Különös közép-európai sorsot ért meg a jelenleg Csehországban lévő Tugendhat-villa. Brno egyik zöld kerületében, Černo Poléban.építette fel 1929-30 között Ludwig Mies van der Rohe, a kor neves építésze. Mies van der Rohe Giuseppe Terrani tanítványaként példaképeinek tekintette Frank Lloyd Wrightot és Le Corbusier-t. A ma már klasszikusnak nevezett modern építészet ritka szép példánya ez a ház. Nálunk a modern - a panelházak miatt - sokáig szitokszónak számított - mondta a FUGA Budapesti Építészeti Központban rendezett júniusi képes bemutatón Dobai János építész. Azonban ez a villa a maga nemében párját ritkítja, korát megelőző csoda.
Az Osztrák-Magyar Monarchiából, Csehország, Morvaország és Szlovákia egyesülésével az első világháború után Csehszlovákia lett, az 1992-es rendszerváltás után pedig Brno Csehországhoz tartozik (egyébként Morvaország fővárosa) - már ez is eléggé kalandos történet. (A régi vicc szerint megkérdezték Kohnt, hogy hol született. Azt válaszolta: az Osztrák-Magyar Monarchiában, azután Csehszlovákiában éltem, most pedig a Szovjetunióban. Szóval, maga tipikus vándormadár. Én? Ki sem mozdultam egész életemben Munkácsról!)

A berlini textilipari kiállításról már ismert Mies van der Rohe (1886-1969) építész célja az volt, hogy „érezni lehessen az áramló teret". A hatalmas 3,5 m magas, 3 m széles üvegfalakon belül a nappaliból lakói a kertben érezhették magukat. Természetesen gondoskodott az árnyékolásról is. Csak tiszta, átlátható formákat alkalmazott, a belső tér kerek beton tartóoszlopait fényes krómmal borította. A belső lépcsőház és a világítás külön pompás megoldású. Az üvegezett teraszra minden helyiségből ki lehetett jutni. A beépített bútorokat szintén ő tervezte. Az észak-afrikai Atlasz-hegységből származó ónixtáblák sejtelmes fényt engedtek át. A hófehér konyha elé pálmafás télikertet tett. Dísztárgyak nincsenek, a dísz maga az épület.
Ludwig Mies van der Rohe Walter Gropius mester után a híres Bauhaus utolsó igazgatója lett 1930 és 1933 között. 1938-tól Amerikában tevékenykedett. New Yorkban és Chicagóban szédületes felhőkarcolókat épített. 1969-ben, halála évében még tanácsokat adott a Tugendhat-villa felújításához. Művei ma is csodálatraméltóak, példaértékűek.
A Tugendhat házaspár csupán nyolc évig élvezhette házából a parkra néző kilátást, a nácizmus elöl Svájcba menekült. A második világháború után a Vörös Hadsereg lóistállónak használta a mesés házat. Később - némileg átalakítva - tánciskola, kultúrház lett. 1960-tól, az első felújítástól fogva kormányépület Pozsony és Prága között félúton. 1992-ben az államfő itt írta alá a határozatot Csehország és Szlovákia különválásáról. A brnoi villát 1995-ben nemzeti kulturális műemléknek nyilvánították. 2001-ben felkerült az UNESCO világörökségi listájára. 2010 és 2012 között 170 millió cseh koronából, azaz 6,5 millió euróból teljes rekonstrukción esett át.
A Tugendhat-villa keddtől-vasárnapig, 10 és 18 között látogatható, de érdemes előtte a www.tugendhat.eu honlapon érdeklődni.
Dobi Ildikó - EuroAstra
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése