létrejön a világ legnagyobb sörfesztiválja. A rendezvényt más országokban is megrendezik: München, Párizs, New York és Sydney után 2017-ban az Oktoberfest ötödik alkalommal érkezik Budapesten. A szervezők 2017. október 5. és 8. között várják a sörök és finom ételek szerelmeseit a budapesti Kincsem Parkban.
A legnagyobb őszi sörünnep hatalmas területén óriás sörsátrakkal, több színpaddal, hangulatidéző sramli zenéivel, hivatalos Paulaner Oktoberfest Shoppal, kalandparkkal, és lóversenyekkel is találkozhatnak az érdeklődők. Az Oktoberfest Budapest négy napja alatt több mint 50 fellépő váltja majd egymást a színpadokon.
2017. különleges év a magyar Oktoberfest számára, hiszen idén Budapest mellett a sörünnep első alkalommal kerül megrendezésre Szombathelyen a Történelmi Témaparkban október 13-15 között.
Szombathelyen 2000 m2-es eredeti, Paulaner Oktoberfest München sörsátorral, hazánk legnagyobb együtteseivel, pénteken Republic koncerttel, szombaton az ország legnépszerűbb retro sztárjaival, vasárnap a Wellhello-val, és minden nap hangulatidéző sramli zenével készülnek a szervezők.
A vendégek mindkét fesztiválon különleges bajor ételspecialitásokat kóstolhatnak: olyan klasszikusokat, mint a Wiesn-Hendl, azaz grillezett csirke krumplisalátával vagy káposztasalátával, sült csülök, bajor kolbászkák és a kihagyhatatlan bajor perec, a Brezn. Az édesszájúaknak pedig szív alakú mézeskaláccsal, császármorzsával és forró rétessel kedveskedünk.
A bajor ételek és a Paulaner mellett, több, mint 30 hazai kézműves sörfőzde mintegy 200 fajta söre mutatkozik be, hogy még teljesebb legyen a hangulat.
Forrás: EuroAstra
Mától a mozikban a LADY MACBETH
.
Szeptember 28-tól végre a hazai mozikban is látható a magyarhangya közösségi filmforgalmazó következő filmje, a LADY MACBETH című brit dráma. A színházi és operarendezéseiről ismert, brit William Oldroyd számos díjjal jutalmazott első játékfilmjét a kritikusok is méltatták.
A LADY MACBETH itthon a Jameson CineFest hivatalos versenyprogramjában debütált, teltházas vetítéseken. A közönség így vélekedett a filmről:
Nyikolaj Leszkov 1865-ben írt kisregénye, a Kisvárosi Lady Macbeth több adaptációt is megért már: Sosztakovics operát írt belőle, Andrzej Wajda megfilmesítette, a budapesti Katona József Színház pedig Fullajtár Andrea címszereplésével mutatta be 1998-ban. A színházi és operarendező William Oldroyd debütáló játékfilmje és a főszerepben látható ifjú tehetség, Florence Pugh számos díjat nyert el, és a kritikusok elismerését is kivívta.
A filmet rendező William Oldroyd és az író Alice Birch mindketten a színház világából érkeztek, ahol korábban már letették névjegyüket: Oldroyd a Young Vic Theatre direktoraként együtt dolgozott a Royal Shakespeare Company (RSC) társulatával, Birch pedig díjnyertes színműíróként vett részt a Royal Court és az RSC tevékenységében. Oldroyd belépője a film világába a Bestcímű rövidfilm volt, mely elnyerte a Sundance London díját.
Az alkotók Nagy-Britannia egyik legelismertebb casting rendezőjét, Shaheen Baig-et (Fekete tükör-sorozat, Control, Starred Up, Más világ) kérték fel a herkulesi feladatra: megtalálni azt a hamvas, ártatlan lányt, aki meggyőzően tud átalakulni kegyetlen gyilkossá; és partnerét, a fiatal férfit, aki életre kelti a nyers szexualitást, és alászáll vele a bűn mélységeibe egészen az őrületig. Florence Pugh-ról Oldroyd így nyilatkozott: „Láttam őt Carol Morley Eszmélet című filmjében, lenyűgözött nyitott és őszinte alakítása. Azonnal tudtam, hogy Katherine szerepéhez tökéletes lenne az ő személyisége. Florence alakítása hihetetlenül erős és magabiztos – ösztönös és nagyszerűen kidolgozott.”
Florence Pugh elismeri, hogy karakterének átalakulása volt az ok, amiért annyira megtetszett neki a forgatókönyv. „Egy ártatlan lányt látunk átváltozni olyan figurává, aki borzalmas dolgokra lesz képes – és még ha tudjuk is, hogy rosszat tesz, azt akarjuk, hogy sikerüljön neki, szimpátiát érzünk iránta.”
Florence Pugh (Eszmélet) alakítja a 19. századi kosztümös dráma főszerepét. Cosmo Jarvis (Kémvadászok: A szolgálat kötelez), a korábbi Screen Star of Tomorrow alakítja Sebastiant, a szeretőjét; a további szerepekben Paul Hilton (Üvöltő szelek), az újonc Naomi Ackie, valamint Christopher Fairbank (A galaxis őrzői) láthatók. A forgatókönyvet Alice Birch írta, a legígéretesebb drámaírókat díjazó George Devine Award 2014-es nyertese. A Lady Macbeth Fodhla Cronin O’Reilly producer (Sixty Six Pictures) első filmje. Cronin O’Reilly 2013-ban Oscar-nevezésig jutott a Head Over Heels című animációs rövidfilmmel. A film látványterve a BAFTA-díjas Jacqueline Abrahams (A homár, A fekete ruhás nő 2.) érdeme, a kosztümök Holly Waddington (Az U.N.C.L.E embere) munkáját dicsérik, a film különleges képi világa Ari Wegner operatőr (Ruin) munkája. A film vágója Nick Emerson (Starred Up, Good Vibrations).
https://magyarhangya.hu
https://hu-hu.facebook.com/magyarhangya
2017. szeptember 27., szerda
Angster re-generációk
.
Színdarab a pécsi orgonakészítő dinasztia különös sorsáról. Idén lenne 150 éves az Angster Orgonagyár. 150 éve alapították a legendás pécsi orgonakészítő műhelyt, az Angster gyárat. Az alapító, id. Angster József hittel és szakértelemmel Közép-Európa leghíresebb orgonagyárát építette fel, mely 8 évtized alatt 1300 orgonát készített.
Unokája, ifj. Angster József hivatását derékba törte a kommunista diktatúra. A két ember ellentétes sorsát és egyben saját családtörténetét formálta színdarabbá Bérczi Zsófia, az Élőkép Színház vezetője, ifj. Angster József unokája. Az Angster re-generációkat a jubileumi év alkalmából a Temesvári Magyar Napokon (szeptember 24), a budapesti Bethlen Téri Színházban (október 5) és a pécsi Bóbita Bábszínházban (október 19 és október 20) is láthatják ősszel a nézők.
A dokumentum- és fikciós elemeket vegyítő előadás korabeli újságcikkekkel, fotókkal, hang- és videofelvételekkel, a dokumentumok színpadra alkalmazásával és látványszínházi jelenetekkel idézi fel a gyár és a család történetét, a reformkor varázslatos hangulatát és az orgonák éteri hangját. Először a gyáralapító önéletrajzi írásának részletei elevenednek meg, majd a harmadik generáció vezetőinek és a gyár munkásainak vallomásain keresztül beleláthatunk a gyár felszámolásának tragédiájába. A műhelyt ugyanis, amely a Szent István Bazilika, a pécsi székesegyház és a szegedi dóm orgonáját is alkotta, 1949-ben államosították, vezetőit koholt vádak alapján elítélték, ifj. Angster Józsefet a szegedi Csillagbörtönbe küldték. Ezután katonai szekrényeket, hokedliket, úttörőfurulyákat, kutyaólat, de még koporsót is gyártottak a nagy múltú üzemben.
Bérczi Zsófia 20 éves korában dokumentumfilmet kezdett forgatni nagyapjáról, ami végül színdarabbá alakult. A filmhez készült rövid videóinterjúk közül néhány az előadásban is látható.
ANGSTER RE-GENERÁCIÓK
- Angster József: Grégory Chevalier
ifj. Angster József: Kalmár Ákos
Angster Erzsébet, Jusztusz elnök lánya és más nőalakok: Hrotkó Heléna
Angster Imre, Jusztusz elnök, Erkel Sándor, rajztanár: Takács Máté
- Angster József apja, céh elnök, Kosovits, Weich Péter: Kontúr Balázs
Asztalosmester, Weiss úr, Szautner Zs., Stach Mihály, versmondó: Molnár György
Angster Judit, nagynéni: Szalay Heni
Előadás- és látványterv, filmbetétek, narráció: Bérczi Zsófia
Díszletkészítő: Tankó Barnabás, Tankó Károly
Jelmezkészítő: Fodor Krisztina
Színpad- és fénytechnikus: Galkó Janka
Rendező: Bérczi Zsófia (ifj. Angster József unokája)
Az Élőkép Színház 2003-ban jött létre azzal a céllal, hogy vizuális és interdiszciplináris színházi előadásokat, akciókat és élő kiállításokat valósítson meg. Az Élőkép Színház alapítója és vezetője Bérczi Zsófia, vizuális kommunikáció tervező. Az Élőkép előadásaiban meghatározó a formailag és tartalmilag újszerű látásmód kifejeződése, a képzelet feltárása, átélhetősége, illetve ennek átadása, amely során kép, képzet és képzelet szerves egységet alkot előadóművészettel és installációval.
https://www.youtube.com/livingpictureco
https://www.facebook.com/Living-Picture-Theatre-and-Association-277313888961139
„Kevés művészformáció akad, amelynek neve és vállalt útja tökéletesen, mondhatni teoretikusan is összesimul, az Élőkép Társulat ilyen; elnevezése szakmai találat, a színpadi és nem színpadi műfajok felől közelítve egyaránt.” (Péter Márta)
„Ami az ÉLŐKÉP munkáiban állandónak tűnik, az a szokatlanul koncepciózus, erős, érzéki, eleven látványvilág - mely nem csupán gyönyörködteti, hanem egyenesen berántja a nézőket.” (Tóth Ágnes Veronika)
Az Élőkép ősbemutatói:
- 2002 Változás kapui (Trafó-KMH)
- 2003 Octopus Tarot Labirintus (Sziget Fesztivál)
- 2004-2007 Morfománia I-VII (Komáromi Monostori Erőd, Oerol Festival (NL), Forte Marghera (I), Schloss Bröllin (D))
- 2003, 2005 Geranos (Millenáris, Artus)
- 2006, 2012 Lepkévé válás – Konspiráció (Trafó-KMH, Szkéné Színház)
- 2008 Élő morfológia (Collegium Hungaricum Berlin)
- 2008 Áramkörök (Maciva Hippodrom)
- 2011 A szőnyeg (Szkéné Színház)
- 2013 Darutánc (Szkéné Színház)
- 2013 Élő felszín (Szkéné Színház)
- 2014 Hullámtér (Műcsarnok)
- 2015 Fénygolyók (Bethlen Téri Színház)
- 2015 Ji Csing Labirintus (Sziget Fesztivál)
- 2017 Angster re-generációk (Bethlen Téri Színház)
http://temesvarimagyarnapok.ro/program
http://www.bethlenszinhaz.hu/event/angster-re-generaciok-az-elokep-szinhaz-eloadasa-4/?instance_id=5916
www.zsolnaynegyed.hu
Forrás: EuroAstra
Októberben ismét a villányi vörösborokat ünnepeljük
.
Rekordszámú borászat, közel ötven kulturális program, traktor-túra és többszáz fellépő várja 2017. október 6 – október 8. között a 30. Villányi Vörösbor Fesztivál látogatóit az ország egyik legismertebb szüreti fesztiválján.
Villányban, a „Szőlő és a bor városában” régi hagyomány, hogy a betakarított termést a helyi lakosok vidám szüreti felvonulással, reggelig tartó mulatozással köszöntik. Ezt a hagyományt ünnepli a város és az 1988-ban megalakult Villányi Borrend évről évre október első hétvégéjén immár harmincadik éve a Villányi Vörösbor Fesztivállal. Ma már több tízezer embert vonz október első hétvégéjén a háromnapos rendezvény, amely a bor- és gasztro-kultúra, a hagyományőrzés, a sokszínű művészeti is kulturális programok egyik legnagyobb hazai eseménye, ahol a borkultúra népszerűsítése mellett Villány, a vitalitás, a kvalitás és a kreativitás városa is évről évre bemutatkozik turisztikai látványosságaival.
A Vörösbor Fesztivál programja ebben az évben is a péntek délutáni polgármesteri megnyitóval és a Villányi Borrend avatási ünnepségével kezdődik a fesztivál központi helyszínén, a villányi Rendezvénytéren.
Már a pénteki nyitónapra is több különleges programmal készülnek a szervezők. A Borudvarban 19 órától neves villányi borászcsaládok, a Jekl, a Günzer és a Gere família apái és gyermekei szakmai beszélgetésére kerül sor. A Kisszínpadon a magyar zenei élet egyik legújabb formációja, az Esszencia Csík János, Balogh Kálmán, Lakatos Róbert és zenésztársaik Magyar Küvé című produkcióját láthatjuk. 20 órától a Rendezvénytéren a magyar könnyűzene egyik legnépszerűbb fiatal állócsillaga, Molnár Ferenc Caramel koncertje indítja a nagyszínpadi koncertek sorát.
Szombaton bor-virág virágkötészeti bemutató, szüreti bemutatók, térzenék, táncházak, bortúrák és borkostolók szerepelnek a délelőtti programban. A bátrabbak 11 és 15 órától traktorra pattanhatnak Günzer Tamás pincészeténél és egy különleges Ördögárok túrán vehetnek részt. A fesztivál egyik leglátványosabb programja minden bizonnyal idén is a 13.30-tól induló Veteránautó felvonulás, amely mintegy felvezeti az ország egyik legvidámabb szüreti felvonulását, amely több száz résztvevővel a Pincesortól 14 órakor indul, majd a Rendezvénytéren a 15 órakor kezdődő ünnepélyes hordócsapolással ér véget. A nagyszínpadi koncertek 18 órakor a Honeybeast, 19.30-kor a Bohemian Brass Band koncertjével kezdődnek, majd 21 órakor a sláger-gyáros gyulai zenekar, a Magna cum Laude tűzijátékkal záruló produkciója lesz az este egyik fő attrakciója.
A vasárnapi programok ezúttal is főként a gyermekek számára tartogatnak néhány meglepetés produkciót: 11 órakor Kökény Matyi gólyalábas mesejátéka, 15.30-kor pedig az Iszkiri gyermekzenekar koncertje várja őket.
Jegyinformációk:
Napijegy: 1500 Ft
Fesztiváljegy: 2500 Ft (péntek-szombat)
A vasárnapi program INGYENES. A belépés mindhárom napon 14 éves kor alatt INGYENES.
Pécsről és Mohácsról fesztiválbuszok, Pécs és Villány között pedig fesztiválvonat közlekedik.
- október 6 – október 8.
- Villányi Vörösbor Fesztivál
http://www.villanyiborfesztival.hu/vorosbor
Forrás: EuroAstra
2017. szeptember 26., kedd
Mozart fiatalokra szabva – Figaro 2.0 az Erkel Színházban
.
Foto: Rákossy Péter |
A 2013-ban a Városmajori Szabadtéri Színpadon debütált Figaro-változat Ókovács Szilveszter felkérésére lett a Gördülő Opera-sorozat része, s így a 2015/16-os évadban bejárta az országot. Vándorútjáról hazatérve, Szeged, Győr, Kaposvár, Szolnok, Miskolc, Székesfehérvár és Sopron után a darab az idei évadban az Erkel Színházban mutatkozik be az OperaKaland keretein belül, ahol 30 ezer középiskolás számára válik elérhetővé Mozart egyik legismertebb színpadi műve. Magyarország legnagyobb szabású színházi oktatási programjában az elmúlt években már több mint 200 ezer diák vett részt olyan, a dalszínházi műfajjal való megismerkedést segítő, könnyen befogadható előadásokon, mint a Bohémélet 2.0, A varázsfuvola, a Bánk bán vagy a Szöktetés a szerájból.
A Figaro házassága Köteles Géza zenei vezető szerint a lehető legalkalmasabb opera a mai fiatal közönség számára, mert „a szereplők hétköznapi emberek, ugyanolyan viszonyokkal, mint ma”. Ennek a párhuzamnak a még könnyebb felismerésében segít az áthangszerelés és a szöveg átdolgozása is. Hábetler András szerint „az opera sikere nem önmagában a jelmezeken és a díszleten múlik, hanem azon, hogy ezek a kiegészítők mennyire tudják megvilágítani a kompozíció lényegét”.
A Figaro 2.0 szeptember 25. és október 13. között csaknem minden nap, összesen 21 alkalomal kerül színre, a szeptember 30-i, október 1-jei és október 8-i előadásokra a nagyközönség is jegyet válthat. A Juhász Kalatin által megtervezett külsőségek közt a főbb szerepekben Geiger Lajos, Kovács István, Káldi Kiss András, Fodor Beatrix, Szabóki Tünde, Miksch Adrienn, Cser Krisztián, Palerdi András, Bakonyi Marcell, Keszei Bori, Wierdl Eszter és Molnár Ágnes látható és hallható majd, az előadásokat Horváth József, Halász Péter, Dénes István és Jankó Zsolt vezényli. A zenei átdolgozást Köteles Géza, a szöveg korszerűsítését és a rendezést Hábetler András jegyzi.
További információ az előadás adatlapján található.
Forrás: EuroAstra
KAFF-nap az Urániában
.
A Kecskeméti Animációs Filmfesztivál idén ősszel is megrendezi a KAFF-napot az Uránia Nemzeti Filmszínházzal közösen. Szeptember 30-án, szombaton a fesztivál programjából válogatást láthatnak az animációs filmek kiskorú és felnőtt rajongói.
A hagyományokhoz híven egy napra idén is Budapestre költözik a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál. A mustra legkedveltebb és díjnyertes filmjei 2017. szeptember 30-án, szombaton délutántól peregnek a nagyvásznon az Uránia Nemzeti Filmszínházban, ahol a két hazai blokk mellett Ausztrália kiválóságaiból is látható egy válogatás, és ismételten levetítik az Ethel és Ernest című brit animációs játékfilmet.
A KAFF-nap 15 órakor kezdődik, egy magyar nyelvű mesefilm válogatással, melyre a szervezők szeretettel várják a családokat. Ezt 16:30-tól a nagyobb gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt ajánlott Ethel és Ernest című brit családi film követi. 18:30-tól látható a KAFF magyar rövidfilmes és TV-sorozatprogramjából válogatott blokk, majd 20:30-tól az ausztrál animációs összeállítás zárja a KAFF-napot.
Részletes program:
15:00 Meseprogram (55’30”)
magyar nyelvű mesefilm válogatás a KAFF gyerekfilmjeiből
- A Négyszögletű Kerek Erdő / Tilos a bukfenc – Horváth Mária (13. KAFF – A Kecskeméti Média Centrum különdíja)
- Hoppi mesék / Az emlékezés ünnepe – Rófusz Ferenc (13. KAFF – Az MTVA különdíja)
- Rózsa a holdon – Horváth-Molnár Panna
- Hajótöröttek – Szeiler Péter
- Kaláka - Semmit sem talál az ember – Darabos Éva
- Egy kupac kufli / Sose együnk gombát reggelire – Pálfi Szabolcs, Jurik Kristóf
- Hullahopp – Bakos Barbara
- Hey Deer! – Bárczy Örs
- Kormos mesék / Fázó rókafiak – Richly Zsolt
- Ahány király, annyi mese – Szederkényi Bella
- Somhatalom – Bertóti Attila (13. KAFF – a zsűri dicsérete)
16:30 Ethel és Ernest (95’)
brit egész estés animációs film, angol nyelven, magyar felirattal
A Raymond Briggs 1998-as, nagy sikerű könyve alapján készült, kézzel rajzolt, egész estés animációs film Raymond szülei – Ethel és Ernest – igaz történetét mutatja be. Átlagos londoni családot ismerünk meg, akik különleges eseményekkel és hatalmas társadalmi változásokkal teli időszakot élnek meg.
18:30 Válogatás a KAFF rövidfilm és TV-film versenyprogramjából (96’)
magyar nyelven, angol felirattal
- Kojot és a sápadtarcú – Gauder Áron (13. KAFF – A legjobb forgatókönyv díja)
- Cigánymesék / A tűzpiros kígyócska – Balajthy László (13. KAFF – A legjobb 3D-ben készült film díja)
- Mimik – Varga Petra (13. KAFF – A legjobb animációs munka)
- Néhány szó – Csáki László
- All My Days – Mira Zénó (13. KAFF – A Metropolitan Egyetem küldöndíja)
- Egér – B. Nagy Ervin (13. KAFF – A legszínvonalasabb képi formanyelv díja)
- Házibuli – Bárány Dániel
- Second Hand – Barkóczi Noémi
- Fiaskó – Nagy Szabolcs (13. KAFF – A legjobb elsőfilm díja)
- A 13. királylány – Orosz Tina (13. KAFF – A legjobb diákfilm díja)
- Love – Bucsi Réka (13. KAFF – A legjobb rövidfilm díja, az Országos Diákzsűri díja)
- Kötelék – Wunder Judit (A 13. KAFF nagydíjasa)
- Balkon – Dell’Edera Dávid (13. KAFF – A magyar filmkritikusok díja)
- Hunor – Koós Árpád, Klingl Béla (13. KAFF – A legjobb televíziós sorozat díja)
20:30 Ausztrál rövidfilmes összeállítás (90’)
eredeti nyelven
- Harvie Krumpet – Adam Eliot
- Az anyja hangja – Dennis Tupicoff
- Kis kincsek – Sarah Watt
- Noelene Giblet nagy elrablása – Susan Earl
- Láncfűrész – Dennis Tupicoff
A részletes program a KAFF Facebook-oldalán is elérhető.
Jegyár: 1000 Ft.
- szeptember 30.
Uránia Nemzeti Filmszínház
https://www.facebook.com/kaff.hu
http://www.urania-nf.hu
2017. szeptember 25., hétfő
Hogy kerül az alma az asztalra?
.
Simonffy Piros almafajta |
A gyümölcsfajták útja 5 lépésben
- A génbank
- Nemesítés
- A kutatók gyümölcsöse
- A fajták ünnepe – a faiskola
- Beérik az alma
http://www.naik.huhttp://www.naik.hu/
http://mkszn.hu
Forrás: EuroAstra
Kezdődik a 12. Múzeumok Őszi Fesztiválja
Idén ősszel több mint 90 hazai településen 150 múzeum várja nyitott ajtókkal és színes programokkal vendégeit országszerte a 2017. november 12-ig tartó Múzeumok Őszi Fesztiválján. Az idei rendezvénysorozat a látogatóbarát múzeumok koncepcióját szem előtt tartva és Szabó Magda születésének századik évfordulója apropóján „Az ajtó nyitva áll” jelmondat köré szerveződik.
A hazai irodalmat meghatározó jeles írók, költők múzeumokban őrzött hagyatékára, az irodalom múzeumi környezetben játszott szerepére is ráirányítja a figyelmet. A nyitott ajtó több mint jelkép: a múzeumok a fesztivál alatt vendégségbe hívják mindazokat, akik nyitott szemmel, kíváncsisággal és érdeklődéssel fordulnak feléjük. A Múzeumok Őszi Fesztiválja változatos programokkal, megnyitott múzeumi kapukkal nem pusztán a kulturális értékek megőrzésére, fontosságára kívánja felhívni a figyelmet, hanem szeretné a 21. századi modern emberek számára is kézzelfoghatóvá, megélhetővé tenni a múzeumok világát. A programsorozat találkozások sokszínű lehetőségét kívánja megteremteni múzeum és közönsége között, minden generáció számára.
A rendezvénysorozat közönség- és szakmai programjai idén tizenegy tematika köré csoportosulnak. A fesztivál kiemelt célcsoportjai közé tartoznak a pedagógusok, iskolai osztályok, oktatási intézmények, valamint a kisgyerekes családok, akiknek több tematika is izgalmas programokat kínál.
A tavalyi év újdonságként indított Ősz(i)re Hangoltunk tematika idén Múzeumi szünetelő néven kínál hasznos és aktív időtöltést
(napközis táborokat, családi napokat) a családoknak, diákoknak.
A Lámpás én vagyok – Tanárok éjszakája elsősorban a pedagógusokkal kívánja megismertetni a múzeumok adta lehetőségeket, arra ösztönözve őket, hogy az iskolán kívül is használják ezt az ismeretátadási formát.
Az Óvodapedagógusok Napja a legkisebbekkel foglalkozóknak nyújt lehetőséget a múzeumi programokba való bekapcsolódásra, találkozásra, tapasztalatcserére, kapcsolatépítésre.
2017-ben az Irodalmi találkozások a múzeumban című, új fesztiváltematika a múzeumok és az irodalom újszerű kölcsönhatására építve kínál érdekes programokat.
Újra meghirdették a korábban nagyon népszerű Pincétől a padlásig tematikát, az ehhez kapcsolódó programokon a múzeumi kulisszák mögé lehet majd bepillantani.
Az Utazó Múzeum keretében a muzeális intézmények munkatársai kilépnek az intézmények falain kívülre, és csere- vagy vándorkiállítások szervezésével, közterületekre kitelepülő programokkal, szabadtéri kiállításokkal lepik meg a járókelőket, bőröndmúzeumaikkal pedig oktatási intézményeket is felkeresnek.
Mára már elfeledett vagy kevésbé ismert, de egykor sokak által gyakorolt régi mesterségek élednek újjá a Mesterek és alkotók tematika keretében szervezett programok és kiállítások jóvoltából, és kortárs alkotók műhelytitkaiba is betekinthetnek az érdeklődők.
Rendhagyó városnéző séták, biciklis túrák, irodalmi emléktúrák várják a vállalkozó szelleműeket a Sétálj, gyalogolj, bringázz velünk! tematika keretében.
A 16+ Múzeumi találkozások – Rejtély a múzeumban tematika az ifjúságnak, ezen belül is elsősorban középiskolásoknak és fiatal felnőtteknek kínál olyan programokat, amelyeken a résztvevők interaktív módon oldhatják meg a krimik világát idéző és gondolkodásra késztető feladványokat.
A Múzeumi őszbúcsúztató keretében kiállítás-megnyitók, közönség találkozók, szakmai előadássorozatok, jeles napokhoz kötődő rendezvények vagy játékos családi délutánok várják a közönséget.
Az idei fesztiválból sem maradnak ki a Szakmai programok, amelyeknek egy része a rendezvénysorozat fő üzenetéhez – „Az ajtó nyitva áll!” − kapcsolódik, másik része pedig egyéb sajátos témákat középpontba helyező programokkal várja a szakma- vagy társszakmabeli érdeklődőket.
2017-ben két központi szervezésű országos nagyrendezvényre kerül sor a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében. A Szabadtéri Néprajzi Múzeumban 2017. szeptember 25-én a rendezvénysorozat nyitányaként a XV. Országos Múzeumpedagógiai Évnyitón adják át a
Múzeumpedagógiai Nívódíjakat és Múzeumpedagógiai Életműdíjat. A IX. Országos Múzeumpedagógiai Konferenciának a Dobó István Vármúzeum ad helyet, ahol az irodalom múzeumi jelenlétét, széles körű felhasználását vitatják meg a résztvevők.
A Múzeumok Őszi Fesztiválja és a Magyar Turisztikai Ügynökség ezévi együttműködésének köszönhetően a fesztivál ideje alatt idén is biztosított lesz a kedvezményes szállásfoglalás lehetősége a résztvevő múzeumok településein. A tavalyi évhez hasonlóan az idei Múzeumok Őszi Fesztiváljának eseményei és helyszínei az MTA SZTAKI által készített EVENT@HAND MOF ingyenes és offline mobil alkalmazásban is elérhetők lesznek, ráadásul az idei évben az applikáció egy kedves kis játékkal is bővült, melyben Múzeumok Őszi Fesztiválja immár 5. évébe lépő kabalája is szerepet kap.
- szeptember 25 - november 12.
http://www.oszifesztival.hu
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)